Arındırıcı Diyet: Ne Zaman Yapılmalı?

Fazla kilolarınız mı var? Tartı son zamanlarda çok yediğinizi mi gösteriyor? Planlı bir şekilde ve sorumluluk duygusuyla yapılan bir diyet sizin için doğru çözüm olabilir. 
 

Arındırıcı diyet yapmak faydalı olabilir ama bunu her zaman bir profesyonelin gözetimi altında ve yalnızca kısa süre için yapmak çok önemlidir. Aksi takdirde, hedeflerimize ulaşamamanın yanında kendimizi bitkin ve yorgun hissederiz.

Gerekli olmadığı sürece bu tür diyetleri uygulamamanız ve sürekli bu diyetleri yapmamanız önemlidir. Aşağıda ne zaman bu tür bir diyet yapmanız gerektiğinden ve bu arındırıcı diyetin içeriğinden bahsedeceğiz. Ayrıca bu tür bir rejimin karakteristik özelliklerini ve vücudunuza fayda sağlaması için nasıl etkili bir şekilde uygulayabileceğinizi anlatacağız.

Arındırıcı Diyet: Ne Zaman Yapılmalı?

Arındırıcı diyet, isminden de anlaşılacağı üzere vücudu arındırır. Bu yüzden onu düzenli olarak uygulamanız gerekmez. Yalnızca gerektiğinde yapmanız yeterlidir.

Noel, arındırıcı diyeti yapmak için iyi bir zamandır. Genellikle Noel, yılın en fazla yemek yediğimiz zamanıdır. Birkaç hafta boyunca, ağır yemekler ve tatlılar tüketilir. Akşam yemeğinde alkol, masadan eksik olmaz.

Partiler bittiğinde birkaç kilo aldığımızı fark ederiz. Ancak sorun yalnızca kilo almış olmamız değildir. Kısa bir süre içinde bol miktarda yiyeceği sindirmek midemizi yorar ve midede yüksek miktarda asitlenmeye yol açar.

İşte bu nedenle, bu dönem, arındırıcı bir diyet yapmak için harika bir dönem olabilir. Birkaç günlük diyet, vücudu arındırmak, fazladan yağı ve alkolü yok etmek için yeterlidir.

 

Bir Dönüm Noktası

Aşırı yemek yediğimiz dönemlerden, normal bir şekilde sağlıklı beslendiğimiz günlere geçerken arındırıcı diyet yapmayı seçmek, akıllıca bir karardır. Birkaç günü arındırıcı diyet yaparak geçirmek, fazla kilolu olmamaya yardımcı olur ve mide ekşimesini yok eder. Ayrıca önceki beslenme alışkanlıklarımıza dönmemizi sağlar.

tartı uzanmış mutsuz kadın arındırıcı diyet

Arındırıcı diyeti yaptıktan sonra yine sağlıksız beslenmeye devam edecekseniz, bu diyeti uygulamak mantıklı değildir. Bu yüzden arındırıcı diyeti, sağlıklı beslenme rutininize dönmek üzere bir dönüm noktası olarak görmelisiniz.

Yemek konusunda takıntılı olmamanız gerektiğini unutmayın. Bazen fazla yemek yemek kaçınılmazdır. Sonrasında beslenmenize dikkat etmeye ve düzenli olarak egzersiz yapmaya geri döndüğünüz sürece bu, yanlış bir şey değildir.

Arındırıcı Diyetin Özellikleri

Arındırıcı bir diyet yapmaya başlamak demek, yemek yemeyi bırakacağınız veya günlerce açlık çekeceğiniz anlamına gelmez. Günde 5 öğün yemek yemek, bunu yaparken yalnızca belli yiyeceklerden kaçınmak önemlidir.

Bu tür bir diyetin baş kahramanları vitaminler, mineraller, su ve yağlarla ilgisi olmayan proteinlerdir. Diyet boyunca yasak olan besinlere gelince (başka bir yolu olmadığı için), bunlar yağlar, şeker ve alkol olarak sıralanabilir.

Daha da fazlası, her öğünde mutlaka tahıllara yer verilmelidir. Fazlalıkları yok etmek ve sindirim sistemini işlev halinde olması için uyarmak çok önemlidir.

 

Ayrıca günde 5 kez sıvı da tüketmeliyiz. Bu nedenle doğal meyve suları veya çay çok faydalı olabilir ve herhangi bir arındırıcı diyet için şiddetle tavsiye edilir.

Bu diyeti ne kadar zaman yapacağınız, öncesindeki günlerde biriken fazlalıkların miktarına bağlıdır. Ancak ne olursa olsun bu tür bir diyet hiçbir zaman bir haftadan daha uzun süre yapılmamalıdır. En uygun zaman aralığı 3 ile 6 gün arasıdır.

çeşitli meyve suları

Sonuç

Arındırıcı diyetler fazla yemek yemekten kendinizi alamadığınız dönemler için çok faydalıdır. Bol bol yemek yendikten sonra normal bir şekilde beslenmeye geri dönmek için bu diyetler kullanılabilir.

Unutmayın, daha önce de tavsiye ettiğimiz gibi, bu diyeti yaparken şeker, yağ ve alkol tüketmemelisiniz ve arındırıcı diyetiniz hiçbir zaman bir haftadan daha uzun sürmemeli.

Ne olursa olsun bunların yalnızca bazı ana kurallar olduğunu unutmayın. Arındırıcı bir diyet yapmak istiyorsanız tavsiye almak için bir profesyonelle görüşmenizi tavsiye ederiz. Bu kişi ihtiyaçlarınızı ve özelliklerinizi dikkate alarak size özel bir diyet hazırlayacaktır.

  • Elisa Blázquez Blanco. La dieta depurativa. Sindicato Nacional de Trabajadores de la Secretaría de Salud. Recuperado de: http://www.sntsa37.org/bien/docs/dietad.pdf
  • OMS. (2003). Dieta, nutrición y prevención de enfermedades crónicas. Serie de Informes Técnicos 9161, 1–152. https://doi.org/ISBN 92 4 120916 X ISSN 0512-3054 (NLM classification: QU 145)