Spinning ve Indoor Cycling Arasındaki Farklılıklar

17 Kasım 2018
Aralarında çok az fark olduğundan dolayı spinning ve indoor cycling sık sık birbiriyle karıştırılır. Ancak bu farklılıklar önemlidir. Harcanan efor ve güç seviyeleri arasında belirgin derecede fark vardır.

Bisiklete binmenin faydaları çoktur ve bu yüzden gün geçtikçe daha fazla insan aynı zamanda çok eğlenceli de olan bu ulaşım araçlarını tercih etmektedir. Ancak bazen vakitsizlik ya da hava durumu yüzünden iç mekanda egzersiz yapmamız gerekebilir. Bu yazımızda, spinning ve indoor cycling arasındaki farkların neler olduğunu size anlatacağız. Böylece hangisini tercih edeceğinizi seçebileceksiniz.

Spinning Nedir?

Spinning ve indoor cycling arasındaki farklardan bahsetmeden önce, her iki disiplini de biraz detaylandırsak iyi olur. En çok bilinen ya da sabit bisiklet dendiğinde pek çok kişinin aklına gelenle başlayalım.

Spinning, 1987 yılında Amerika Kaliforniya’da, sabit bisiklette egzersiz yapmaktan hoşlanan bir adamın, sıkıcı olmaktan kurtarmak amacıyla antrenmanlara müzik ekleme fikrini ortaya atmasıyla icat edildi.

Motivasyonunun arttığını fark ederek, bir grup arkadaşını bu “icadını” denemeleri ve daha dinamik bir egzersiz yapmaları amacıyla davet etti. Tabii ki bu fikir daha da gelişti ve pedal çevirme hızı müziğin ritmine uyum sağlamaya başladı.

Kondisyon bisikletinde antrenman yapan kadınlar.

Daha sonra, oturma ve ayakta durma, ellerin bisikletin farklı kısımlarını desteklemesi ve ders sırasında elde etmek istedikleri sonuçlara göre direncin arttırılması veya azaltılması gibi diğer hareketler eklendi. Aynı derste güç, hız, dayanıklılık ve direnç birleştirebilir hale geldi.

On yıl sonra, spinningin mucidi daha uyumlu ve etkili bir çalışma sağlayacak özel bir bisiklet tasarladı.

Indoor Cycling Nedir?

Indoor cycling adından da anlaşılacağı gibi, içeride bisiklet sürmek demektir. Bu fiziksel aktivite, spinninge çok benzer, kilo vermemize ve kalori yakmamıza, kalp ve akciğer direncini artırmamıza ve bacakları güçlendirmemize yardımcı olur.

Herkes için uygun olsa da, özellikle bu disiplinde daha önce antrenman yapmış, bisiklet yarışlarına katılmış veya normal bisiklete binen ancak artık çeşitli nedenlerden dolayı bunları yapamayan kişiler için tavsiye edilmektedir.

Bir indoor cycling antrenmanının dört ana aşama vardır:

  • Isınma (8 dakika)
  • Ana kısım
  • Tüm pedal çevirme türlerinin (her birinin hedeflerine göre) birleşimi
  • Yavaşlama veya sakinleşme ve son esneme hareketleri. (5 dakika)

Temel olarak dört hareket, pedal çevirme şekli ve el pozisyonu vardır:

  • Dik oturma (temel)
  • Ayakta dik durma (bir dağcı gibi)
  • Oturan dağ (gücü arttırır ve hızı azaltır)
  • Ayakta duran dağ (ağırlık taşıyan bir dağcı gibi)

Öyleyse, Spinning ve Indoor Cycling Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

İlk bakışta spinning ve indoor cycling arasında hiçbir fark olmadığını düşünebiliriz. Gerçek şu ki, bu farklılıklar çok incedir. Spinning; daha çok egzersiz yapmak ve eğlenmek isteyenler için her yaşta kişinin kullanımına uygun olarak tasarlanmıştır.

Indoor cycling söz konusu olduğunda, biraz daha yoğun bir kullanım içindir. Örneğin; bir yarış için hazırlanan ya da dağlarda bisiklet sürmek isteyen kişiler için tavsiye edildiğini söyleyebiliriz. Daha çok teknik, kardiyovasküler frekans ve pedal çevirme hızı dikkate alınır.

Spor salonunda kondisyon bisikletinde çalışan mutlu kadınlar.

Birçok kişi spinningin; indoor cyclingin bir “markası” olduğuna inanmakla birlikte, gerçek şu ki, ilki biraz daha özgür ve hatta eğlence amaçlıdır ve ikincisi de daha yoğun ve diğer hedeflere ulaşma amacını taşır.

Aynı şekilde, her iki disiplinin de vücut üzerinde benzer etkileri vardır, çünkü kasları -özellikle bacak ve kalça kaslarını- güçlendirir ve daha büyük kardiyorespiratuvar direnç sağlar.

Her iki durumda da antrenman iç mekanda gerçekleşir ve yaklaşık 50 dakika boyunca devam eder. Bisikletler, düz gidonlu ve küçük seleli olması açısından aynıdır ve direnç seviyeleri ayarlanabilir.