Eliptik Spor Aletlerinin En İyi Kardiyo Aletlerinden Olmalarının 6 Sebebi

05 Aralık, 2018
Birçok insan kardiyo vakti geldiğinde egzersiz bisikleti veya koşu bandına yönelmeyi tercih eder. Bu, eliptik spor aletlerinin onlara sağlayabileceği faydanın farkında olmamaları yüzündendir.
 

Eliptik spor aletleri hak ettikleri övgüyü alamıyor olsalar da aerobik egzersiz için harika bir seçimdir. Sahip oldukları özellikler size bütünlemesine ve yoğun bir egzersiz imkanı tanıyabilir. Sağlığınız ve formunuz için inanılmaz faydalarına bir göz atın.

En iyi aerobik egzersiz aletleri arasında anılmasına ek olarak, eliptik spor aletlerinin taşıdıkları sakatlanma riski neredeyse yoktur. Onları kullanmaya hazır mısınız?

Eliptik spor aletleri kullanmanın kardiyo için faydaları

Aşağıda kardiyo performansını artırmak isteyenler için eliptiklerin sundukları faydaları görebilirsiniz.

1. Geniş bir çeşitlilikte hareket kullanır

Diğer kardiyo aletlerinin aksine eliptik spor aletleri üst bedeninizi de çalıştırır. Böylelikle çok daha fazla enerji harcar ve daha fazla kalori yakarsınız.

Sadece 30 dakika içerisinde ortalama 300 kalori yakarsınız. Eğer bunu bir saate çıkarırsanız harcadığınız kalori miktarı 700 kaloriye kadar artacaktır.

Bu, görünüşte büyülü aleti kullanarak bacaklarınızı şekillendirebilir, sırtınızdaki gerginliği alabilir ve belinizi hareketlendirebilirsiniz. Eliptik spor aletleri vücudunuzdaki kasların %80’ini çalıştırır, bu kaslar arasında;

 • Kuadriseps
 • Hemstring
 • Baldırlar
 • Popo
 • Kalça kasları
 • Bel ve karın kasları
 • Göğüs ve sırt
 • Kollar – biseps, triseps ve delta kasları

2. Düşük baskı

Birçok insanın en popüler kardiyo seçeneği olan koşu bandını kullanmak her adımın eklemleriniz ve tendonlarınıza baskı uyguladığı anlamına gelir. Eliptik spor aletlerinde bu söz konusu değildir, bu da onları bu bölgelerde sakatlıkları bulunan insanlar için harika bir tercih haline getirir.

 
eliptik alet ile ideal kardiyo

3. Sakatlık sonrası iyileşmede idealdir

Sakatlandıktan sonra kas hareketlerini iyileştirmek için harika bir aktivitedir. Ana faydası ihtiyaç ve yetenekleriniz doğrultusunda eforunuzu ve yoğunluğu ayarlayabiliyor olmanızdır. Dahası, bu egzersiz için gerekli olan hareketler nazik ve kontrollü hareketlerdir.

4. Hesaplı ve her yaşa uygun

Daha önce bahsettiğimiz nedenlerden ötürü eliptik spor aletleri her yaşa uygundur. Dahası, koşu bantlarından çok daha ucuzdur ve çok daha az yer kaplar. İşte bu kazanan bir kombinasyon!

5. Çok işlevli

Eliptik spor aletlerini bir egzersizden önce ısınmak için veya spor programınızı sonlandırmak adına kardiyo için kullanabilirsiniz. Dahası, yoğunluk, hız ve süre açısından alternatiflerin sayısı birçok farklı program oluşturmanıza imkan tanır. Bu da daha belirgin sonuçlar elde etmeye hizmet eder.

6. Vücudunuz için faydaları

Son olarak eliptikler, diğer kardiyo egzersizleriyle birlikte, kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmek için harika seçeneklerdir. Bu da yukarıda saydığımız birçok sebepten ötürüdür. Sadece yağ yakmakla kalmayacaksınız; vücudunuzu, özellikle bacak kaslarınızı şekle sokabileceksiniz.

 

Buna ek olarak, gerginlik almak, stres azaltmak ve özellikle en sevdiğiniz müzikleri dinlerken aklınızı boşaltmak için harikadır. Bu keyiflerin sonucunda da bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz.

oturarak eliptik alet kullanmak

Eliptik spor aletleri kullanmak için tüyolar

Eliptik spor aletlerinden mümkün olduğunca fazla faydalanabilmek için aşağıdaki önerilere dikkat edin:

 • Yavaş başlayın. İlk haftanızda bir saat çalışmayı beklemeyin. 15 veya 20 dakika ile başlayın ve 5’er dakikalık aralarla süreyi artırın.
 • Yoğunluğu kontrol altında tutun. Hızlanmadan önce formunuzu iyileştirmeye çalışın. Bunu yaptığınızda daha yoğun setlerle daha az yoğun setleri dönüşümlü olarak yapın, HIIT egzersizlerinde olduğu gibi.
 • Bacaklarınız yorulduğunda kollarınızı kullanarak yardımcı olun.
 • Postürünüzü değiştirin. Ayak uçlarınızla basıyorsanız kuadrisepsinizi hedeflersiniz. Tam aksine topuklarınızla basıyorsanız basıncı kalça kaslarınızda daha çok hissedeceksiniz.

Bunları akılda tutarak, artık biliyorsunuz ki: bir daha spor salonunda bir makine seçeceğiniz zaman eliptik spor aletini deneyeceksiniz. Eğer evde bir eliptik spor aletine sahipseniz artık onu toz toplayan bir şey olmaktan fazlası haline getirmenizin vakti geldi. Müziği açın ve birkaç dakikalık eforla sağlığınızı iyileştirin!