Hindistan Cevizi Yağı ve Egzersizin Faydaları

Hindistan cevizi yağının %90'ı doymuş yağdan oluşur ve bu nedenle birçok insan bu yağdan uzak durmaları gerektiğini düşünür. Fakat, Hindistan cevizi yağının vücudumuza zarar vermediği, aksine, birçok yararı olduğu ortaya çıkmıştır.
 

Bugünlerde, sağlıklı bir bünyeye kavuşmak ve sağlıklı bir hayat tarzı sürdürmek için bizlere yardımcı olan birçok yöntem vardır. Hindistan cevizi yağı ve egzersiz de bu manada karşımıza çıkan güçlü bir kombinasyondur. Bu yazımızda, bunun nedenini daha detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Birkaç yıl öncesine kadar, Hindistan cevizi yağının kötü bir şöhreti varken, bugünlerde bu durum tam tersine döndü. Aslına bakacak olursanız, hem sporcular hem de tüketiciler tarafından en çok talep gören ürünlerden biri haline geldi.

Hindistan cevizinin içerisindeki beyaz katmandan elde edilen Hindistan cevizi yağı, bitkisel bir yağdır. Belki daha önce sadece kurutulmuş Hindistan cevizini denemişsinizdir.

Fakat kurutulmuş Hindistan cevizi doğal bir besin değildir. Kurutulması için işlenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde üreticiler, daha sonradan değerli ve şeffaf bir hale getirilecek olan Hindistan cevizinin içindeki yağı çıkarır.

Her ne kadar doymuş bir yağ olsa da Hindistan cevizi yağı, peynir ve süt içerisinde bulunanın aksine, anne sütündeki yağlara benzer bir şekilde orta zincir trigliseritler içerir.

bir kaşık Hindistan cevizi

Egzersiz ile Hindistan Cevizi Yağını Birleştirmenin Faydaları

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Egzersiz yapmanızın nedenlerinden biri kilo vermek ise, Hindistan cevizi yağı size bu yolda yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, Hindistan cevizi içerisinde bulunan ve yukarıda açıklamış olduğumuz trigliseritlerin, metabolizmayı hızlandırdığını göstermektedir. Sonuç olarak vücudunuz, normalden daha fazla enerji tüketir ve kalori yakar.

 

Vücudunuzda ne kadar yağ varsa, Hindistan cevizi yağının metabolizmanıza olan etkisi de o kadar büyük olacak ve bunun sonuçlarını görebileceksiniz. Yemek yaparken kullandığınız yağlar yerine Hindistan cevizi yağı kullanmaya başlarsanız, yılda yaklaşık olarak 15 kg verebilirsiniz. Bu yağ türünün iştahınızı kapattığından ve kolayca sindirilebilir olması gibi artılarından bahsetmiyoruz bile.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Hindistan cevizi yağı, içeriğindeki mikrop önleyici lipidler,ve, bakteri, virüs ve mantar önleyici olarak işleyen diğer asitler sayesinde, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu özellikler Hindistan cevizi yağını, grip, uçuk ve diğer iltihaplar ile mücadele etmede harika bir besin kaynağı haline getirir.

Kolesterole İyi Gelir

Hindistan cevizi yağı ve egzersiz, iyi ‘huylu’ olan kolesterolü arttırırken, kötü ‘huylu’ olanının düşürülmesine yardımcı olur. Ek olarak, oksitleyici ajanları ortadan kaldırarak, kan akışını hızlandırır ve trigliseritlerin seviyesini düşürür.

Yukarıda açıkladığımız durumlar, varisli damarlar da dahil olmak üzere, kardiyovasküler ve dolaşım sorunlarının engellenmesine yardımcı olur.

Sindirim

Hindistan cevizi yağının sindirimi oldukça kolaydır, ve vücudumuzdaki sistemlerin rahat bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca, irritabl bağırsak sendromu gibi sorunların ortaya çıkması engellemeye yardımcı olur. İçerisinde bulunan doymuş yağlar, hazımsızlığa neden olabilecek bakteriler ve parazitler ile mücadele eder.

sindirim sorunu yaşayan kadın

Karın Yağlarını Azaltır

Egzersiz yapmayı seven herkesin en büyük hedeflerinden biri, karın bölgesinde birikmiş olan yağlardan kurtulmaktır. Hindistan cevizi yağı da bu iş için biçilmiş kaftandır. Bazı insanlar, her gün yarım litre kadar Hindistan cevizi yağı tüketmenin, egzersiz yapmaya bile gerek olmadan karın bölgesindeki yağları eritebileceğini söylemektedir. Bir de, hem egzersiz yaptığınızı hem de Hindistan cevizi yağı kullandığınızda neler olabileceğini bir hayal edin!

Saç ve Cilt İçin Harikadır

Tüm güzellik ve bakım ürünlerinde kullanılan Hindistan cevizi yağı, cilt ve saç için de mükemmel bir besindir. Cildi nemli tutar, sizi yaşlanmaya karşı korur ve kırışıklıkları önler.

Bu yazıda görmüş olduğunuz üzere, Hindistan cevizi yağı, düzenli egzersiz yapanlar için muazzam bir yardımcıdır ve vücudun hem içini hem de dışını güçlendirme kapasitesine sahiptir. Bir deneyin ve sizin için nasıl sonuçlar vereceğine bir bakın.