Padel Tenisinde Sıvı Alımının Önemi

2 Aralık 2019
Diğer fiziksel aktivitelerde olduğu gibi, padel tenisinde de yeterli sıvı alımı vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Her antrenmandan önce, antrenman esnasında ve sonrasında nasıl sıvı alacağınızı öğrenin.

Su içmek vazgeçilmez bir şeydir, çünkü insan vücudu yüzde 60 oranında sudan oluşur. Gün boyunca sürekli sıvı kaybederiz, bu sebeple bu oranı sürekli yenilemek gerekir. Padel tenisi oynarken sıvı kaybı önemli boyutlara ulaşabilir, çünkü bu spor açık havada ve genellikle da güneşte yapılır.

Bu yazıda genel anlamda spor yaparken, özel olarak ise padel tenisi oynarken sıvı alımının önemi hakkında konuşacağız. Spor yaparken ne kadar ve ne zaman sıvı tüketmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Sıvı Alımının Önemi

Herkesin gün boyunca sıvı tüketmesi gerekir. Tuvalete her gittiğinizde ve terlediğinizde sıvı kaybedersiniz ve bu kaybedilen sıvının yeniden yerine konulması gerekir.

Kuşkusuz günde iki litre su içmeniz gerektiğini birçok yerden duymuşsunuzdur. Aslında bu miktar yaklaşık bir değerdir, çünkü kişinin sarf ettiği efora ve kaybettiği sıvı miktarına bağlıdır. Ayrıca, kolayca su içebilen bireyler olduğu gibi, su içmekte zorlanan bireyler de vardır.

Su içmekte zorlanan kişilerden biriyseniz, onu diğer sıvılarla karıştırabilirsiniz. İzotonik içecekler ve doğal meyve suları bu konuda en iyi alternatiflerdir. Bununla birlikte, paketlenmiş meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçının, aksi halde çok fazla şeker tüketme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Sıvı alımı konusu ciddiye alınmalıdır, çünkü ihtiyaç duyulan sıvı miktarını vücuda almamak ciddi sonuçlar doğurabilir. Bunların bazıları baş dönmesi, sıcak çarpması ve hatta bayılmadır. Her zaman yanınızda bir su şişesi taşımanız faydalı olur. Böylece gün içinde her ihtiyaç duyduğunuzda su içebilirsiniz.

Ayrıca, aşağıda açıklayacağımız önerileri de dikkate alın. Özellikle de padel tenisi veya ona benzer yoğunlukta bir spor yapıyorsanız, bu öneriler oldukça faydalı olacaktır.

padel tenisi

Padel Tenisinde Sıvı Alımı

Padel tenisi, en fazla sıvı alımı gerektiren sporlardan biridir. Bunun nedeni, bu sporun açık havada yapılıyor olmasıdır. Yaz aylarında kortların sıcaklığı oldukça yüksektir. Birçok kez oyuncuların baş dönmesi veya bayılma sonucu oyunu terk etmek zorunda kaldığı görülmüştür.

Bu yüzden hem sağlık, hem de performans için vücudunuza her zaman ihtiyacı olan sıvıyı sunmanız önem taşır. Padel tenisi oynuyorsanız her zaman izlemeniz gereken kuralları aşağıda açıklıyoruz.

Antrenmandan Önce

Padel antrenmanından önce, vücudunuzu göstermek üzere olduğu efora hazırlamalısınız. Bu nedenle en az iki bardak su veya aynı miktarda izotonik içecek içilmesi gerekir. Bunu bir saat içerisinde içmeniz en iyisidir. Böylece antrenmana başladığınızda karnınızda şişkinlik hissetmezsiniz.

Antrenman Sırasında

Antrenman yaparken içeceğiniz su miktarı, antrenmanın süresine bağlıdır. Antrenman devam ettiği sürece sıvı kaybedersiniz. Bu yüzden daha fazla su içmeniz gerekir.

Tavsiyemiz, her değişiklikte küçük miktarlarda, sadece bir yudum bile olsa sıvı almanızdır. Bu şekilde şişkinlik hissetmezsiniz ve sıvı kaybınızı telafi etmiş olursunuz.

Ayrıca, antrenman sırasında su içmenin gaz ürettirdiği düşüncesi bir efsanedir ve gerçek anlamda kanıtlanmış bir şey değildir.

Antrenmandan Sonra

Eğer önceki iki adımı uyguladıysanız, antrenman sonundaki susuzluğunuz orta düzeyde olacaktır. Kaybettiğiniz sıvıyı geri alın.

Artık antrenman sona erdiği için, su veya izotonik içecekler tüketerek susuzluğunuzu gidermeye başlayabilirsiniz. Lezzetli bir doğal meyve suyu içmeyi deneyin. Bir yandan da rahatlayın ve vücudunuzun dinlenmesini sağlayın.

Kısacası padel antrenmanları çok fazla efor gerektirmesinin yanı sıra, kaybedilen sıvının ve minerallerin yeniden alınmasını gerektiren birçok fiziksel aktiviteden biridir. Kendi iyiliğiniz için her zaman yeterince sıvı tüketmeyi unutmayın.