Vitaminler Beslenmenin Temel Parçasıdır

17 Haziran, 2019
Vitaminler, beslenme düzenimizin temel parçasıdır. Onlar olmadan vücut, doğru şekilde çalışamaz. Çeşitli gıdaları tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan temel besinleri alabilirsiniz.
 

Vitaminler, gerekli besinleri sağlayarak vücudun doğru çalışmasını sağlar ve beslenmenin temel bir parçasıdırlar. Beslenme düzenimizdeki makro besinler protein, karbonhidrat ve yağlardır. Bu yazımızda ise vitamin ve mineraller gibi mikro besinleri analiz edeceğiz.

Vücut bu besinlerden bazılarını depolayabildiği için onlara daha az miktarda ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, bazı besinlerin eksikliği, sağlığınıza çok zararlı etkilerde bulunabilir. Vitaminler, vücuda doğrudan enerji sağlamasa  da, vücudunuz için çok önemlidir.

Vitaminler Beslenmenin Temelidir

Bu temel besinler, vücudun doğru şekilde çalışmasına yardım eder. Vücut, vitaminleri sentezleyemez, bu yüzden vücudunuzun, bunlardan faydalanabilmesi için onları düzenli olarak tüketmeniz gerekir. Vitaminler; metabolizmadaki protein, yağ ve karbonhidratı kontrol etmekten sorumludur. Temel olarak, yediğimiz her şeyi enerjiye dönüştürürler.

Vitaminler, sağlığımızın temel bir parçasıdır çünkü sinir sistemi, hormonlar ve kırmızı kan hücrelerinin düzgün çalışmasında rol oynarlar. Buna ek olarak, metabolizmayı düzenlemekten de sorumludurlar.

Meyve ve sebzeler, vücudun doğru çalışması için gereken vitaminleri en çok içeren gıdalardandır. Bununla beraber, hiçbir gıda tüm vitaminleri içermez. Bu yüzden, çeşitli gıdaları içeren bir diyet uygulayarak, ihtiyacınız olan tüm besinleri aldığınıza emin olmanız gerekir.

c vitamini
 

A Vitamini

A vitamini, enfeksiyonlarla savaşmada büyük rol oynar, deri ve mukus sağlığı için de önemlidir. Ayrıca, gece körlüğünü önlemeye de yardım eder. A vitaminin önerilen günlük dozu 0.8 ila 1.0 mikrogramdır.

Bu vitamini doğrudan havuç, ıspanak, kara lahana ve bal kabağı tüketerek elde edebilirsiniz. Ayrıca, yumurta sarısı ve balık gibi hayvansal ürünlerde de A vitaminini bulunur.

B Vitamini

Bu grupta birçok vitamin bulunmaktadır. Tüm bu vitaminleri tüketmek, gıdaları enerjiye dönüştürmek ve sinir sistemi ve kardiyovasküler sistemin sağlığını korumak için önemlidir.

  • B1, genellikle kuru yemiş, tahıl, fıstık, nohut ve mercimek gibi gıdalarda bulunur. Ayrıca et ve yumurta da B1 vitamini içerir.
  • B2, göz ve deri sağlığına faydalıdır. Bu vitamini mantar, Hindistan cevizi, mercimek ve badem gibi gıdalarda bulabilirsiniz. Diğer kaynaklar ise et, süt ve yumurtadır.
  • B3 eksikliği cilt ve sinir sistemi için büyük bir sorundur. Buğday, maya, et ve diğer kaynaklarda bulabilirsiniz.
  • B6 vitamini, merkezi sinir sistemi için temel bir vitamindir. Bu vitaminin en sağlıklı kaynakları mercimek, nohut, muz, avokado ve diğer sebze ve meyvelerdir. Öte yandan, diğer kaynaklar arasında tavuk ve yumurta yer alır.
  • B9 vitamini, hücre yapımına yardımcı olur bu yüzden en önemli vitaminlerden biridir. Bu vitamini de lahana, domates, ıspanak ve kuru yemişlerden alabilirsiniz.
 
  • B12 vitamini, anemiyi önlemede ve sinir sistemi sağlığını korumada büyük bir rol oynar. Bu vitamin; havuç, domates ve kuru yemiş gibi organik tarım ürünlerindeki bir bakteriden gelir. Buna ek olarak, tıpkı bizim gibi diğer hayvanlar da bu vitamini organ ve kaslarında depolar.
bir avuç domates

C, D ve E Vitaminleri

C vitamini, antioksidan özelliklere sahiptir ve kalsiyum ve demirin emilimini sağlar. Bu vitamini, genellikle kivi, portakal, misket limonu, böğürtlen gibi meyveler ve, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde bulabilirsiniz.

D vitamininin ana kaynağı ise günlük olarak aldığımız güneş ışığıdır. Bununla birlikte, bu vitamini mantar ve yosun gibi besin kaynaklarında da bulabilirsiniz. Ayrıca, balık, yumurta, ciğer ve süt gibi hayvansal gıdalarda da D vitamini bulunur. Son olarak, E vitamini hücre zarını korur. Bu vitamin, sebzeler, yağlar, kuru yemişler, tam tahıllar, vb. gıdalarda bulunabilir.

Bu vitaminler, beslenmemizin temel birer parçasıdır çünkü vücudumuzun sağlığı üzerinde büyük rol oynarlar. Bunları birçok gıda sayesinde doğrudan elde edebilir ya da doğal bir kaynak yoksa belli takviyeler alarak da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.