Doğru Mekik Çekme Tekniğiyle Harika Sonuçlar Elde Edin

29 Kasım 2018

Mekik çekmek, en popüler egzersizlerden biridir. Hatta çocukken öğrendiğimiz bir şeydir. Ama buna rağmen bu egzersizi yaparken vücudunuza zarar veren hatalar yapıyor olabilirsiniz. Doğru mekik çekme tekniğini öğrenerek karın kaslarınızı en etkili şekilde çalıştırabilirsiniz.

Mekik çekmek bir arkadaşınızdan, komşunuzdan ya da akrabanızdan ilk öğrendiğiniz egzersiz olabilir. Ne var ki çoğu kişi doğru mekik çekme yöntemini bilmiyor. Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Bu egzersizi doğru yaptığınızdan emin misiniz?

Doğru mekik çekme tekniğini öğrenmek ve mekik çekmekten en iyi şekilde faydalanmak için bu yazımızı okuyun.

Doğru Mekik Çekme Tekniği

Mekik çekerken yapabileceğiniz birçok hata var. Spor salonuna gittiğinizde eğitmeniniz, tekniğinizi yanlış bulmuş olabilir. Endişelenmeyin, çünkü bu egzersizle ilgili birçok efsane mevcut. İşte doğru mekik çekme hedefine ulaşmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

Sırt

Yanlış mekik çekmekten en fazla zarar gören bölge sırtınızdır. Her zaman sırtınızı düz tutmanız gerekir. Ayrıca çoğu kişinin düşündüğünün aksine sırtınızı tamamen yukarı kaldırmanız gerekmez. Elbette, dik karın kaslarından söz ediyoruz çünkü oblik kasları ya da enine kasları hedef alan egzersizler sırtınızı yerden kaldırmanızı gerektirecektir.

Her halükarda, gücün karnınızdan gelmesi gerektiği için sırtınızdan kalkmanıza gerek yoktur. Bu yüzden sırt bölgenizi zorlamayın: Sırtınızın yere yaslanmasına izin verin ve daima düz tutun.

Mekik çeken kadın.

Ağır Hareketlerden Kaçının

Egzersizin gerektirdiği efor sırtınızı ağır bir şekilde yere bırakmanıza neden olabilir. Böyle yaptığınızda asıl istediğiniz kasları kasları çalıştırmadığınız gibi gibi vücudunuzu da  incitebilirsiniz.

Sırtınızı kaldırırken ve tekrar yere bırakırken yumuşak hareketler kullanmanız gerekir. Doğru mekik çekme tekniği, hızlıca yukarı kalkıp yavaşça yere inmeyi içerir.

Doğru Nefes Alma

Doğru nefes alma tekniği tüm egzersizler için çok önemlidir. Mekik çekme durumunda da bu durum geçerlidir. Yukarı çıkarken nefes alın ve aşağı inerken nefes verin. Bu sayede daha az yorulursunuz. Ayrıca genel olarak nefes alma biçiminizde ve vücudunuzda uzun süreli bir iyileşme göreceksiniz.

Doğru Mekik Çekmeyi Öğrenmek

İster inanın ister inanmayın, pek çok kişi mekik çekmek için uygun duruşu bilmiyor. Bu egzersizi doğru yaptığınızdan emin olmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın:

  • Yukarı bakın. Yere uzanıp dizlerinizi 90 derecelik bir açıyla bükün. Ayaklarınız, uyluklarınız tarafından tam olarak desteklenmelidir.
  • Ellerinizi başınızın üstüne koyun. Birçok kişi ellerini ileriye doğru itmek için güç için kullanıyor. Bu, boynunuzu ağrıtmaktan başka işe yaramaz. Parmak uçlarınızı kulaklarınızın arkasına koyun, dirsekleriniz yanlara doğru baksın. Bu pozisyon, başınızı ve boynunuzu sarsmadan, kendinizi itip dengenizi korumanıza izin verecektir.
  • Gövdenizi kaldırın. Gövdenizi, dizlerinize mümkün olduğunca yaklaştırmalı ama bunu yaparken sırtınızı yerden kaldırmamalısınız. Daha fazla etki için karnınızı sıkın. Unutmayın, ayaklarınız yerden kalkmamalı.
  • Egzersizi 3 set yapın. Yapmanız gereken minimum sayı, her biri yaklaşık 10 ila 15 tekrardan oluşan 3 settir. Bunu haftada 2 veya 3 kez tekrarlayın. Unutmayın, egzersiz söz konusu olduğunda azı karar çoğu zarardır, çünkü aşırıya kaçtığınızda kaslarınız adapte olur ve istenen sonuçları elde edemezsiniz.

Mat üzerinde mekik çeken kadın.

Ek İpuçları

Eğer diğer egzersizlerle birlikte karın egzersizleri yapmak istiyorsanız, koşarken, eliptik bisiklete binerken veya bisikletinizi sürdüğünüzde karnınızı olabildiğince uzun süre sıkmaya çalışın. İş yerinde bütün gün oturuyor olsanız bile, karın kaslarınızı çalıştırmak için karnınızı sıkabilirsiniz. En önemli nokta, istenmeyen durumlardan kaçınmak için her zaman dikkatli olmaktır.

Doğru mekik çekme konusundaki bu ipuçları, dik karın kasları için tasarlanmıştır. Ancak aynı ipuçlarını kullanırken yapabileceğiniz birçok farklı varyasyon vardır. Sırtınızı düz tuttuğunuzdan ve başınızı veya boynunuzu zorlamadan tüm vücudunuzdan güç aldığınızdan emin olun.

featured-post url=”https://sporcuyum.com/kardiyo/kosu/kosu-hedeflerinize-ulasmak-icin-kacinmaniz-gereken-gidalar/”]