Egzersiz Öncesi Tüketmemeniz Gereken Yiyecekler

30 Kasım, 2018
Çabalarınızdan en iyi performansı almak istiyorsanız antrenmandan önce yediğiniz şeylere dikkat etmelisiniz. Antrenman öncesi yediklerimiz, yapacağımız egzersizler için bize yakıt olurlar.
 

Egzersiz yapmak şüphesiz ki sağlığınız için uygun bir alışkanlıktır. Ek olarak; egzersiz yapmayı dengeli bir diyetle birleştirirseniz, günlerinizi daha fazla enerji ile doldurabilirsiniz. Egzersiz yapmadan önce yememeniz gereken yiyecekler ve tüketilmesi tavsiye edilen yiyecekler hakkında bazı önerilerde bulunacağız.

Egzersiz Yapmadan Önce Yememeniz Gereken Yiyecekler

Egzersiz yapmadan önce yememeniz gereken bazı yiyecekler patates kızartması ve kalamar gibi kızarmış yiyeceklerdir. Bu tip gıdalar inflamasyon (iltihaplanma) yaratır ve ayrıca ürettikleri enerji karbonhidratlardan veya protein bakımından zengin gıdalardan daha az verimlidir.

Kızarmış tavuk.

Bildiğimiz gibi, dayanıklılık gerektiren sporları yapmak için uygun hidrasyon çok önemlidir. Kızarmış yiyecekler tuz bakımından zengindir, bu da egzersiz yaparken önemli ölçüde dehidrasyona neden olur.

Kızarmış yiyecekleri yemek istediğiniz takdirde onları fiziksel aktiviteyi yaptıktan sonraya saklamak, harcanan enerji için bir ödül olarak almak daha iyidir.

Yememeniz Gereken Diğer Besinler

Egzersiz yapmadan önce yememeniz gereken diğer gıda türleri, marul veya brokoli gibi yüksek lif içeriğine sahip olanlardır.
Bunlar sağlık için çok yararlı besinlerdir ve bol miktarda sağlıklı karbonhidrat içerirler. Ancak yüksek lif içeriğine sahip olmaları nedeniyle, egzersiz yaparken, sporcuda sindirim problemleri açığa çıkarabilirler.

 

Bu semptomlar genellikle, koşma veya bisiklete binme gibi, aerobik egzersizlerin pratiğinde ortaya çıkar ve bu da, yiyeceğin sindirim yolunda daha hızlı hareket etmesine neden olur.

Lif bakımından zengin gıdaların diğer örnekleri ceviz gibi kuruyemişlerdir. Güç ve enerjiyi yeniden kazanmak için egzersiz yaptıktan sonra da yenmeleri tavsiye edilir.

Baharatlı ve acı yiyecekler; yaygın olarak vücutta asidite veya hazımsızlık hissine neden olan, egzersizi gerçekleştirmeyi çok zorlaştıran veya imkansız hale getiren, yüksek bir kapsaisin içeriğine sahiptir.

Biber gibi doğal acı yiyeceklere ek olarak, hazır gıdalara da çok dikkat etmelisiniz. Kırmızı biber veya acı biber içeren katkı maddeleri ile vücudunuzda yukarıda belirtilen semptomlara neden olacak baharatlı hazır yemeklerden sakının.

Egzersiz yapmadan önce tüketmemeniz gereken gıdaların son örneği, rafine şekerlerdir. Rafine şeker, vücudunuza yüksek miktarda enerji sağlasa da, hızlı bir şekilde yorgunluk hissi yaratır.

Rafine şekerler yerine, vücudunuza uzun ve karmaşık bir antrenmana dayanabilmesi için yeterli enerjiyi sağlayacak karbonhidrat bakımından zengin sağlıklı yiyecekler tercih etmelisiniz.

Hidrasyonun önemini keşfedin: Antrenman sırasında,öncesi ve sonrasında

Egzersizden Önce Önerilen Gıdalar

Daha önce de belirttiğimiz gibi egzersiz öncesi, karbonhidrat tüketmeliyiz, çünkü karbonhidrat kaslarımızı kullanmak ve yorgun hissetmeden yağ yakmak için stabil bir enerji kaynağıdır. En temel karbonhidrat kaynaklarından bazıları pirinç, makarna veya tahıllardır.

 
Pirinç pilavı.

Egzersiz yapmak için bir başka önemli faktör de hidrasyondur, bu nedenle vücut ısısını düşürmek ve spor sırasında aşırı ısı artışını önlemek için sıvı tüketimi önemlidir.

Fiziksel aktivite yaparken çok miktarda sıvı kaybolur, bundan dolayı spordan önce bu kaybı su tüketimiyle telafi etmek gerekir.

Son olarak, protein bakımından zengin gıdaları tüketmeliyiz, çünkü protein, egzersizle çalıştırdığımız kaslarda doku oluşumu için gerekli bileşimi sağlarlar.

Sonuç olarak; bedeninize zarar vermemek ve daha yüksek performansla egzersiz yapmak için spor yapmadan önce ve yaptıktan sonra hangi yiyecekleri tüketebileceğinizi bilmeniz önemlidir.