Hava Yogası ve Yararları

Hava yogası, geleneksel yoganın sağladığı rahatlama ve fiziksel yararları arttıran bir yöntemdir. Bu özel katkısı sayesinde Pilates ve dans gibi birçok tekniğe dair egzersizler yapabiliriz.
 

Uçuyormuş gibi hissettiğiniz ve aynı zamanda duruşunuzu geliştiren bir egzersiz hayal edebiliyor musunuz? Evet! Tabii ki böyle bir şey var! Bu yazımızda, giderek daha popülerleşen bir uygulama olan hava yogası ve faydalarını anlatacağız.

Hava Yogası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yer çekimine karşı yoga olarak da bilinen bu yoga, egzersiz yapmaya ek olarak, ruhsal ve duygusal gelişim sunan bir disiplindir. Ana konsepti askıda olmak ve ağırlıksızlıktır.

Tavana bağlanmış uzun bir kumaştan asılı kalarak, hava yogası uygulayan kişi, Hatha yoga duruşlarını havadayken yapar. Endişelenmeyin, sadece yerden bir kaç santim yüksekte olacaksınız ve hemen altınızda bir güvenlik matı olacak.

Hava yogası ayrıca, Ayurveda, Pilates, bütünsel jimnastik ve modern dans tekniklerini içerir. Bunların hepsi bir arada, rahat ve sessiz bir ortamda, fiziksel sağlık, duygusal sağlık ve tabii ki manevi denge için birçok fayda sağlar.

hava yogası yapan kadın

Hava yogası, “sıradan” yoga ya da bir parkta salıncaktan salınmaktan ziyade, daha çok bir fitness dersine benzer. Dersler yaklaşık bir saat sürer ve hava yogası dersleri veren merkezlerin çoğu, ilave etki için aromaterapi, fitoterapi ve müzik terapisi de sunar.

Hava yogasının yalnızca genç, atletik ve esnek insanlar için olduğunu düşünebilirsiniz; fakat bu gerçekten oldukça uzaktır! Herkes, yaşına veya fiziksel durumuna bakılmaksızın, hava yogasını uygulayabilir. Rutinler her bir kişinin ihtiyaçlarına uyarlanabilir; hareketler çok yavaş ve pürüzsüzdür ve her zaman eğitmenin yardımına güvenebilirsiniz.

 

Hava Yogasının Faydaları Nelerdir?

Bu uygulama, dünya çapında gittikçe daha fazla takipçi kazanmaktadır, bu yüzden artık temel faydalarından bahsetme zamanı geldi:

1. Kasları Güçlendirir ve Esnekliği Arttırır

Sırt ve boyun ağrıları çekiyorsanız, omuriliği gerdiği ve omurları açtığı için hava yogası yapmanızı öneririz. Ayrıca, bacak ve kollarınızda esnekliği arttırmanıza, eklemleri güçlendirmenize ve kemik ve kas sağlığını iyileştirmenize olanak tanır.

2. Tüm Fonksiyonel Sistemler İçin İyidir

Hava yogasının göz ardı edemeyeceğimiz bir diğer yararı da, sistemlerimizin veya süreçlerimizin her birini etkilemesidir. Lenfatik ve dolaşım drenajına katkıda bulunur, solunum sistemini yeniden aktive eder, sindirim sistemini iyileştirir ve boşaltım sistemini güçlendirir.

mor kumaşlarla hava yogası yapan kadın

3. Stresi Azaltır

Duygusal açıdan, hava yogasının kaygı, stres ve gerginlikle mücadelede çok etkili bir çözüm olduğunu belirtmeliyiz. Sonuç olarak, daha iyi uyumamıza, fobileri ortadan kaldırmanıza ve kendinizle yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olan, duygusal bir gevşeticidir.

4. Sanatsal Yetenekleri Geliştirir

Elbette, hava yogası yapmanın sağlığın ötesine geçen başka faydaları da vardır. Düzenli olarak hava yogası yapanlar, bedenleri ve sanatsal yetenekleri hakkında daha fazla farkındalığa sahiptir.

Bu onların vücutlarıyla kendilerini daha iyi ifade etmelerine olanak sağladığı ve ayrıca yaratıcılığı artırdığı anlamına gelir. Yoğun bir iş ya da kişisel bir proje yürütmeniz gerekiyorsa, mükemmeldir.

 

5. Gerçekten Heyecan Verici ve Eğlencelidir

Hava yogası, uyguladığımız zaman miktarına, pozisyonlara veya kumaşa bağlı olarak farklı seviyelerde uygulanır. En üst seviyeye ulaşan herkes tam anlamıyla özgürlük hissi yaşadıklarını söyler.

Bazı insanlar bir kuş gibi özgür hissettiklerini söylerken, diğerleri normal fiziksel acıları veya baskıları yaşamadıklarını söylüyorlar. Bu oldukça heyecan vericidir ve denemeye değer!

Hava yogasının bahsetmemiz gereken başka faydaları da var:

  • Siluetinizi şekillendirir ve incelmenize yardımcı olur.
  • Güçlü bir yaşlanma karşıtı aktivitedir.
  • Vücudunuz üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanın tadını çıkarırsınız.
  • Sakatlanmaları rehabilite eder, selülit ve gevşeklikle savaşır.