40 Yaş Üzerindeki Kişiler için Spor Aksesuarları

05 Aralık, 2018
Eğer ihtiyaç ve kabiliyetlerinize göre bir antrenman planlamak istiyorsanız, 40 yaş üzerindeki kişiler için çok faydalı olabilecek bazı spor aksesuarları bulabilirsiniz.
 

Belirli bir yaşa geldikten sonra, egzersiz yapmak ve yaşlılıkla mücadele etmek için iş işten geçti diyerek fazla bir şey yapılamayacağını düşünebilirsiniz. Bu kendinize yalan söylemekten başka bir şey değildir. 40 yaş üzerindeki kişiler için olan bu spor aksesuarları ile egzersiz yapmamanız için hiçbir neden kalmayacak.

Yaşınız için bazı önlemler almanız gerekse de, kırk yaşına geldikten sonra durmanız için hiçbir neden yoktur. Aslına bakarsanız, çok yaygın olmasa bile birçok seçkin sporcu yıllarca spor yapmaya devam ediyor.

Bu durum da göz önünde tutulursa, 40 yaşına girmek egzersizi bırakmak için bir bahane değildir. Tek yapmanız gereken sınırlarınızı, test etmek için aklınızın bir köşesinde bulundurmanız ve 40 yaş üzerindeki kişiler için spor aksesuarlarını kullanmanız yeterlidir.

40 yaş üzerindeki kişiler için spor aksesuarları

1. Dambıl

Dambılları her kullandığınız da aşırıya kaçmak zorunda değilsiniz. Sonuçta hepsi +9 kg ağırlığında değil. Her birinin farklı boyut ve şekilleri ve kullanmak için farklı yolları var.

40 yaş üzerindeki kişiler için spor aksesuarları

40 yaş üzerindeki birçok kişi, aşağıda olan olan egzersizleri yapabilir:

 
 • Bench press
 • Chest fly
 • Bicep curls
 • Row
 • Bench pullover
 • Raise (yana ve öne doğru, birbirini izleyen, eş zamanlı)
 • Shoulder press

Daha bunlar gibi birçok seçenek vardır ve bir eğitmenin ustalığına da bağlılardır. Gördüğünüz gibi, dambıllar 40 yaş üstündeki kişiler için mevcut, mükemmel spor aksesuarlarına iyi bir örnektir.

2. Direnç bandı

Direnç bantlarının 2 belirgin yararı vardır. İlk olarak bu bantları kullanırken sakatlık riski yoktur. Kullanmanın kötü bir etkisi bulunmaz ve ağır ya da başa çıkması zor aksesuarlar değillerdir.

Bir diğer avantajları ise, bant dirençlerinin hızınıza ve kabiliyetinize göre ayarlanabilmesidir. Çalıştırabileceği kas çeşitlerinin sınırı yoktur. Bu bantlarla bacaklarınızı, göğsünüzü, kollarınızı ve omuzlarınızı çalıştırmayı hedefleyebilirsiniz.

3. TRX Bantları

TRX bantları, bir önceki seçeneğe alternatiftir. Elastik bantlar olmalarının yanı sıra, demir bar, direk ya da kolon gibi sabit yerlere takılabilirler.

spor aksesuarları

Bu, egzersizlerinizin biraz daha çeşitlendirilebileceği anlamına gelir. Genel olarak egzersizler, bantlarla yapılan egzersizlerden daha zordur. Bunun sebebi ise TRX bantlarının, ayrıca denge ve sabitlik gerektirmesidir. Bu iki kabiliyeti, özellikle çok egzersiz yapmazsanız yaşla birlikte kaybetme eğiliminiz vardır. Bu yüzden bu iki unsur çok önemlidir.

 

4. Girya

Giryalar klasik bir CrossFit aksesuarlarıdır. Bununla birlikte, 40 yaş üstü kişiler için spor aksesuarları listemizde de yer alıyor.

spor aksesuarları

Birçok kası çalıştırmak için girya kullanabilirsiniz. Örneğin, deadlift, klasik CrossFit swing, Rus twisti, squat, lunge ve daha birçok egzersizi girya ile yapabilirsiniz.

5. Jimnastik topu

Jimnastik topları, önceki aksesuarlar için bahsettiğimiz çoğu özelliğe sahiptir. Bahsetmemiz gereken ilk ve en önemli özelliği, birçok kas grubu için kullanılabilecek basit bir araçtır.

Üstelik sakatlanma riski inanılmaz şekilde düşüktür. Jimnastik topları, farklı ağırlıklara sahip olduğundan egzersizlerinizin zorluk derecesini, ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz.

40 yaş üzerindeki kişiler için bazı öneriler

Bu spor aksesuarlarının 40 yaş üzerindeki kişiler için sağladığı faydalardan haberdar olmak güzel olsa da, bazı şeyleri de aklınızda bulundurmanız sizin için daha iyi olur. Aşağıda verdiğimiz öneriler özellikle son zamanlarda egzersiz yapmayan kişiler için oldukça önemlidir.

 • Temel hareketlerle başlayarak adım adım ilerleyin.
 
 • Vücudunuzu, kapasitesinden fazla çalıştırmayın. Yavaş ama emin adımlarla devam etmek her zaman daha iyidir.
 • Gerektiği kadar dinlenin. Toparlanması 10 yıl önce olduğundan daha çok zaman alacaktır; kendinize zaman tanıyın.
 • Sağlıklı beslenin. Vücudunuzun aktif, sağlıklı ve daha fit kalması için artık her zamankinden daha fazla besin değerine ihtiyacı var.
 • Sağlıksız alışkanlıklardan kaçının. Vücudunuzun alkol, tütün ve abur cubur yağlarına direnme yetisi, gençken olduğu gibi olmayacaktır. Bu nedenle bunları suistimal etmekten kaçınmaya çalışmak çok önemlidir.

Yapabileceğiniz birbirinden önemli egzersizlerin yanı sıra, bu yaştaki sağlığınız, önlemler almak ve vücudunuza iyi bakmanızla doğru orantılıdır. Son olarak, sağlığınızı gerçek anlamda tamamlayacak olan, zihinsel ve duygusal refahınıza da dikkat etmeyi unutmayın.