Formda Bir Karın: Fitness Hedeflerinize Ulaşmak

Formda bir karın için bazı ipuçları ve tüyolara göz atalım. Bu egzersiz yapmaya başlayanlar arasında ortak bir hedeftir fakat beslenmenin de önemli bir rol oynadığını unutmamanız gerekir.
 

Karın, bel ve göbek! Bu bölgelerde yağ birikmesi çok kolaydır fakat bu yağlardan kurtulmak bir o kadar zordur. Yine de, endişelenmenize gerek yok. Bu yazımızda popüler bir fitness hedefi olan formda bir karın elde etmek için harika tavsiyeler bulacaksınız.

Fitness terimi 1950’li yıllarda ortaya çıkmıştır ve formda olma niteliğinden bahsetmektedir. Bir başka deyişle bedenin sağlıklı olduğu, düzenli egzersiz yaptığı ve uygun bir beslenmeden faydalandığı anlamına gelir.

“Fitness” bedenin iyi bakılmasıyla alakalı her şeyi kapsayabilir, biz bu yazımızda fitnessın belirli bir yönüyle ağırlık vereceğiz: formda bir karın elde etmek. Genellikle insanlar bunun sadece mekik çekerek elde edildiğini düşünmektedir fakat bundan çok daha fazlası gereklidir. Bu fitness hedefine ulaşmayı sağlayan çeşitli faktörleri keşfetmek için okumaya devam edin.

Formda Bir Karın İçin Tüyolar: Lifli Beslenin

Lif bitkilerin yenilebilen kısmıdır. Tahıllar, bakliyatlar, meyve ve sebze gibi gıdaların en az süreçten geçen parçasıdır. Lif açısından zengin bir beslenme şekline sahip olmak sindirimi iyileştirir, kan şekeri seviyesini düzenler ve kabızlığı engelleyerek iyileştirir. Bu yönleriyle metabolizmayı iyileştirir ve formda bir karına sahip olmayı bir o kadar kolaylaştırır.

Mısır gevreği yiyen kadın

Kardiyo Yapın

Mekik çekmek etkilidir ama kardiyo daha da etkilidir. Kardiyo yağ yakar ve birkaç beden küçülmenizi sağlar. Bu yüzden, incelmek ve formda bir karın sahibi olmak için en iyi opsiyondur. Kardiyovasküler egzersizin birçok çeşidi vardır, bazıları şunlardır:

 
  • Bisiklete binmek.
  • HIIT.
  • LISS egzersizi.
  • Koşu.
  • Zumba.
  • Burpee.
  • TBC egzersizi.
  • Spinning.

Su İçin

Yeterli miktarda su içmek vücudunuzun toksinleri atmasına yardımcı olur. Uyandığınızda ve her yemekten önce su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve karın bölgenizde şişliklerin oluşmasını engeller. Bu süreci “detoks” suyu hazırlayarak daha da etkili hale getirebilirsiniz, detoks suyunda lif ve suyun en iyi tarafları bulunur ve sisteminizi arındırarak temizler. Detoks suyu yapmak için birkaç meyve seçin ve suya ekleyin.

Su içen kadın

İyi Beslenin

Gün içinde öğünler ve atıştırmalıklarla dengeli bir beslenmeye sahip olmalısınız. Bu da üç öğüne (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) gün içinde sağlıklı atıştırmalıkların eşlik etmesi anlamına gelir.

Buradaki amaç vücuda çeşitli aktiviteler yapmasını sağlayacak yeterli enerjiyi vermektir. Bu yağ birikimini engeller. Bu nedenle öğün atlamak kötü bir fikirdir. Beyninize daha fazla yiyecek alamayacağını düşündürtür. Sonunda yemek aldığında ise enerji için harcamak yerine yağ olarak depolar.

Şeker ve Doymuş Yağlardan Kaçının

İşlenmiş gıdalar düşündüğünüzden daha da zararlıdır. Bu tarz yiyecekler şeker ve kimyasal ve doymuş yağ oranı açısından zengindir. Bu maddeler metabolizmayı yavaşlatır, kolesterol sorunlarına neden olur ve kilo alımını destekler. Dolayısıyla eğer formda bir karın istiyorsanız doymuş yağlardan elinizden geldiğince kaçının.

karın kaslarına bakan kadın

Fazla Tuzdan Kaçının

Evet vücudunuzun sodyuma ihtiyacı vardır. Fakat fazla tuz yemek su tutulumuna yani ödeme neden olur. Aşırı tuzlu yiyecekler tüketmek de aynı şekilde su tutulumuna neden olur. Hazır yemekler tüketmemeye de özen gösterin. Kendi yemeğinizi pişirmek tüketeceğiniz tuzu kontrol altında tutmanızı sağlar.

Dar Kıyafetler Giymeyin

Dar kıyafetler sizi daha ince göstermeyecek, kemerler de belinizi inceltmeyecek. Tam tersine bunlar size zarar verebilirler, dolaşımınızı engelleyerek selülite neden olabilirler. Yapılacak en iyi şey kendi bedeninize uygun kıyafetler giymektir.

Çaba

Formda bir karın elde etmek, eğer çaba sarf ederseniz ve yukarıda bahsedilen tüyoları uygularsanız zor değildir. İşin sırrı özellikle egzersiz açısından iyi alışkanlıklar elde etmektir. Sabit ve hareketsiz bir yaşam stili istediğiniz karına sahip olmanızı sağlamayacaktır.

Elinizden gelenin en iyisini yapın, düzenli egzersiz yapın, düzgün beslenin ve fazlaca su için. Spor yapmayı ön plana almak size sadece formda bir karın sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha sağlıklı ve dopdolu bir yaşam yaşamanızı sağlayacak. Ayrıca öz güveninize de yardımcı olup kendinizle ilgili daha rahat hissetmenizi sağlayacak.