MotoGP Dünya Şampiyonası Hakkında 5 İlginç Bilgi

01 Eylül, 2019
Eğer sizde bir motor sporları tutkunuysanız, MotoGP hakkında ilginç bilgiler paylaştığımız bu makaleyi okumadan geçmemelisiniz!
 

MotoGP Dünya Şampiyonası tüm katılımcılar için hararetli geçen bir etkinliktir. İlginç özellikleriyle gerçekten keşfetmeye değer bir dünya.. Bu yazımızda MotoGP Dünya Şampiyonası hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 5 ilginç bilgiyi paylaşıyoruz.

MotoGP Hakkında İlginç Bilgiler

1.Müslüman ülkelerdeki kutlamalar alkolsüzdür

Motor sporları dünyasında, şampanya kutlamaların olmazsa olmazıdır. Bu MotoGP Dünya Şampiyonası için de geçerlidir. Bu özel içecek zaferin, başarının ve kutlamanın adeta bir sembolüdür. Fakat, bazı Müslüman ülkelerde alkol tüketimi yasaktır.

Bu nedenle, eğer MotoGP alkolün yasak olduğu müslüman bir ülkede gerçekleşiyorsa, ülkenin kuralları gereği kutlamalarda alkol kullanılmaz. Bunun yerine, alkolsüz bir içecek olan Waard içeceği kullanılır. Waard, tad olarak şampanyaya benzeyen bir çeşit sodadır.

2. Motor Yarışçılarının Kıyafetleri Kanguru Derisinden Yapılmaktadır

Kurallar gereği motor yarışçıları özel koruyucu kıyafetler giyinmek zorundadır. Bu sayede yarışçıların karşılaşabileceği olası yaralanmalar en aza indirgenmektedir. Bunun için de motor yarışçılarının kıyafetleri güçlü ve esnek materyallerden yapılmaktadır.

motogp andrea dovizioso
 

Motor yarışçıları kıyafetleri için en iyi materyal kanguru derisidir. Bu nedenle, bütün yarışçıların kıyafetleri kanguru derisinden yapılmaktadır. Fakat, şu sıralar hayvan derisinden koruyucu kıyafet yapılmasıyla ilgili bir hareket yürütülmektedir. Bu nedenle, yakın zamanda bu materyalin kullanımına son verilebilir.

3. MotoGP Dünya Şampiyonası Sadece 17 Yıldır Yapılmaktadır

MotoGP Dünya Şampiyonasını geçmişte yapılan diğer şampiyonalar ile ilişkilendirebilmemize rağmen, aslında MotoGP yarışları 2002 yılında başlamıştır. Bunun öncesinde, bu kategori 500cc olarak adlandırılıyordu. 2002 yılında gelen yeni kurallarla birlikte motor kapasitesi 900cc’ye çıkmıştır. Sonuç olarak da kategorinin ismi değiştirilmiştir.

Bu değişiklik tarihte ilk kez gerçekleşen bir olay değil, daha önce de 2010 yılında 250 cc kategorisi Moto2 olarak değiştirilmişti. Ayrıca, 150cc kategorisi de Moto3 olarak değiştirilmişti. Fakat, bundan sonra -en azından yakın zamanda- kategorilerde yeni bir değişiklik yaşanması beklenmiyor.

4. Hız Rekoru Andrea Iannone’ da!

MotoGP Dünya Şampiyonası, yarışçıların son derece yüksek hızlara ulaşmasıyla bilinmektedir. Yarışçıların sürekli olarak kendini geliştirdiğini şampiyonada neredeyse her yıl yeni bir hız rekoru kırılmaktadır.

Şu anda, en hızlı MotoGP yarışçısı ünvanı Italyan motorcu Andrea Iannone’ın elindedir. Mugello Grand Prix 2016 sırasında 354.9 km hıza ulaşmıştır. Iannone bu başarıyı takım arkadaşı Andrea Dovizioso ile yarışırken elde etmiştir. Bundan önceki hız rekoru da kendisine ait olan Iannone, kendi rekorunu üst üste kırmıştır.

 
motor yarışçısı jorge lorenzo ducati

5. Dünya’nın En Çok Kazanan Motor Yarışçısı Jorge Lorenzo’dur

Motor sporlarında yarışçıların kazançları gizli tutulur ve bu da halk arasında ne kadar kazandıklarına dair spekülasyonlara neden olur.

Motor yarışçılarının tek gelir kaynakları maaşları değildir, milyon dolarlık reklam anlaşmaları da vardır! Günümüzde en çok kazanan motor yarışçılarından biri yıllık olarak ortalama 17 milyon dolar geliriyle Jorge Lorenzo’dur. Marc Maárquez ise yıllık olarak yaklaşık 14 milyon dolar kazanmaktadır. Üçüncü sırada ise yıllık olarak ortalama 11 milyon geliriyle Valentino Rossi bulunuyor.

En çok kazanan motorcular arasında 3. sırada olmasına rağmen Rossi, aslında VR46 ile yapmış olduğu ticaret ve reklam anlaşmalarından dolayı aslında en çok kazanan yarışçıdır.

Sonuç olarak, MotorGP Dünya Şampiyonası hakkında keşfedecek birçok enteresan bilgilerle dolu bir yarış! Hayranları yeni şeyler keşfederken saatler harcayabilir…