Neden Bir Grupla Birlikte Koşmayı Denemelisiniz?

30 Ağustos 2019
Düzenli koşuyorsanız veya bu spora başlamak istiyorsanız, bir grupla birlikte koşmak ilginizi çekebilir. Bu yazımızda, bu etkinliği bir grupla yapmanın faydalarını anlatacağız.

Fiziksel egzersiz, zihin ve beden için faydalıdır. Koşmak da aynı şekilde etkilidir. Ancak, düzenli olarak dışarı çıkmak ve koşmak için motive olmak her zaman kolay değildir. Bu durumda, bir grupla birlikte koşmak bu sorunu çözmek için iyi bir fikir olabilir. İşte bir grupla birlikte koşmanın yararları.

Bir grupla birlikte koşmak, koşu direncinizi arttırmak için en iyi yollarından biridir. Ayrıca eğlencelidir, rahat ve arkadaşça bir ortamda egzersiz yapılabilmesini sağlar. Eğlenmek ve iyi performans, motivasyonu artırmak için kilit unsurlardır.

Bir Grupla Birlikte Koşmanın Faydaları Nelerdir?

Başkalarıyla koşmayı denerseniz, direncinizde kesinlikle bir artış yaşanacaktır. Bunun için çaba göstermeye devam etmelisiniz. Bir grupla koşmanın birçok yönden yararı vardır.

1. Bir grupla birlikte koşmak daha az efor sarf etmek demektir.

Grup halinde antrenman yapan insanlar daha iyi fiziksel şekle sahip olma eğilimindedirler.

İnsanların sizinle aynı etkinliği yaptığını ve aynı eforu sarf ettiğini bildiğinizde, toplu olarak harcadığınız çaba sizin daha az stresli hissetmenize ve sınırlarınızı zorlamanıza yardımcı olur.

2. Büyük gelişmeler

Bir grupla birlikte koşmak, sizin fark etmeden daha fazla eğlenebileceğiniz ve ilerleme kaydedebileceğiniz anlamına gelir. Antrenmanlara devam etmeniz halinde daha iyi bir koşucu olabilirsiniz. Bir grupla düzenli olarak koşmak, yaşamınızda gereken istikrarı elde etmenize yardımcı olacaktır.

Ek olarak, başkalarıyla koşmak aslında insanlarla mümkün olamayacağını düşündüğünüz etkinlikler yapmanıza ve duygusal bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir.

stres atmak için koşan kadınlar

3. Bir grupla birlikte koşarken bu konuda olan tutkunuzu paylaşırsınız

Koşmak hızla bir tutku haline gelir ve paylaştığınızda bu tutku daha da artar. Böylece bir grupla birlikte koşmak, kişilerin ortak ilgi alanlarını,  çalışmakta oldukları işlerini, hedeflerini veya hayallerini keşfetmenize yardımcı olur. Eşinizle birlikte koşmanız, aranızdaki  bağların güçlenmesine yardımcı olur.

Bu etkinlik, ortak ilgi alanlarını paylaştığınız kişilerle tanışmanıza ve yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir. Bir grupla birlikte koşarsanız, kesinlikle koşu yaptığınız arkadaşlarınızla aranızda özel bir bağ oluşur.

4. Gözlem ve taklit etmek

Başkalarıyla koşmak, onların yaptığı iyi şeyleri gözlemlemek ve taklit etmek için harika bir fırsat olabilir. Farklı seviyelerde olsanız bile birçok şey öğrenebilirsiniz.

Bir grupla birlikte idman yapmak, başlangıç ​​seviyesinden uzmanlara kadar her seviyedeki tüm koşuculara fayda sağlar. Grubun bir parçası olarak, aynı metodolojileri uygulayarak ve uzmanları gözlemleyerek, taklit ederek birlikte öğrenebilirsiniz.

5. Bir grupla birlikte koşmak motivasyonu arttırır

Genel olarak koşmayı veya egzersiz yapmayı bırakan çoğu insan, bunu motivasyon eksikliğinden dolayı yapar. Bir grupla birlikte koşarken, dışarıda yağmur yağması ya da havanın soğuk olması umurunuzda olmaz. Çünkü diğer grup üyelerine karşı bir sorumluluğunuz vardır. Bu zorlu başlangıçları kontrol etmenize, bir alışkanlık edinmenize ve spor için motivasyon kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir grupla birlikte koşmaktan daha iyi bir motivasyon yoktur çünkü her zaman sizden daha hızlı koşan birisi olabilir. Daha fazla yarış yapan veya sizden daha iyi durumda olan insanları da bulabilirsiniz. Koşmayı bırakmak için bahaneler bulma eğiliminde olanlar çözümü başkalarıyla koşmakta bulabilir.

 

birlikte koşan çift

6. Bir grupla birlikte koşmak daha güvende olmanızı sağlar

Son olarak, daha fazla kişiye birlikte koşmak daha güvenli hissetmenize ve riskleri azaltmanıza yardımcı olur. Özellikle gece koşarken veya bazı sakatlıklarınız varsa bu önemlidir.

Grup halinde koşmanın faydaları çoktur. Öte yandan tek dezavantajı, her zaman kendi hızınızda koşamayacak olmanızdır. Ancak, deneyin ve beğenip beğenmediğinizi görün, belki o kadar çok keyif alacaksınız ki hiç durmak istemeyeceksiniz!

  • Gabrielli, L., Castro, P., & Yañez, F. (2017). Entrenar más para una mejor salud: ¿Hasta cuánto puedo correr? Revista Chilena de Cardiología, 35(3), 285–287. https://doi.org/10.4067/s0718-85602016000300012