Sadece Spor Salonunda Egzersiz Yapmayın

22 Ocak 2019
Genellikle spor salonuna gitmek için yeterli zamana sahip olmak zordur. Bu yüzden spor salonunda yaptığınız egzersizleri tamamlamak için  mümkün olan her yerde egzersiz yapmalı ve en küçük boş zamanınızı bile değerlendirmelisiniz.

Herkes, hareketsiz bir yaşam tarzının genel sağlık ve ruh hali için yararlı olmadığının farkındadır. Aslında, her gün spor salonuna gitseniz bile, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak gerçekten çok kolaydır. Çünkü günün geri kalanını televizyon karşısında kanepede uzanarak geçirirseniz bir saatliğine egzersiz yapmanız hiçbir işe yaramaz. Bu nedenle boş zamanlarınızdan yararlanın ve sadece spor salonunda egzersiz yapmayın!

Sadece Spor Salonunda Egzersiz Yapmayın, Her Küçük Çaba Önemlidir

İnsanlar egzersize başlamadan önce, genellikle iki seçenek olduğunu düşünürler. Birincisi, spor salonuna haftada bir ya da iki kez gitmek, ikincisi her gün gitmek. Ancak hareketsiz bir yaşam tarzını sürdürmeye devam ederler.

Günümüzde insanlar genellikle bir ofiste veya evde bir koltukta çalışırlar ve bireylerin günde bir saat egzersiz yapmaları, onların günde sekiz  ya da daha fazla saat koltukta oturmalarını engellemez. Bu durum, işten eve geldikten sonra televizyon izlerken kanepede oturmak için de geçerlidir.

Siz de bu durumu yaşıyorsanız, etkili sonuçlar almak için bu durumdan kaçınmalısınız. Sağlıklı olmanın ya da harika bir vücuda sahip olmanın kolay olduğunu söylemiyoruz. Ancak bunun imkansız olmadığını da biliyoruz. İşin sırrı, zamanınızı ve koşullarınızı en iyi şekilde değerlendirmekten geçer. Sadece spor salonunda egzersiz yapmayın. İşte size bazı etkili ipuçları:

Asansör Kullanmayın

Gün içinde dolaşımınızı düzenlemek ve kaslarınızın hareket etmesini sağlamak istiyorsanız, uygulamanız gereken ilk şeylerden biri asansör kullanmayı bırakmanızdır. Merdivenlerden inip çıkın. Bu yedinci katta veya daha üst katlarda oturuyorsanız, çok zor olabilir. Ancak en azından üç ya da dört kat merdiven çıktıktan sonra kalan diğer katlar için asansör kullanabilirsiniz.

Merdiven çıkan takım elbiseli adam
Bu rutin azimli olmanızı sağlayarak iyi sonuçlar yaratır.

Merdiven inip çıkmak; küçük bir eylem gibi görünse de, her geçen gün bacaklarınıza etkisini fark ederek, sağlığınızın iyileştiğini, dayanıklılığınızın arttığını göreceksiniz.

Ofiste Sabit Bisiklet Pedalları Kullanın

Zemine yerleştirilen ve sandalyede otururken kullanılabilen bu pedallara aşina olabilirsiniz. Bu pedalları ofiste masanızın altına koyduğunuz takdirde, pedallar kan dolaşımınızı iyileştirmeye yardımcı olacak ideal bir cihaz haline gelir.

Bu, çalışırken sekiz saat boyunca pedal çevirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak her saat birkaç dakika harcarsanız, dolaşımınız aktif kalır ve bu da formunuzu korumanıza yardımcı olur. Özellikle öğle yemeği arasında pedal çevirmek veya yürüyüş yapmak için biraz zaman ayırın.

Evde Ne Yapmalısınız?

Evde bilgisayar başında çalışıyorsanız, sadece ayaklarınızı çalıştıran küçük bir koşu bandı satın almanız iyi bir fikir olabilir. Bu çok fazla yer kaplamaz. Ya da çalışırken yürüyebilmenizi sağlayacak yüksekliğini uygun olarak ayarlayabileceğiniz bir çalışma masası satın alabilirsiniz. Bununla birlikte, her zaman yürümeniz gerekmez. Ancak bacaklarınızın her saat en azından birkaç dakika hareket etmesini sağlarsanız iyi olur.

Yürüyüş Yapın

Stres ve yorgunluk sizi her yere araba ile gitmeye yönlendirebilir. Bunu unutun ve araba kullanmak yerine yürüyerek gitmeye çalışın. Günde sadece 10 dakika yürüseniz bile, işe yarayabilir. Bu, vücudunuzun ve sağlığınızın takdir edeceği değerli bir zamandır.

Ayrıca, süpermarkete araba ile gitmek yerine yürüyün! Çocuklarınızı okuldan almak için yürüyün. Yürüme bir kardiyo egzersizi değildir, ancak vücudunuzu hareket ettirir ve kan dolaşımınızı hızlandırır.

işe yürüyerek giden kadın

Denk Geldikçe Küçük Fırsatlardan Yararlanın

İşte bu hayal gücünüzün devreye girdiği bir nokta. Cumartesi gününü arkadaşlarınız ile birlikte mi geçirmek istiyorsunuz? Bir yürüyüş ve tırmanış programı veya bisiklet gezisi düzenleyebilirsiniz. Bu hobilerinize ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak ne olursa olsun, boş günlerinizde oturup film izlemekten ve pizza gibi besinlerden uzak durun.

Süpermarkete gittiğinizde, paketleri taşırken aldığınız ürünlerle ağırlık çalışabilirsiniz. Neden evde çalışırken molalarınıza birkaç squat hareketi eklemiyorsunuz? Bu biraz aptalca görünebilir, ama birazcık efor sarf ederek birkaç şınav ya da mekik çekmek size mükemmel ve uzun vadeli sonuçlar sağlayabilir.

Gösterdiğiniz her küçük çaba önemlidir. Sağlıklı olmak ve vücudunuzu gün boyu aktif tutmak istiyorsanız, boş zamanınızı hayal gücünüzden faydalanarak doldurun ve sadece spor salonunda egzersiz yapmayın!