Yoga Ağrıya Neden Olduğunda Ne Yapmalı?

Birçok insanın inandığının aksine, yoga yaparken, sakatlanma, ağrı ve enflamasyon riski vardır. Doğru rutin olmadan, farklı duruşlar uygulanırken vücut sakatlanabilir. Bundan kaçınmak için, bu makalede önerdiğimiz adımları izleyin.
 

Yoga ve uygulanışı hakkında yaygın bir yanılgı vardır: sakatlanma riski yoktur. Bu disipline başlamak için her zaman sertifikalı bir eğitmene başvurmanız gerekir. Yoga size acı verirse, olası nedenleri de analiz etmelisiniz.

Başkalarına yoga dersi vermekten sorumlu olan bir kişi, ders vermeden önce tıbbi sertifika almanın önemini bilmelidir. Buna ek olarak, bir süredir pratik yapan bir kişi ile asla asana yapmayan bir öğrenci için seanslar aynı olmamalıdır.

Yoga’nın Riskleri Var mıdır?

Bu sorunun cevabı görecelidir. Eklem ve kas sağlığı iyi olan bir kişi, yeni başlayanlar için uygun olan duruşların hiçbirinde kontrendikasyon yaşamaz.

Ancak, gözetimsiz gerçekleştirirseniz, sakatlanabilirsiniz. Bu disiplinin doğası gereği, sakatlanmalar meydana gelebilir. Yoga bir fiziksel aktiviteden çok daha fazlasıdır. Eğer size acı verirse ne yapacağınızı bilmek için, ağrının gerçek özüne bakmak faydalı olacaktır.

yoga dersinde kadınlar

Yoga Nedir?

Bir sonraki adım, yoganın gerçekte ne olduğunu analiz etmek olacaktır. Bu soruyu cevaplamak için, binlerce yıl önceki Hint geleneğine ve birçok dini yönlere geri dönmeliyiz. Yogi geleneğinin ilk “derleyicisi”, M.Ö. 2 civarında “Yoga Vecizeleri” yazarı Patanjali idi.

Yazar bu felsefenin yollarından birini belirtmektedir: Asil yolu veya “Raja Yoga” olan Ashtanga yoga. Bu teoriye göre, aydınlanma, vücudun enerjisinin kendi kendini düzenlemesiyle sağlanır.

 

Ashtanga yolunun yogi ustaları, her biri gerçekten derin bir anlama sahip olan günlük ve yorucu asana rutinleri gerçekleştirirdi.

Bu düşüncelere göre, amacı egoyu aşan felsefi ve dini yönleri içine alan bir disiplin olarak tanımlanabilir. Başka bir deyişle, asana sekanslarının amacı, evren ile bir birlik oluşturmak için kendini aşmaktır.

Çalışma ile, fiziksel duruşlar, Samadhi veya “Aydınlanma” yolunda yoga sutralarda öngörülen sekiz adımdan biriydi. Aslında, asanaların şiddet içermeyen her şeyin ölçüsü olduğu katı bir etik davranışa ihtiyacı vardır.

Ek olarak, nefes alıştırmaları, konsantrasyon, iç gözlem ve meditasyon uygulaması diğer tüm adımlar kadar gereklidir. Bunlar, etkili yoga pratiği ile yakın ilişkiye sahip özelliklerdir.

Şiddete başvurmama yolunda, vücudun bakımı, takip edilmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Bu yüzden bir yoga eğitmeni, öğrencilerinin fiziksel sağlığını dikkatle takip etmelidir.

yogadan sonra agrı çeken kadın

Peki, Yoga Size Acı Verirse Ne Yapmalısınız?

Her şeyden önce, eğer ağrı yaşarsanız, durmalısınız. Yoga acıtmamalıdır. Bir duruş, kas gücünü test edebilirken veya esneme birçok insan için tamamen yeni noktalara kadar gidebilirken, size asla zarar vermemelidir.

Bu yönü vurgulamak çok önemlidir, çünkü birçok insan, acı verirse “pozisyonun işe yaradığını” düşünmektedir.  Bu doğru değildir, eğer size acı verirse, durmalısınız.

 

Aslında, daha derin şınavlar veya daha cesur germe hareketleri yaparak aydınlanmaya daha yaklaşamazsınız. Yoganın refahı, uygulama aktığında ve vücut sınırlarını bildiğinde ve bunlardan faydalanıldığında elde edilir.

Yoganın zorluğu, ‘zor’ bir duruş elde etmek değil, her hareketinize nefesinize nasıl eşlik edeceğinizi bilmektir. Bu yüzden yoganın bir yaş sınırı yoktur.

Bu uygulama ve faydaları çok küçük hareketler yapan insanlara da uyarlanabilir. Otururken ya da uzanırken yapılabilir, çünkü bir bölümünü el ve ayağın eklemlerine veya başın yumuşak hareketlerine ayırmak da mümkündür.

Kısacası, yogadan korkmamalısınız. Hindu ataların en güzel miraslarından birinin tadını çıkarmak için genç, elastik ve atletik olmak gerekli değildir. Sadece nefes alın ve akışa kendinizi kaptırın: mutlu ve acısız bir uygulamanın temeli budur.

  • Swami Jnaneshvara Bharati. Razones para practicar yoga. Extraído de: http://www.swamij.com/spanish/10Razones.pdf
  • Paidotribo. El yoga como medicina. Extraído de: http://www.paidotribo.com/pdfs/1023/1023.0.pdf