Spor Yaptığınız Hâlde Karın Kaslarınızı Neden Şekillendiremiyorsunuz?

10 Aralık, 2018
Karın egzersizi yapıp yağ yakmanıza rağmen, karın kaslarınızın belirgin olmamasının pek çok nedeni var. Sonuçların ortaya çıkmasına engel olan hatalardan kaçınmalısınız. 
 

Karın kaslarınızı şekillendirmek, çoğu insan gibi sizin de hayaliniz olabilir. Bu amaca ulaşmak, sanki sadece birkaç ”seçilmiş” kişinin başarabileceği bir şey gibi görünüyor olabilir. Ne kadar egzersiz yapsanız da karın kaslarınızı şekle sokamıyorsanız, bu yazımızı okuyun! Nedenlerini açıklayacağız.

Karın Kaslarını Şekillendirmek Neden Zordur?

Bunu başarmanın imkansız olduğunu düşünseniz bile bazı alışkanlıklar edinip, sizin için zararlı olan alışkanlıklardan da  kurtularak karın kaslarınızın görünür hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Düzenli bir egzersiz rutini uygulasanız bile aşağıdaki faktörler karın bölgenizin formda olmamasına neden oluyor olabilir:

1. Bölgedeki Yağın Tamamını  Yakmadınız

Karın kaslarınızı şekillendirmekte zorlanmanızın temel nedenlerinden biri, karın bölgenizde hala yağ bulunmasıdır. Karın yağı biriktiğinde, her egzersiz seansında çalıştırsanız bile kaslarınız “kapalı” ve gizli kalır.

Karın yağını yakmanın en iyi yolu koşma veya boks gibi kardiyo egzersizleri yapmaktır. Kalan karın yağını erittikten sonra, çok kısa sürede şekle girmiş karın kaslarınızı görebileceksiniz.

2. Karın Kaslarınıza Çok Fazla Odaklanıyorsunuz

Bu doğru! Belli bir bölgeye çok fazla odaklanmak iyi değildir, aslında bu hedeflenenin tam tersi bir etki yaratır. Eğer umursadığınız tek şey şekilli karın kaslarınızın olmasıysa ve sırf bu amaçla spor salonuna gidiyorsanız, muhtemelen diğer kas gruplarını ihmal ediyorsunuz demektir.

Bunun en kötü yanı, bir amaca ulaşmayı kafaya koyup da onca çabanın sonuçsuz olduğunu gördüğünüzde yaşadığınız hayal kırıklığının daha büyük olmasıdır. Bu nedenle, karın kaslarınızı egzersiz rutininizin ana odak noktası değil sadece bir parçası olarak çalıştırmanızı öneriyoruz.

 
evde egzersiz yapan kadın

3. Yeterli Beslenmiyorsunuz

Egzersizin yanı sıra, hedeflerinize ulaşmak için beslenme de çok önemlidir. Yeme alışkanlıklarınız, karın kaslarınızı forma sokmanızı engelliyor olabilir. Çok fazla şeker ya da abur cubur yerseniz, karın yağı biriktirirsiniz.

Günde en az beş kez yemeyi, daha fazla meyve ve sebze tüketmeyi, bol su içmeyi (günde en az iki litre) ve diyetinizi baklagiller, kuru meyve ve tam tahıllarla tamamlamayı unutmayın.

4. Her Gün Spor Yapıyorsunuz

Vücudunuzun, çalıştırdığınız kasları onarmak için dinlenmesi gerektiğini biliyor muydunuz? Eğer bunu yapmazsanız, sonuç görmemekle kalmaz, ayrıca vücudunuzu incitebilir veya yorgunluk çekebilirsiniz. Karın kaslarınızın forma girmesini ya da kilo vermeyi istiyorsanız, her gün egzersiz yapmak iyi bir fikir değildir.

Her gün egzersiz yapıyorsanız, egzersizlerinizi karıştırın ve farklı bölgeler üzerine çalışın. Örneğin, bacaklarınızı bir gün, kollarınızı başka bir gün çalıştırabilirsiniz. Karın kaslarınıza gelince, bu bölgeyle ilgili egzersizleri rutininize dahil edin, ancak her seansta en fazla 15 dakika olacak şekilde çalışın. Hatta tüm vücudu çalıştıran egzersizler seçebilirsiniz: squat, plank, dağcı tırmanışı vb.

 

5. Egzersizlerinizi Karıştırmıyorsunuz

Eğer kaslarınız belirli bir harekete alışırsa, “tembelleşir” ve istediğiniz şekilde çalışmaz. Karın bölgenizi çalıştırdığınızda, sadece popüler “egzersizlere” odaklanmayın. Karnınızın yanlarını da çalıştıran egzersizleri, bacak kaldırma, plank ve bisiklet sürme gibi egzersizleri de uygulayın.

Sırt sorunlarından muzdarip olmamak için bel bölgenizi güçlendirmeniz önemlidir. Rutininizi her dört ila altı haftada bir değiştirmenizi öneririz. Bu şekilde, vücudunuzun belirli egzersizlere alışması ve adapte olmasını engellersiniz. Ve kaslarınız yeni hareketleri gerçekleştirmek için ek çaba sarf eder!

plank yapan kadınlar

Aynı şekilde, ustalaştıktan sonra yaptığınız egzersizlerin zorluklarını artırmanızı tavsiye ediyoruz. Tekrarlar ya da ağırlıklar ekleyebilir, hareketleri daha hızlı yapabilirsiniz. Karın bölgenizi şekillendirmek istiyorsanız, kaslarınızı her zaman uyarmayı unutmayın.

6. Yeterli Su İçmiyorsunuz

Sonuçları görmek istiyorsanız, su içmek şarttır. Spor seanslarınızın etkisini arttırmak için günde en az iki litre su içmelisiniz. Susamasanız bile vücudunuzun sıvıya ihtiyacı vardır. Aksi halde, vücudunuz düzgün şekilde çalışmayacaktır.

 

Son olarak, karın kaslarınızı şekillendirmek için başkalarının önerdiği ”hile” ve “püf noktaları” unutmak iyi bir fikir olacaktır. Sabır ve tutarlılık, hedeflerinize ulaşmak için en iyi araçlardır.