Su Tutulmasını Önleyici İpuçları

Su tutulması (ödem); ayak bileklerinin, ayakların ve bacakların şişmesine neden olur. Buna ek olarak, toksin ve atıklar da birikip ödemi kötüleştirebilir.
 

Ödem; çoğu kadında meydana gelen bir problemdir ve genellikle menopoz, gebelik veya menstruasyondan kaynaklanır. Ek olarak, karaciğer, böbrek ve kalp hastalıklarının bir yan etkisi olarak da görülebilir.

Ödem; birçok durumda sağlıksız beslenme alışkanlıklarının bir sonucu olarak da oluşabilir. Bu nedenle, bu makalede size ödemi önlemeniz için bazı önerilerde bulunacağız.

Ödem Birikmesini Önlemek İçin Beslenme Önerileri

 •  Meyve ve sebze gibi su ve elektrolit bakımından zengin gıdaların tüketimini artırın.
 • Her gün 8 bardak su tüketmeye çalışın. Fazla su içmekte zorlanıyorsanız; bu ihtiyacınızı şekersiz doğal meyve suları veya bitki çayları ile karşılayabilirsiniz. Biraz lezzet katmak için suya narenciye suyu eklemeyi deneyebilirsiniz.
  Su içen kadın.
   
 • Tuz tüketiminizi kontrol edin. Yiyeceklere az miktarda tuz eklemeye çalışın, hatta tuz yerine aromatik bitkiler veya diğer baharatları tercih edin.
 •  Şeker açısından zengin gıdaların tüketimini mümkün olduğunca azaltın, mümkünse bırakın.
 • Bol miktarda protein tüketmeyi unutmayın. Çünkü eğer  diyetinizde protein eksikse, albümininiz azalır ve bu da dokular arasında sıvı birikmesine yol açabilir.
 • Ayrıca idrar söktürücü etkisi olan çay ve bitkisel çayları içmeyi de tercih edebilirsiniz.
 • Son olarak; asitli, kafein ve rafine şekerli içecek tüketmekten kaçının.
 

Ödem Birikmesini Önlemek İçin Doğal İlaçlar

Mümkünse her gün ve en az yarım saat boyunca fiziksel aktivite yapmalısınız. Egzersiz yaparken kan dolaşımını uyarırsınız, bu kan pıhtılaşması gibi sorunları önleyecektir.

Yürüyüşe çıkabilir, bisiklete binebilirsiniz. Ama yapabileceğiniz en iyi aktivite yüzmeye gitmektir. Yüzme; ayak bileklerine, ayaklara veya bacaklara gereksiz bir baskı uygulanmayan düşük baskılı bir egzersizdir.

Yüzen adam.

 • Ödem birikmesini önlemeye yardımcı olacağından, yeteri kadar dinlenmek önemlidir.
 • Çok uzun süre boyunca oturmamaya çalışın. Örneğin; işteyken uzun süreli oturmanız gerekiyorsa, bacaklarınızı esnetmek ve biraz yürümek için her saat başı mola verin.
 •  Hatırlanması gereken bir başka önemli nokta da, çok dar olan kıyafetleri giymemektir.
 • Karahindiba çayı için, çünkü karahindiba çok güçlü bir idrar söktürücü ve depüratif etkisi olan bir bitkidir. Bu bitki; eller ve ayaklardaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur ve ödemin atılmasını hızlandırır.

Karahindiba tüketmenin bir yolu da, günde üç fincan olmak üzere çay şeklindedir. Aynı zamanda doğrudan etkilenen uzuvlara bir havlu ile de uygulayabilirsiniz.

 • – Banyoda epsom tuzu (İngiliz tuzu) kullanın. Bu, ayak bileklerindeki ve diğer uzuvlardaki şişliği azaltmak için mükemmel bir çözümdür. Bu tuz dolaşımı uyarır ve şişmeyi azaltır.
 

Bunu yapmanın bir yolu da, sıcak su banyosuna bir fincan epsom tuzu eklemek ve tüm vücudunuzu 15 dakika suda tutmaktır. Şişlik sadece ayak bileklerinizi ve ayaklarınızı etkiliyorsa, karışımı bir leğene koyup 20 dakika boyunca sadece ayaklarınızı batırın.

 • Hem içten hem de dıştan kullanımda vücut için birçok faydası olan aloe vera bitkisini kullanın. Bu bitkinin en çok göze çarpan özelliklerinden biri, anti-enflamatuar ve depüratif etkisidir. Bu sayede alt uzuvları etkileyen ödemle mücadele edip ve oluşmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz.

Aloe vera jeli alıp, meyve suyuna veya suya 2 kaşık karıştırarak tüketebilirsiniz. Diğer bir seçenek ise jeli doğrudan şişmiş bölgelere uygulamaktır.

 • Ayaklarınıza ve bacaklarınıza masaj yapın. Masaj çok rahatlatıcıdır ve dolaşımı hızlandırarak ödemin giderilmesine yardımcı olur. Her zaman kalp yönünde, nazik ama sert hareketler yapın.

Ayrıca masajı nane, okaliptüs, limon veya lavanta gibi anti-inflamatuar özelliği olan esansiyel yağlarla yaparsanız, çok daha büyük bir iyileşme göreceksiniz.