Çift Olarak Egzersiz Yapmanın Avantajları

26 Aralık, 2018
Spor yapmak söz konusu olduğunda yanınızda size eşlik eden birinin olması, çok güzeldir. Bu kişi partneriniz ise kurudğunuz iş birliği, zorluklar karşısında sizi motive edecektir. 
 

Spor yapmak konusunda sizin kadar tutkulu birini bulmak harika bir şeydir. Bu şansa sahipseniz, çift olarak egzersiz yapmanızı öneriyoruz. Peki, bir çift olarak egzersiz yapmanın avantajlarından bazıları nelerdir? Bu yazımızda işte buna değineceğiz.

Çift Olarak Egzersiz Yapmanın Avantajları Var mı?

Tabii ki! Üstelik sayısız avantajı var. İster spor salonunda tanışmış olun, isterse farklı nedenlerden dolayı birlikte spor yapmaya karar vermiş olun (kilo vermek, kas yapmak, normal rutininizi değiştirmek ), bunu birlikte yapabilirsiniz ve fiziksel faydaları yanında diğer birçok faydadan yararlanabilirsiniz.

1. Birlikte Daha Fazla Zaman Geçirmek

Günümüzde birçok çift, farklı sorumlulukları, yükümlülükleri ve faaliyetleri nedeniyle birlikte yeterince vakit geçirmiyor. Aynı evde yaşıyor olsalar bile, muhtemelen sabahları ya da geceleri kısa bir süre için birbirlerini görebiliyorlar.

Peki, aynı spor salonuna ve aynı zamanda spora gitmek, harika bir fikir olmaz mıydı? Ya da belki bir parkta spor yapmayı planlayabilirsiniz? Rutinleriniz aynı olmak zorunda değil. Birbirinize yakın olmak zaten bir çift olarak spor aktivitelerinin tadını çıkarmanın bir yoludur.

egzersiz sırasında mola vermiş çift
 

2. Yeni Deneyimler

Şimdiye kadar, spor salonuna gitmek ya da dışarı çıkmak, her birinizin kendi başına yaptığı bir şey ise çift olarak egzersiz yapmaya başlamak mükemmel bir yeni deneyim olabilir. Bu, partneriniz pilates yaparsa, sizin de pilates yapmanız ya da ağırlık kaldırıyorsa, vücut geliştirme egzersizleri yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Her ikinizin de keyfini çıkarabileceğiniz bir aktivite bulabilirsiniz.

Örneğin, rutinlerinizin başında on dakikalık ısınma egzersizlerini birlikte yapabilir ve daha sonra bireysel olarak kendi egzersizinize devam edebilirsiniz. Spor salonuna partnerinizle gitmek, konuşacak yeni şeyler bulmanızı ve birbirinizle yaklaşmanızı sağlayabilir.

3. Motivasyon

Yeterince güçlü olduğunuzu hissetmediğinizde veya daha fazla kilo veremeyeceğinizi düşündüğünüzde, sizi eşinizden daha iyi motive edecek kimse yoktur. Sizi çok iyi tanıdığı için devam etmeniz ve elinizden geleni yapmanız için de teşvik eder.

Buna ek olarak, kişisel bir bakış açısıyla baktığınızda, bu önemli kişinin hayatınızda olması, kendinizi geliştirmek ve yapmakta olduğunuz aktivitede tekniğinizi geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlayabilir. Hatta ortak bir amaç doğrultusunda sağlıklı bir rekabet bile söz konusu olabilir!

4. Güvenlik

Bir çift olarak çalışmanın bir başka avantajı, ne kadar yorgun olursanız olun her zaman size yardım edecek birisine sahip olmanızdır. Size bir egzersizi nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını anlatabilir, harcadığınız efor yüzünden güçsüzleştiğinizde ve bir şeyler ters gittiğinde size destek olur.

 

5. Daha Derin Bir Duygusal Bağ

İster inanın ister inanmayın, eşinizle egzersiz yapmak belki de onunla aranızdaki bağı güçlendirmek için ihtiyacınız olan şeydir. Bu, diğer etkinliklerde olduğu gibi egzersizde de geçerlidir. olur. Bu özel durumda, aynı egzersiz hedeflerini eşinizle paylaşmamıza da yardımcı olur.

egzersiz yapan çift

Spor, duygusal bağlantıları teşvik edebilir, bizi daha da yakınlaştırır, aramızdaki bağı kuvvetlendirir, korkularımızı ve şikayetlerimizi bir kenara bırakmamıza yardımcı olur. Bütün bunlar, günde sadece bir saatlik egzersizle mümkün!

6. Yaşam Tarzı

Hiç şüphe yok ki, fitness ile uğraşmak bulaşıcıdır. Çift olarak egzersiz yaptığınızda partneriniz de, sağlıklı ve formda bir yaşam tarzının faydalarından da yararlanabilir.

Spor ve iyi bir beslenme, birçok çiftin yaşam tarzını iyileştirecektir. Sağlıklı yiyecekler, egzersiz teknikleri ve hareketsiz bir yaşam tarzını ortadan kaldırmak için eşinizle konuşmak, muhteşem bir şeydir. Bu sayede sizi birbirinize bağlayacak bir şey daha olacaktır.