Koşu Bandı ve Sokakta Koşmak Arasındaki Farklar

Koşu yapmak çok sağlıklı bir aktivitedir, zihnimizin stresten arınmasına ve formda kalmamıza yardımcı olur. Ancak koşmanın farklı yöntemleri vardır. Bu yazımızda sokakta ve koşu bandında koşmanın avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağız.
 

Tam olarak aynı şey olmadıklarının farkına varabilmek için bir fitness ya da koşu uzmanı olmanıza gerek yok ama. Peki spor salonunda ve sokakta koşmak arasındaki farklılıklar nelerdir?

Çeşitli nedenlerden; hava şartlarından dolayı veya gereken zamanı ayıramadığınız için açık havada koşmanın imkansız olduğu günler olabilir. Bu durumlarda kuşkusuz en iyi alternatif, koşu bandında koşmaktır. Koşu bandı, koşmayı sevenler için eşsiz bir alettir.

Bununla birlikte, bir koşu bandı üzerinde koşmak, açık havada koşmakla aynı şey değildir, rüzgar veya yüzey direnci gibi faktörler belirli bir hızda kalmak için harcadığınız eforu etkileyebilirler.

Uzun Adım Atmak

çık havada koşarken, hız algısı birçok faktör tarafından etkilenebilir.

Aşırı kötü hava koşullarında, her zaman koşu bandında koşmayı tercih edebilirsiniz.

Hamstring kasları (arka üst adele kasları), koşu sırasında bedeninizin ağırlık merkezini ileri itmek için gereken ivmeyi yaratırlar.

Koşu bandında koştuğunuzda, koştuğunuz yüzey ilerlemenize yardımcı olduğu için bu kaslar daha az kullanılır.

Bir yandan da, şok emilimini azaltmak için daha az ayak tabanı desteğine ihtiyaç duyulur. Yani, kas sistemimiz daha az zorlanır.

Temel olarak aynı olsa da koşu bandında koşmak ile açık havada koşmak arasında bu tarz bazı farklılıklar vardır. Peki bu farklılıklar nelerdir?

Kaslarımızın çalışma şeklindeki bu değişiklik, koşu bandını koşu hızını arttırmak için ideal bir cihaz haline getirir. Yani, dakika başına attığımız adım sayısını arttırır, ancak bu koşu süresinin uzunluğunu arttırmanıza yardımcı olmayacaktır.

 

Bantta koşma eğilimi gösteren sporcuların yüksek tempoda ama kısa süreli koşmaları yaygın görülen bir durumdur.

Koşu Bantları Hakkında Bilmeniz Gereken Şeyler

Anterior kas sistemi daha yoğun çalıştığından dolayı, koşu bandı kullanıcıları için dekompansasyon riski daha yüksektir. Bu, diz sakatlığı riskini arttırır.

Koşu bandı kullanımı kimileri için bir dezavantaj iken başkaları için büyük bir avantaja dönüşebilir. Örneğin, daha yeni sakatlanma geçirmiş sporcular. Koşu bandı, eklemlere açık havada koşmaktan daha az yük bindiği için tercih edilebilir.

Bu iki koşu türü arasında güzel bir denge oturtabilirsiniz. Atletler, eğitimlerini başlangıcında koşu bandı kullanabilirler. Ardından açık havada koşmaya başlayarak, ileride katılacakları yarışmalara hazırlanabilirler. Koşu bandını, dayanıklıklarında bir düşüş olmaksızın, koşu tekniklerini ve performanslarını geliştirmek için kullanabilirler.

Hız Algısı

Açık havada koşan kadın.

Koşu bandının faydalarından biri, endişe duymadan sürekli olarak koşmaya yönelik önceden belirlenmiş bir hızın oluşturulmasıdır (tabii hızı çok artırırsanız düşme riski ortaya çıkacaktır.

Sahip olduğunuz hız algısı, koşu bandına çıktığınızda hızınızı etkilemeyecektir. Öbür yandan, açık havada koşarken, hız algısı birçok faktör tarafından etkilenebilir.

Ruh Haliniz

Açık havada koşmayı tercih etmenin nedenlerinden biri de; bunun ruh haliniz üzerindeki etkisinin spor salonundan farklı olmasıdır.

Glasgow Üniversitesi, spor salonundaki aktivitelerin önemli olduğunu, ancak bunlara açık havada yapılan fiziksel aktivitelerin eklenmesinin, sağlığımızın iyileşmesine yardımcı olduğunu gösteren  bir çalışma yürütmüştür.

 

2008 yılında İskoçya Sağlık Çalışması’nın yaklaşık 2.000 katılımcısının verileri analiz edildikten sonra, yeşil ve ağaçlarla çevrili alanlarda spor yapan insanların, kapalı alanlarda spor yapanlara kıyasla daha iyi bir ruh sağlığına sahip olma olasılıklarının %50 daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bütün bunlar uykuda iyileşme, stres ve depresyon seviyelerinde kayda değer bir düşüş olarak kendini göstermiştir.

Bu araştırmacıları; kapalı ortamdaki aktiviteler ile kıyaslandığında, açık havada egzersiz yapmanın stres, kafa karışıklığı, öfke ve depresyon seviyelerinin azalmasına yardımcı olduğu sonucuna götürdü.

Yani, açık havada koşmak sizi daha iyi bir ruh haline getirecek!

Sonuç!

Koşu bandı, özellikle deneyimsiz kişiler için düşme riskine sahiptir. Ayrıca bu, belirli bir yaşın üstündeki kişiler için de geçerlidir çünkü koşu bandı üzerinde denge sağlamak, açık havada yürümek veya koşmaktan daha zordur.