Zumba Dansı Kilo Vermek İçin İyi Bir Yol mudur?

28 Şubat 2019
Zumba dans rutininin ritmi ve yoğunluğu sayesinde, eğlenmenin yanı sıra kilo vermenize de katkıda bulunmaktadır. Bu da spor salonundaki alet ve makinelerini göz korkutucu bulanlar için, Zumba dansını ideal kılar.

Kilo vermek için insanlar genellikle diyet, spor salonuna gitme, takviyeler alma gibi birçok yöntem denerler. Birçok durumda, insanlar bu seçimleriyle kendilerini rahat hissetmez, bunu bir yükümlülük olarak görüp sonunda bunu yapmayı bırakırlar. Bu, yeterince çaba sarf etmedikleri veya kilo vermek istemedikleri anlamına gelmez, bu sadece doğru yöntemi bulamadıkları anlamına gelmektedir. Her şeyi denediyseniz ve hiçbir şey işe yaramadıysa, okumaya devam edin! Zumba sizin için doğru yöntem olabilir.

Bir Latin Hazinesi

Zumba, 90’larda Alberto “Beto” Pérez tarafından oluşturulan ve sağlıklı bir vücudu korumak için dans etmeyi içeren bir antrenmandır. Seanslar bir saat uzunluğundadır ve salsa, merengue, bachata, samba gibi farklı ritmlere sahiptir.

Zumba yapan bir grup.

Zumba ismi “zumbar” (titremek) fiilinden gelmektedir. Bu, bedenin müziğin ritmine uygun olarak yaptığı hareketlere bir göndermedir. Zumba, vücudun farklı kısımlarını direnç, kas kütlesi, güç ve esneklik yolu ile stratejik olarak çalışır.

Herkes Zumba Yapabilir

Birkaç farklı tipte Zumba vardır ve hepsi kilo verme sürecini kolaylaştırır. Bir seansta düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizler yapılır, bu da Zumba dansını dayanabileceğiniz bir antrenman yapar. Yani bir seansın ortasında kendinizi yorgun veya tükenmiş hissetmezsiniz.

Bu egzersiz hakkında harika olan şey ise, küçük çocuklardan yaşlı insanlara kadar her yaştan kişiler bu egzersizi yapabilir. Ayrıca, bu “kamufle edilmiş” bir antrenmandır, çünkü tek yapmanız gereken dans etmektir. Spor salonunda olmaktan ve bir egzersizin setlerini ve tekrarlarını tamamlamak zorunda kalmaktan çok farklıdır; Zumba ile sadece kendinizi bırakıp, dans etmelisiniz!

Zumba İle Kilo Vermek

Zumba’nın amacı, kendi dans rutinleri sayesinde sağlıklı ve fit bir vücudu korumanızı sağlamaktır. Bir rutinde; kardiyo, fiziksel kondisyon, denge ve esneklik bir arada kombine edilmiştir. Zumba kilo vermek için iyi bir seçenek midir? Kesinlikle evet! Farklı kas gruplarını ele alan ve onlara odaklanan farklı Zumba türleri mevcuttur. Size kilo vermek için en etkili olan zumba dansı türlerini açıklayacağız.

Zumba dansı yapan bir spor salonu sınıfı.

Zumba Step

Zumba step, kilo vermek için mükemmel bir antrenmandır. Zumba dansını aerobik step ile birleştirir. Bu son özellik, bacaklarınız ve kalça kaslarınızın çalışmasını yoğunlaştırır. Tüm vücudunuza ton vermenin yanı sıra, kilo vermenize de yardımcı olacak başka faydaları da vardır:

 • Kardiyo: bu rutin kardiyo yapmak için tasarlanmıştır. Kardiyovasküler egzersizler, vücudun yağ yakmasını daha kolay hale getirir.
 • Kalori yakar: bir Zumba step seansında yaklaşık olarak 500 kaloriye kadar yakabilirsiniz!
 • Vücudunuzu şekillendirir: aerobik step egzersizi ve kalça hareketlerini yapmak vücudunuzu tonlamaya ve görünümünü şekillendirmeye yardımcı olur.
 • Koordinasyonu geliştirir: dans adımları ve aerobik step, koordinasyonunuzu geliştirmenize katkı sağlar.

Zumba Sentao

Zumba sentao; egzersizlerin en eğlenceli ve en dinamik türlerinden biridir. Eşiniz olarak bir sandalye kullanırsınız. Sandalyeyi dinlenmek için değil sizin dans partneriniz olmak için orada! Şınav, squat ve benzeri hareketler yapmak için kullanacağınız bir araç olacaktır. Kilo vermenin ötesindeki avantajları arasında:

 • Direnç artışı: yüksek yoğunluklu bir seans olduğundan, her antrenman sırasında direncinizi arttırır.
 • Tanımlanmış kaslar: tüm vücudunuzdaki kasları tonlar ve belirginleştirir.
 • Yağ yakar: güç ve direnç kombinasyonu, çılgınlar gibi yağ yakmanızı sağlar.

 Zumba Tonlama

Aynı zamanda hem eğlenmek hem de kaslarını tonlamak isteyen kişiler için Zumba tonlama idealdir. Zumba tonlama, 1,5 kilograma kadar hafif olan dambıllar kullanılarak yapılır. Damdıllar kasları tonlamaya yardımcı olur. Ayrıca, Zumba tonlamanın diğer faydaları şunlardır:

 • Geliştirilmiş duruş: seans sırasında belirli dans adımlarına eklenen dambıl kullanımı, duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.
 • Ritminizi geliştirir: dambılları marakas gibi kullanarak daha fazla eğlenebilirsiniz!
 • Geliştirilmiş eklem hareketliliği: eklemleri güçlendirir ve geliştirir.
 • Tonlama: kolları, karın kaslarını ve diğer kasları tonlar. Bununla ilgili en iyi avantaj ise, iyi tonlanmış kasların doğal görünümü göz önüne alındığında, bu dans ile oluşturulacak kasların vücutta orantısız bir görünüm oluşturmamasıdır.

Hadi Zumba Yapmaya!

İster geleneksel Zumba’yı tercih edin- ya da bahsettiğimiz herhangi bir Zumba türünü, eğlenceli olacağını garanti ederiz. Sadece kilo vermekle kalmayacak, aynı zamanda endorfin salgılayacak ve stresi bir kenara bırakacaksınız. Zumba, dersin türüne ve sarf ettiğiniz çabaya bağlı olarak beş yüz ila sekiz yüz kalori yakabilir.

Zumba, bedene yetenek ve sağlık sağlayan bir parti gibidir. Bundan keyif almalı ve sağlıklı bir diyetle egzersizinizi tamamlayarak, kilo vermek, kasları tonlamak, esneklik ve direnç artışı ve koordinasyonunuzu geliştirmek gibi sonuçlarını desteklemelisiniz. Her seansa giderken, dans etme arzunuzu ve iyi hislerinizi yanınıza alın: Vücudunuz size teşekkür edecek.