Esnek Olmayanlar için En İyi 6 Yoga Duruşu

Harika şekilde esneyebilen insanlar vardır bir de, genetik yapıları nedeniyle veya egzersiz yapmadıklarından ötürü esneme kabiliyeti olmayan insanlar vardır. Ama esneklik durumunuz, yogadan zevk almanıza bir mani olmamalıdır.
 

Her bünye diğerinden farklıdır: bazıları doğuştan diğerlerine kıyasla daha esnektir. Her halükarda, esnekliğiniz üzerinde çalışabilir ve herhangi bir başka beceri gibi geliştirebilirsiniz. Yoga yapmak sizi sadece daha esnek kılmaz, aynı zamanda vücudunuzu daha yakından tanımanıza da olanak sağlar. Bu yazımızda, bunu başarabileceğiniz yoga duruşlarından bahsedeceğiz.

Yoga ve Esneklik

‘Birlik’ manasındaki yoga kelimesi Sanskritçe dilinden gelmektedir.  Çıkış yeri Hindistan’dır ve akıl ile beden arasındaki ilişki üzerine yoğunlaşır. Çok esnek değilseniz ve yoga ile kendinizi geliştirmek istiyorsanız, o zaman bu yazımız tam size göre.

Başlamadan Önce

Yoga vücudun birçok bölgesini çalıştırıp, geliştirir ve esneklik de bunlardan biridir. Yoga duruşları, rahatlama ile beraber yapıldığı için esnekliği arttırmadan çok etkilidir.

yoga yapan kadınlar

Sabah uyanır uyanmaz ya da gece yatmadan önce yoga yapabilirsiniz. Her iki durumda da, daha esnek bir hale gelir ve yoga yapmaktan zihinsel açından da faydalarından yararlanmış olursunuz. Başlamadan önce, birkaç öneriyi sizinle paylaşmak istiyoruz:

 • Uygun kıyafetler giyin: rahat, size uygun kıyafetler giyin. Farklı hareketler yapacağınız için, hareketlerinizi kısıtlamayacak kıyafetler giymelisiniz.
 • Güzel bir yer seçin: rahatça hareket edebileceğiniz bir bir yer seçin. Takılıp düşebileceğiniz ya da yeteri kadar rahat hareket edemeyeceğiniz dar alanlardan kaçının.
 • Bir yoga matı ya da bir havlu kullanın: farklı yoga duruşları vardır ve bu hareketlerin bazıları yerde yapılır. Herhangi bir sakatlığı ya da incinmeyi engellemek için, bir yoga matı kullanın. Eğer yoga matınız yoksa, bir havlu kullanabilirsiniz.
 • Rahatlayın ve nefes alın: sakin olmak ve rahatlamak, yoga için çok önemlidir. Eğer gerginseniz, kaslarınız esnemez ve düzgün bir nefes ritmi tutturamazsınız. Sonuç olarak kaslara yeteri kadar oksijen gitmez.
 • Eğlenmeye bakın: yoga duruşlarını tamamlamak için acele etmeyin!
 

Yoga Duruşları

İlk adımları attığımıza göre, en eğlenceli kısma geldik: yoga duruşları. Bu kısımda, çok esnek olmayan insanlar için altı yoga duruşundan bahsedeceğiz.

Marjaryasana – Bitilasana

Bu hareketin adı ‘Kedi Duruşudur’. Bu hareket, vücudu ısıtmaya yardımcı olur. Kan akışı ve alt sırt bölgesi üzerine yoğunlaşıp, diğer daha karışık hareketler için vücudu hazırlar. İnsanlar bu hareketi, bireyin kendisini sevmesi ve duygusal dengesini bulması ile ilişkilendirir.

kedi pozu yapan kadın

 • Yapılışı: dizler ve avuçlar yere değecek şekilde pozisyonunuzu alın, omuzlar elleriniz ve dizler kalçanız kadar açık olmalıdır. İlk aşamada için (Marjarasana), sırtınızı yukarı doğru, ellerinizi yerden kaldırmadan yükseltin ve başınızı göğsünüze yaklaştırın. İkinci aşamada (Bitilasana), karnınızı yere doğru itin ve sırtınızı ve başınızı ilk duruşun tersi yönde hareket ettirin.

Baddha Konasana

Baddha Konasana, bir diğer adı ile “Kelebek” duruşu, kalçalarınızı açıp bacaklardaki esnekliği arttırır. Bu duruş, yaratıcılığı arttırır ve irade çakrasını açar.

 kelebek hareketi yapan kadın

 • Yapılışı: yere oturun, dik durun ve dizlerini bükün. Ayaklarınızı kendi önünüze doğru, olabildiğince getirmeye çalışın. Elleriniz ile ayaklarınızı tutabilirsiniz. Bu şekilde kalın ve sırtınızı dik tutmaya gayret edin.

Uttanasana

Uttanasana kelimesi de Sanskritçeden gelir. Uttana ‘yoğun gerilme‘ ve asana ‘duruş‘ demektir. Bu duruş, zihni sakinleştirmesinin yanı sıra kan akışını da hızlandırdığı için harika bir harekettir. Uttanasana, özellikle Aşil tendonu başta olmak üzere, bacakların esnekliğini arttırmada çok etkilidir.

esneme hareketi yapan kadın

 • Yapılışı: eğer çok esnek değilseniz, ayaklarınız birbirine yapışık vaziyette, dizlerini hafif bükerek başlayın. Akabinde, elleriniz ile yere dokunun ve sırtınızı dik tutun. Yavaş yavaş, esas duruşu devam ettirerek dizlerinizi gerdirebilirsiniz.

Viparita Salabhasana

Karakterin uçuş şekline benzediği için, bu duruş aynı zamanda ‘Superman’ olarak da bilinir. Viparita Salabhasana, aşk ve şefkat ile ilişkilidir. Aynı zamanda sırtı güçlendirir ve esnekliği de arttırır.

süperman hareketi yapan kadın

 • Yapılışı: yüz üstü yere uzanın ve ellerinizi ileri doğru uzatın. Akabinde dizlerinizi bükmeden ayaklarınızı kaldırın ve gövdenizi olabildiği kadar yukarı kaldırmaya çalışın.

Trikonasana

Trikonasana ya da ‘Üçgen Pozu’, denge ve esnekliğe odaklanır. Bazı insanlar bu duruşun zevk çakrasını açtığını söyler.

sahilde yoga yapan kadın

 • Yapılışı: her iki bacağı ve kolları yana doğru açın, gövdenizi sağa ya da sola doğru eğin ve bir elinizle, eğildiğiniz taraftaki bacağınıza değerken (yere değdirmenize gerek yok) diğer elinizi yukarı doğru kaldırın.

Anjaneyasana

Bu duruş aynı zamanda ‘Hilal’ olarak da bilinir. Anjaneyasana kalçaları açar ve uyluk kemiklerini gerdirir. Sakinlik sağlaması ve kalp çakrasını açması ile bilinir.

hilal duruşu yapan grup

 • Yapılışı: bir ayağınızı ileri doğru atıp, dizi 90 derecelik açı ile bükerken, diğer ayağı yere doğru indirin. Ellerinizi ister yerde ister yukarıya doğru gerdirerek tutabilirsiniz.
 

Unutmayın

Eğer çok esnek değilseniz, endişe etmenize gerek yok. Sadece biraz sabredin, yeter. Esneklik, ısrar ve istek ile beraber elde edilir ancak bu süreç bazen biraz canınızı yakabilir. Bu nedenle, kendinize zarar verme riskiniz olduğundan, çalışırken asla aşırıya kaçmamalısınız. Vücudunuzun bir hazine olduğunu asla unutmayın. Esnekliğinizi geliştirmeye çalışırken vücudunuza dikkat etmeli ve ona nazik davranmalısınız.