Eliptik Tekniği: Daha Fazla Yağ Yakmak için Tüyolar

10 Aralık, 2019
Bir diyete başlarken egzersiz ile kilo vermenin sağlıklı yollarına dair araştırma yapmak önemlidir. Uygun eliptik teknik kullanımıyla inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz.
 

Yağ yakmak fiziğini geliştirmek isteyen birçok insanın amacıdır. Fakat, istediğimiz kilo kaybının her zaman istediğimiz hızda olmadığını fark edebiliriz. Yanlış eliptik tekniği hedeflerimize ulaşmada yolumuza çıkan engellere bir örnektir.

Eliptik spor aleti kilo kaybı hedeflerimize ulaşmak söz konusu olduğunda, doğru eliptik tekniğini ile uyguluyorsak, mükemmel bir müttefik olabilir. Bu yazımızda bu tip bir egzersizden en iyi nasıl faydalanabileceğinizi anlatacağız.

Doğru Eliptik Tekniği İle Daha Fazla Kilo Vermek

Eliptik spor aleti dünyadaki en popüler kardiyo egzersizlerden biri haline geldi. Çok da haklı bir sebeptendir zira sizi koşu, bisiklet veya benzeri egzersizler gibi yormaz ve son derece etkili bir egzersizdir.

Eliptik aleti ile egzersiz yapan kadın

Bu egzersiz tipi daha fazla kilo vermek isteyen kişilere de önerilmektedir. Fakat, bu hedefi gerçekleştirmek için doğru eliptik tekniği uygulamalısınız. Buna ek olarak eklemleriniz ve dizlerinize daha az basınç uyguladığı için harika bir egzersizdir.

Tüm egzersizlerde olduğu gibi mümkün olduğunca fazla fayda elde edebilmek için temel öneriler bulunmaktadır. Genel olarak konuşursak, 30 dakikalık bir eliptik seansta kullandığınız direnç ve hıza bağlı olarak 270 ila 400 kalori yakabilirsiniz.

 

Eliptik Spor Aletini Etkili Kullanmak İçin Tüyolar

Düşük Direnç

Eliptik spor aletinde daha fazla yağ yakma mantığına karşı görünse de, daha düşük bir direnç kullanmalısınız. Bu sayede, kalp atışlarınız %60 ila %70 arasında kalır.

Kalp atış hızı ölçüm monitörü kullanmayarak spor yapanlar için uygun atışı korumak için bir tüyo vardır. Basitçe anlatırsak, makineyi kullanırken nefes nefese kalmaksızın bir sohbet sürdürebilmelisiniz.

Süre

Şüphesiz ki bu daha hızlı sonuçlar almak için oldukça önemlidir. 20 ila 40 dakikalık seanslar halinde başlamanız önerilmektedir. İdeal olarak bir tam saate kadar yavaş yavaş ilerleyebilmelisiniz. Seans ne kadar uzun sürerse o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

Düşük yoğunluklu egzersiz programlarında vücut 30 dakikadan sonra yağı enerjiye dönüştürmektedir. Bu şekilde yağ yakma süreci daha da hızlanır.

HIIT Eklemek

HIIT kısa ve yüksek yoğunluklu egzersizlerden oluşmaktadır. Vücut asgari antrenman seviyesine ulaştığında düşük yoğunluklu egzersizlere HIIT eklenmesini öneriyoruz.

Bu programlarla mümkün olan en yüksek miktarlarda kalori yakacaksınız. Üç dakikalık düşük yoğunluklu egzersiz , 30 saniye koşu, iki dakika orta yoğunlukta egzersiz, 40 saniye koşu yapabilir ve devam edebilirsiniz.

eliptik spor aletli ile antrenman yapan kadın
 

Bu tip bir antrenmanın sadece iyi fiziksel durumda olan insanlara uygun olduğunu söylemek gerekir. Benzer şekilde HIIT’in 20 dakikayı geçmemesi gerektiğini ve haftada bir veya iki defa yapılması gerektiğini de unutmayın.

Tüm Makineyi Kullanmak

Tüm vücutta en yüksek miktarlarda yağ yakabilmek için eliptik spor aleti baştan aşağı kullanılmalıdır. Bu makinenin sunduğu avantajlardan biri de üst ve alt bedeninizi aynı anda çalıştırma olanağı sunması ve zaman içerisinde daha iyi sonuçlar vermesidir.

Spor Yapmadan Önce ve Sonra Yemek Yemek

Vücudun 45 dakika veya daha fazla bir sürelik bir seans için yeterince enerjiye sahip olması için makineyi yemek yedikten ve sindirimi tamamladıktan sonra kullanmalısınız. Açken veya oruçluyken egzersiz yapmak ideal uygulama olmasa da nadir zamanlarda vücudu “şaşırtmak” için açlık 12 saatten daha az süreliyse yapılabilir.

Eliptik Spor Aleti Kullanmanın Avantajları

Gördüğünüz üzere eliptik spor aleti ahenkli bir tüm vücut antrenmanı için en etkili makinelerden biridir. Avantajlarından bazıları:

– Kuadriseps, kalça, baldır, göğüs, biseps, triseps ve yanal kaslar dahil olmak üzere çeşitli kas gruplarını çalıştırır.

Eklemlere düşük basınç uygular, diz problemleri yaşayan insanlar için idealdir.

– Dengeli bir beslenmeyle birlikte kilo kaybını destekler.

– Diğer kardiyovasküler egzersizler gibi stresi azaltır, ruh halinizi iyileştirir ve kalbinizi güçlendirir.

Eliptik spor aleti vücudu çalıştırıp kilo kaybını hızlandırmak için en iyi makinelerden biridir. Fakat bunun gerçekleşmesi için doğru eliptik teknik ile çalışmalısınız. Süre ve direnç gibi faktörleri kontrol etmek en iyi sonucu almanız için önemlidir.