Sporda Yasaklanmış 15 Madde

Atletizmde doping yapmak sporcular için yaptırımlara neden olabilir. Sporcuları tehlikeye atan 15 yasaklanmış madde vardır. Bunların ne olduğunu öğrenin.
 

Sporda yasaklanmış maddelerin listesi her gün artar. Sporcular ciddi yaptırımlardan kaçınmak için bu listeye saygı göstermelidir.

Pozitif doping sonuçları, unvanların, madalyaların geri alınması ve spordan uzaklaştırma veya hatta atılma anlamına gelir. Atletizmdeki ana yasa dışı maddelerin neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Sporda yasaklanmış maddeler

Dünya çapında faaliyet gösteren anti-doping ajansı veya WADA, spor dopingine karşı mücadeleyi gözlemleme amacına sahiptir. Bu nedenle, spordaki yasa dışı maddelerin bir listesini derlediler.

Üç büyük madde grubu vardır: şu anda yasal olmayanlar, yarışmada yasa dışı olanlar ve bazı sporlarda izin verilmeyenler.

1. Onaylanmamış maddeler

Bunlar deneysel veya geliştirme aşamasında olan maddelerdir. İnsanlar üzerindeki etkilerine dair hiçbir sonuç veya tam test yoktur.

2. Anabolik ajanlar

Steroidler bu ajanların en iyi bilinenidir. Seks hormonu testosteronun bir türevidir. Stanozolol ayrıca nablon ve klenbuterolün yanı sıra anabolik ajan grubundadır.

3. Peptit hormonlar: yasaklanmış maddeler

Sporda yasaklanmış maddeler arasında eritropoietin veya EPO en yaygın olanlardan biridir. Açıklamamız gerekirse, bu kırmızı kan hücrelerinin üretimini uyaran bir endojen hormondur. Örneğin, bisikletçi Lance Armstrong, kariyerinde EPO kullanması nedeniyle elde ettiği tüm unvanlarını kaybetti. Bu en ünlü vakalardan biridir.

4. Beta-2 agonistleri

 

Bronkodilatörleri etkilemesi nedeniyle astımlı insanlara yardımcı olur. Bu nedenle, solunumu kolaylaştırdığı ve fiziksel eforu azaltabildiği için yasaktır. Beta-2 agonistleri arasında vilanterol, albuterol, fenoterol ve reproterol bulunur.

sporda yasaklanmış maddeler

5. Hormonlar ve metabolizma moderatörleri: yasaklanmış maddeler

Bu moderatörler vücuttaki hormonların, özellikle büyüme ve kas gelişimi ile ilgili belirli etkilerini azaltır. Örneğin, insülin, antiöstrojen maddeleri ve östrojen reseptörleri bu gruptadır.

6. Diüretikler ve maskelenmiş yasaklanmış maddeler

Bunlar, eğlence, yarışmalar veya sezon sonrası zamanlar dahil hiçbir durumda izin verilmeyen maddelerdir. Sonuç olarak, amaçları yasadışı maddelerin kullanımını kapsamaktır. İdrar sekresyonunu artırarak böbrekleri etkilerler.

7. Kanın manipülasyonu

Yasadışı olanlar, kan veya plazma transfüzyonlarıdır. Diğer eylemler diyaliz ve kan bileşenlerini değiştiren diğer yöntemlerdir.

8. Kimyasal veya fiziksel manipülasyon: yasaklanmış maddeler

Bu durumda, kan veya idrar örneklerini değiştiren yöntemlerden bahsetmiyoruz. Örneğin, sporcu olmayan veya sporda yasadışı madde tüketen eski bir sporcu olan başka bir kişiyi kastediyoruz.

9. Genetik doping

Genel kullanımda değildir, ancak AMA yasaklanmış yöntemlerin bir listesini de içerir. Bununla birlikte, nadir görülen genetik doping, genetik bilgiyi değiştirmek veya modifiye edilmiş hücreleri kullanmak anlamına gelir.

10. Uyarıcılar: açıkça yasaklanmış maddeler

Aktivite seviyesini ve kısa süreli fiziksel ve zihinsel performansı arttırdıkları için, bunlar yarışmalar sırasında yasaklanan maddelerdir. En yaygın olanları efedrin, kokain, amfetaminler ve metilfenidattır.

 

11. Narkotikler

Bu, vücut üzerinde analjezik veya yatıştırıcı etkilere sahip olabilen tüm maddeleri içerir. Örneğin, bunlar morfin, eroin, metadon, oksikodon ve fentanil gibi ilaçları içerir.

12. Kanabinoidler

Bunlar kenevirden türetilen hem doğal hem de sentetik maddelerdir. Tabii ki, en yaygın olanı marijuanadır. Bununla birlikte, sporcular üzerindeki etkileri ve performansları tartışmalıdır. Ancak, yine de sporda yasadışıdır.

13. Glukokortikosteroidler

Kanda glikoz kullanımını azaltmak ve gücü artırmak glukokortikosteroidlerin bir parçasıdır. Sonuç olarak, yüksek yoğunluklu yarışmalarda veya uzun yarışmalarda performansı artırırlar. Örneğin, bunlardan bazıları prednizon, hidrokortizon ve deksametazondur.

sporda doping

14. Alkol, bazı sporlarda yasaklanmış bir maddedir

Sporcular büyük miktarlarda alkol tüketirse, etkileri vücut için felaket olur. Motor sporları gibi bazı sporlarda alkol yasadışıdır. Bu gruba otomobil yarışları, motosiklet sporları, sürat teknesi yarışları, okçuluk, havacılık ve karate gibi dövüş sanatları dahildir.

15. Beta-blokerler: yasaklanmış maddeler

Bu gruptaki en yaygın madde propanoldür. Bu durumda, ana etki çarpıntı ve titremenin azalmasıdır. Bu yüzden sporcular atış, golf veya okçuluk gibi hassas sporlarda kullanamazlar. Ayrıca onları dart, havuz, otomobil sporları, kayak veya snowboardda da kullanamazlar.

AMA’da yasadışı ve yasaklanmış maddelerin çok ayrıntılı bir açıklaması bulunmaktadır. Yukarıda belirtildiği gibi, bunların kullanımı, onları tüketmeyi seçenler için çok sıkı yaptırımlar anlamına gelebilir.

 
  • Infobae.  Una de las grandes promesas de la NBA fue suspendida por doping – Octubre de 2019. https://www.infobae.com/america/deportes/2019/10/25/una-de-las-grandes-promesas-de-la-nba-fue-suspendida-por-doping/
  • Arribas, C. El drama de los atletas a los que el ‘doping’ les robó la gloria – Octubre 2019. Diario El País. https://elpais.com/elpais/2019/10/17/eps/1571327878_107363.html