Yoğurt: Bağışıklık Sistemine Büyük Destek

05 Eylül, 2019
Yaşamınız boyunca, tüm faydalarından haberdar olmadan çok miktarda yoğurt tüketmiş olmanız olasıdır. Yoğurt harika bir vitamin kaynağıdır ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Yoğurt tüketmenin hastalanmanıza nasıl engel olabileceğini keşfedin.
 

Kuşkusuz, vücudunuza nasıl fayda sağladığı ve vücudunuzu koruduğunuzu bilmeden bol miktarda yoğurt tüketmişsinizdir. Yoğurdun bağışıklık sistemini nasıl desteklediğini keşfedin ve hastalıkların önüne geçin.

Yoğurt kadar geleneksel olan çok az miktarda sütlü yiyecek vardır.
Atıştırmalıklar veya kahvaltılar sırasında birçok nesile eşlik etmiştir.

Yıllar geçtikçe, farklı versiyonları, düşük yağlılar veya meyvelileri piyasaya çıkmıştır. Yine de, bu sağlıklı gıdanın özü sabit kalır.

Sağlığa olan sayısız yararı nedeniyle tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Tüm özellikleri arasında bugün koruyucu yönüne odaklanacağız.. Bu süt ürününü tüketmek, bağışıklık sistemlerimizi korumanın ve çok sayıda hastalıktan etkilenmemizi önlemenin doğal bir yoludur.

Yoğurt: Bağışıklık Sisteminin Koruyucusu

Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara karşı doğal savunmasıdır. Virüslerin veya zararlı bakterilerin vücuda girdiğini algıladığında, hızlı davranır. Görevi, sağlığa zarar verebilecek bu unsurların içeride gelişmesini ve sonuç olarak hastalıkların ortaya çıkmasını önlemektir.

Bağışıklık sistemini mümkün olan en iyi durumda tutmak esastır. Zayıf bir bağışıklık sistemi, virüslerin ve bakterilerin geçişine izin veren açık bir kapı gibidir. Bu yüzden gıdalar ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ile bağışıklık sistemimizin sağlığını korumak önemlidir.

Bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan gıdalardan biri de yoğurttur. Yoğurtta bulunan bakteriler, bağışıklık sistemini uyarmaya yönelik çalışır ve bu da daha fazla bakteri üretir. Bu şekilde, vücut daha fazla korunur ve olası sağlık sorunları ile yüzleşmeye hazır olur.

 
çilekli yoğurt tarifi

Sayısız Fayda

Bu süt ürünü sadece bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir. Avantajları çok daha fazladır, bu yüzden düzenli olarak tüketilmesi gereken bir besindir. İşte yoğurdun diğer bazı yararlarına dair kısa bir açıklama:

  • Kalorisi düşüktür. Hangi tip yoğurt olduğuna bağlıdır, ancak genellikle kase başına 70 kaloriyi geçmez. Bu onu sağlıklı ve hafif bir atıştırmalık haline getirir.
  • Kaliteli proteinler içerir. Bu yüzden herkese, özellikle de düzenli olarak spor yapanlara tavsiye edilir.
  • Sindirimi kolaylaştırır. Öncelikle hafiftir, mide sindirmek için fazla çaba göstermek zorunda değildir. İkincisi, sindirim için bağırsak florasını koruyan ve optimal durumunu destekleyen bakteriler içerdiğinden harikadır.

Kendi Yoğurdunuzu Kendiniz Yapın

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahipseniz ve beslenmenizi önemsiyorsanız, büyük olasılıkla süpermarkette bulunduğunuz zamanın çoğunda etiketleri okumak için vakit harcarsınız. Yiyeceklerin çoğu oldukça fazla miktarda şeker, palm yağı veya tuz içerir. Aslında, sağlıklı görünebilecek birçok yiyeceğin bile, içeriğini okuduğunuzda öyle olmadığını fark edebilirsiniz.

 

Bu durum süt ürünlerinde de gerçekleşir, bu nedenle yoğurt seçiminizi dikkatlice yapmanızı öneririz. Ayrıca, evde kendi yoğurdunuzu kendiniz yapmanız için sizi teşvik ediyoruz.

Kendi yoğurdunuzu yapmak, içeriğinin ne olduğunu tam olarak bilmenin tek yoludur. Ayrıca, özelleştirmek için içerisine ailenize uygun yiyecekleri de ekleyebilirsiniz.

Kendi yoğurdunuzu yapmak o kadar basittir ki çocuklarınızı da sürece dahil edebilirsiniz. Eğlenceli bir aile aktivitesi olacaktır ve buna ek olarak, sonucunda tamamen sağlıklı bir atıştırmalık veya tatlı ortaya çıkacaktır.

kahvaltıda yoğurt tüketmek

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Yoğurt makinesi kullanmanın gerekmediği tarifler vardır. Yine de, bir yoğurt makinesi almanız önerilir, çünkü sonuç çok daha iyidir.. Ayrıca, yaklaşık 20 dolara altı veya sekiz ünite kapasiteli modeller bulabilirsiniz.

Tarif ise çok basittir. Makinenin kaplarına sığacak kadar süt ve yoğurt kullanmanız yeterlidir. Genellikle yoğurtta bulunan sağlıklı bakterileri satın alarak ekleyebilirsiniz. Bu bakterilerden herhangi bir aktarda bulabilirsiniz.

İlk önce sütü ılık oluncaya kadar ısıtın. Sonra, yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Daha sonra yoğurt kaplarını doldurun ve makineyi bütün gece açık bırakın. Ertesi gün, servise hazır olacaklar. Ayrıca karışıma bir parça meyve veya bir kaşık bal ya da reçel ekleyebilirsiniz.

 

Kısacası, özellikle kendiniz hazırlarsanız, vücut için son derece yararlı bir süt ürünü olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. İşe koyulun ve en sevdiğiniz lezzetleri deneyin!

Huertas, R. A. P. (2013). Yogur en la salud humana. Revista Lasallista de Investigación.