Kardiyo İle İncelmek İçin Tavsiyeler

15 Aralık, 2018
Sonuç elde etmek istiyorsanız kardiyonun ne olduğunu, nasıl yapıldığını ve vücudunuz için nasıl faydalı olabileceğini bilmelisiniz. Bu yazımızda kardiyo egzersizi yaparak incelmeniz için bazı tavsiyeler vereceğiz. 
 

Bazen kardiyo ile incelmek gibi bir hedef seçtiğinizde, amacınıza ulaşmanızı kolaylaştıracağını düşündüğünüz bir şey yapabilirsiniz. Bunlar, çok fazla antreman yapmak, çok az yemek yemek gibi şeyler olabilir. Bu tür mitler yüzünden insanlar motivasyonlarını kaybedip hedeflerine ulaşmaya çalışmaktan tamamen vazgeçebilirler.

Söz konusu incelmek ise beslenme programınızda neler olduğu önemlidir. Ancak egzersiz bu süreci desteklemesi gereken önemli bir unsurdur. Pek çok farklı yağ yakıcı antrenman türü vardır. Kardiyo yapmak yağ yaktığı için, kardiyo ile incelmek oldukça etkilidir.

koşu bandında koşan kadın

Kardiyo veya Aerobik Egzersiz İle İncelmek

Kalp atışınızı artıran egzersizler kardiyovasküler egzersiz, aerobik egzersiz veya yalnızca kardiyo olarak isimlendirilir. Bu egzersizlerde nefes alma seviyeniz hesaba katılır ve buna göre yoğunlukları azalır veya artar.

Kardiyovasküler egzersizin faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Kan basıncını düşürür
  • Dokuları sıkılaştırır
  • Akciğer kapasitesini ve kardiyovasküler sağlığı geliştirir
  • Kandaki kolesterol seviyesini düşürür

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse kardiyo, vücudunuzun farklı bölgelerini çalıştırmak, onların sağlığını ve görünümünü geliştirmek için tercih edebileceğiniz harika bir yöntemdir. Kardiyo ile incelmek istiyorsanız, size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin.

 

Akıllı Tercihler Yapın

Kardiyo ile incelmek için göz önünde bulundurabileceğiniz pek çok farklı seçenek vardır. İhtiyaçlarınıza en uygun olan egzersizleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Kardiyo yapmak oldukça zorlu olabilir. Hedeflerinize sadık kalmalı ve hareketleri doğru bir şekilde yapmalısınız.

Böylece incelmek için gereken adımı atmış olacaksınız. Yaparken kendinizi rahat hissettiğiniz kardiyovasküler egzersizi seçmeniz en iyisi olacaktır.

Yaparken keyif aldığınız, sevdiğiniz egzersizleri seçin. Böylece kolayca yağ yakabilirsiniz ve bu egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirmekte de zorlanmazsınız. Ayrıca seçtiğiniz egzersizleri severek yapacağınız için hedefinize sadık kalmanız da kolaylaşır.

Zumbayı (Latin dans ritimlerini seviyorsanız) deneyebilir, dışarıda olmayı seviyorsanız bisiklete binebilirsiniz. Sevdiğiniz bir aktiviteyi tercih etmekten çekinmeyin.

dambıl ile spor yapan kadın erkek

Su Hayattır

Bol bol su için. Kilo vermek istiyorsanız sağlıklı bir yaşam tarzınız olmalı. Vücudunuzu temizleyip arındırdığı için su çok önemlidir. Kardiyo ile incelmek için bol bol terleyeceksiniz. Bu yüzden vücudunuzu susuz bırakmamaya özen göstermelisiniz.

 

Çok terliyorsanız bundan sıkılıp utanmanıza gerek yoktur. Toksinleri atmanızı sağladığı için terlemek sizin için iyidir. Ayrıca sıkı çalıştığınızın ve yağlarınızı yaktığınızın bir göstergesidir. Bu yüzden ne kadar çok terlerseniz o kadar iyi. Çalışmalarınızın sonuçlarının vücudunuza yansıdığını görünce de ayrı bir mutluluk duyacaksınız.

Günde iki litre su içmeniz tavsiye edilir. Bu tavsiye yanlış yorumlanmamalı çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu suyun bir kısmı yediğimiz meyvelerde ve sebzelerde gizlidir. Bu da vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar su tüketmeniz gerektiği anlamına gelir. Kısaca susadığınızda susuzluğunuzu giderene kadar su içmeniz yeterlidir.

Pozitif Kalın

Kardiyo egzersizleri çok yorucu olabilir. Olur da bir gün havluyu atma noktasına gelirseniz pozitif kalmaya çalışın ve hedeflerinizden vazgeçmeyin.

spor hocası ile eliptik bantta çalışan kadın

Kardiyo ile incelmek harika sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunu unutmayın. Yorgun olsanız bile vazgeçmeyin. İncelmenin anahtarı istikrardır.

İyi Beslenin

Ayrıca dengeli bir beslenme programına uymak da önemlidir. Bu tavsiyeyi hafife almamalısınız. Önemi büyüktür. Sebebi kardiyonun yağ yakması ve sizi bol bol terletmesidir.

 

Örneğin, kahvaltı etmeden veya biraz meyve yemeden yürüyüşe giderseniz yağ yerine kas yakarsınız. Kaslarınızı kaybetmeniz hiç iyi değildir. Ayrıca bu incelmenizi de sağlamayacaktır. Açken koşmanın sizi sersemletebileceğini veya bayıltabileceğini de unutmayın.

Yeterince Dinlenin

Aerobik egzersiz vücudunuzdaki enerjinin çoğunu kullanır. Bir sonraki antrenmanınız için dinlenmeli ve enerji deponuzu yenilemelisiniz.

Ayrıca kilo vermek için günün 24 saati antrenman yapacak değilsiniz. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde kilolarından arınmasını sağlamalısınız.

Bu Tavsiyeleri Aklınızdan Çıkarmayın

İncelmek için kardiyo yapmak çok önemlidir. Ayrıca kardiyo vücudu ve organları olabildiğince sağlıklı ve formda tutmanın da anahtarıdır. Metabolizmanıza iyi gelir ve vücudunuzu şekillendirir.

Bu tavsiyeleri unutmayın: kardiyo ile incelmek isteyenler için önemli ipuçları verdik. Ayrıca neler başarabileceğinizi gördüğünüzde çok mutlu olacak ve kendinizle gurur duyacaksınız. Durmayın, şimdi motive olma zamanı!