Mini Direnç Bantlarıyla Egzersiz Yapmak

Mini direnç bantları, taşınabilir, evde ya da yolda rahatça kullanılabilir. Bu yazıda kalçalarınızı, iç bacaklarınızı, omuzlarınızı, sırtınızı ve diğer birçok kasınızı çalıştıran egzersizleri göreceksiniz.
 

Mini direnç bantları veya mini bantlar, kas gruplarını birçok farklı şekilde çalıştırmanıza yardımcı olur. Bu basit aksesuarlar, mukavemetinizi ve dayanıklılığınızı test edecektir. Sizlere, bu bantlardan tam olarak yararlanmanızı sağlayacak bazı egzersizler göstereceğiz.

Henüz bilmiyorsanız, mini direnç bantları, adından da anlaşılacağı gibi, vücudunuzu eğitmek için kullanılan küçük, çok dayanıklı lateks bantlardır. Hem alt hem de üst vücut için çok çeşitli egzersizler yapmak adına bunları kullanabilirsiniz.

En büyük avantajı, her yaş için kullanımının kolay olmasıdır. Dahası, hafif, orta ve yüksek dirençli bantlar gibi farklı türleri de vardır. Sonuç olarak, kullandığınız direnci kademeli olarak artırabilirsiniz.

kadın bantla spor yapıyor

Mini direnç bantları ile sekiz egzersiz

1. Yan yürüyüş

Bu ilk egzersiz, bacaklarınızı çalıştırmadan önce ısınmak için kullanabileceğiniz mükemmeldir bir çalışmadır. Önce, bacaklarınızı bandın içine, bant dizlerin üzerinde olacak şekilde yerleştirin.

Bacaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde açın, dizlerinizi hafifçe bükün ama ayak parmaklarınızı geçmediklerinden emin olun. Ardından, sırtınızı düz tutarken kalçalarınızı geriye doğru itin. Ayrıca, göğsünüzü dışarı doğru çıkarın ve karın kaslarınızı sıkın.

Bu alıştırma yengeç yürüyüşünü içerir. Diğer bir deyişle, bir tarafa yürüyün, başlangıç ​​noktasına geri gelin ve diğer yöne gidin. Duruşunuzu yukarıda açıklandığı gibi tutarken hareketi tamamlayın.

 

Not: Bandı gergin tutmak için, dizlerinizle sürekli olarak direnci koruyun. Ayak bileklerinize başka bir bant ekleyerek hareketi daha da zorlaştırabilirsiniz.

2. Jumping Jack (zıplama) hareketi

Muhtemelen bu egzersizi beden eğitimi derslerinde yaptınız. Burada, baldırınızın etrafına bir mini bant ekleyerek, bunu daha da zorlaştıracaksınız. Bunu yaparak, mini direnç bantları ile yapılacak en aerobik egzersizlerden birini gerçekleştirebileceksiniz.

Ayaklarınız bitişik ve kollarınız iki yanda olacak şekilde başlayın. Ardından, bacaklarınızla küçük bir sıçrama yapın ve ayaklarınız ayrık olacak şekilde yere geri inin. Kollarınız omuzlarınıza doğru biraz açılmalı. Durmadan orta hızda hareketi tekrarlayın.

3. Mini direnç bantları ile kalçayı kaldırma

Öncelikle, harekete mini bant daha önce olduğu yerde olacak şekilde, bacaklarınız bitişik ve kollarınız yanlarda başlayın. Ardından, dizinizi bükmeden bir bacağınızı yana doğru açın. Dengenizi korumak için, ters yöndeki kolunuzu da kaldırın ve ileri doğru uzatın.

kadın direnç bandı kullanıyor

Önce yavaştan başlayın, çünkü yeterli dengeyi kazanmak biraz zaman alabilir. 10 veya 15 tekrar yapın ve diğer bacak için de tekrarlayın. Bunun yerine kollarınızı bir duvara yaslayarak, hareket ettirmeden de yapabilirsiniz.

4. Kalçayı kaldırmak

Bu alıştırma, spor salonunda sürekli uygulanan “köprü” hareketini içerir. Ancak, bu egzersiz için dizlerinizin üzerine bir bant yerleştireceksiniz. Dahası, karnınız da ağırlık olsa olmasa da yapabilirsiniz.

 

Egzersizi yapmak için, dizleriniz bükük vaziyette ve ayak tabanlarınız yere değecek şekilde, yere uzanın. Kalçanızı olabildiğince yükseğe kaldırın ve başlangıç ​​pozisyonuna geri indirin.

5. Squat zıplaması

Bu sonraki alıştırma, öncekilere nispeten daha zordur. Bandı dizlerin üzerine yerleştirin. Daha sonra, elleriniz göğüs seviyesinde, sırtınız düz ve karın kaslarınız sıkılı halde biraz çömelin.

direnç bandı squad

Akabinde, bu pozisyona geri gelecek şekilde zıplayın. Bunu tek bir yerde veya bir basamakta ya da merdivende yapabilirsiniz; tercih sizin. Her halükarda, indiğiniz noktadan biraz daha aşağıya inmenizin ivmesini kullanarak bir sonraki çömelme hareketine başlamanız gerekir.

6. Mini direnç bantları ile kürek

Bu basit egzersiz sırtınızı ve omuzlarınızı çalıştırır. Ayağınızın altına bir mini direnç bandı yerleştirin. Sonra, bir dizinizi yere koyun ve diğerini bir adım atacakmış gibi 90 derecelik bir açıyla bükün. Bandı diğer elinize alın ve bir kürek hareketi daha yapın.

Bu harekete aşina değilseniz, sırtınız düzken, dirseğinizi hafifçe bükerek bandı geriye doğru çekin. Bandın direnci, ne kadar çabaya ihtiyacınız olacağını belirleyecektir.

7. Mini bant ile triseps egzersizi

Önce mini bandı alın ve arkanıza getirin. Eliniz sırtınızın orta bölgesi üzerinde olmalı. Diğer elinizle, bandı boynunuza doğru çekin, kolunuzu yukarı doğru uzatırken dirseğinizi sabit tutmaya dikkat edin.

 

8. Kol kaldırma

Bu son egzersiz için, mini direnç bandını ellerinizin dışına yerleştirin. Kollarınızı ve bandı omuzlarınızın önünde tamamen uzatarak, kollarınızı başınızın üstüne getirin. Ayaklarınız ve vücudunuz düz bir çizgi oluşturmalıdır.

Sonuç olarak, bu 8 mini direnç bandı egzersizleri yapabileceğiniz tek şey değildir. Denemek ve rutine eklemek için sayısız başkaları da var. Herkesin kullanabileceği şekilde ayarlanabildikleri için çok kullanışlıdırlar. Neden bekliyorsunuz? Gidin bir set alın ve harekete geçin!