Ufak Değişiklikler ile Büyük Farklar Yaratın

07 Aralık, 2019
Bazen, hayatınızı iyileştirmek için yapabileceğiniz ufak değişiklikler hakkında durup düşünmek iyidir. Örneğin, sigarayı bırakabilir, iş stresinden arınmak için egzersiz veya meditasyon yapabilirsiniz.
 

Gündelik hayatın telaşı içerisinde bazen sağlığımızı ihmal ettiğimizi herkes bilir. Bunun bir sorun olabileceğini fark etmek ufak değişiklikler yapmaya doğru ilk adımdır.

Alışkanlıklarınızı daha iyiye doğru değiştirmek her şeyi tepe taklak etmek anlamına gelmek zorunda değil. Sabit ve istikrarlı olan ufak değişiklikler büyük farklar yaratmanın en iyi yoludur.

Hızlı sonuçlar elde etmek için (büyülü veya mucize çözümler) bir gecede radikal bir yön belirlemek hiçbir şey denememekle eşdeğer olabilir.

Ani hayat stili değişimleri istediğinizin tam tersi bir sonucun ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu durumda kendinizi başladığınız yere geri dönmüş bulabilirsiniz, bir de üstüne yenilmiş hissedeceksiniz.

Zihninizin Gücü

Birçok insan zihninin güçlü bir şey olduğuna inansa da bunun bilimden çok bilim kurgu olduğunu düşünenler de vardır. Her halükarda değişebilmek için yapmanız gereken ilk şey değişmek istemektir.

koşan kadın

Sonraki adım yapmak istediğiniz değişimleri ve nedenlerini net bir biçimde belirlemektir. Hedefinizin somut, kesin ve net olduğundan emin olun. Bu sadece daha fazla egzersiz yapmayı düşünmek kadar kolay değildir. Öncelikle bir plan yapmanız gerekir. Örneğin, “haftada iki gün Salı ve Perşembe günleri tenis oynayacağım” gibi.

 

Daha Fazla Hareket Etmeye Başlayın

Günlük hayatınıza daha fazla egzersiz dahil etmenizin gerekmesinin ana sebebi vücudunuzun hareket etmek için tasarlanmış olmasıdır. Hareketsiz bir yaşam stili doğanıza karşıdır. Dahası, kullanılmayan her kas sonunda körelecektir.

Egzersiz yapmayı istememizin en yaygın sebeplerinden bazıları kilo vermek, direnç artırmak, stres ve anksiyete azaltmak ve ruh halini düzenlemektir.

Daha fazla hareket etmek istemenin bir başka son derece geçerli sebebi ise; doktorunuzun önermiş olması olabilir.

Yüksek Performanslı Bir Sporcu Olmanıza Gerek Yok

Orta-yüksek yoğunluklu bir egzersiz rutinini sürdürmek (haftada bir veya iki gün) yeter de artar bile. Elbette bunun istikrarlı olmanız ve uzun süre devam etmeniz şartıyla.

İnsanların egzersiz yapmamak için en yaygın bahanesi genelde zaman azlığıdır. Fakat spor salonuna giderek günde iki veya üç saat egzersiz yapmanıza da gerek yok.

Önemli olan, eğer gerçekten birkaç dakikanız var ise elinizdeki o birkaç dakikayı iyi değerlendirmektir. Her Pazar günü dört kilometre enerjik bir yürüyüş yapmak hiç yoktan iyidir ve vücudunuz size bunun için teşekkür edecektir.

Daha İyi Bir Beslenme

Egzersizin yanı sıra dengeli bir beslenme harika sağlığa sahip olmak için oldukça önemlidir. Yine, olan bitenin farkında olmak da oldukça önemlidir.

Mutfakta meyve suyu hazırlayan kaslı kadın
 

Düzenli bir biçimde hangi yemekleri yemeniz gerektiğini ve bunların sonuçlarını (pozitif veya negatif) bilmelisiniz. Bunları düşündükten sonra ona göre davranmalısınız.

Bazı istisnalar da olmak kaydıyla sonuç almak için yapmanız gereken tek şey genellikle ufak değişiklikler yapmaktır. Tuz ve şeker alımınızı azaltmalı ve her gün daha fazla meyve ve sebze yemelisiniz. Mümkün oldukça işlenmiş gıdalardan ve doymuş yağlardan uzak durmalısınız.

Kötü Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Sigara içmek sağlığınızı etkileyen kötü alışkanlıklara klasik bir örnektir. Sigara içmeyi bırakmak ufak bir değişiklik olsa da size anında ve pozitif etkiler sağlayacaktır.

Bu bağımlılığı aşmanın, deneyen bir çok insan için zorlu bir mücadele olduğu sır değildir. Fakat bu imkansız da değildir.

Ufak Değişiklikler, Gerçekçi Hedefler

Daha fazla egzersiz yapmak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan biri de birkaç gün içerisinde 0’dan 100’e çıkmaktır. Unutmayın ki, ne kadar süre pasif kaldıysanız egzersiz yapmaya başlamanız da o kadar yavaş gerçekleşmelidir.

Sonuç

Bazıları, bir ay boyunca haftada üç kere orta hızda 15 dakikalığına yürümeyi çok fazla bulabilir. Yine de bu ufak değişiklikler alışkanlık halini aldığında daha da iyi bir forma girmenize yardımcı olacak yeni görevlere kapı açacaktır.