Uzak Durmanız Gereken Salata Malzemeleri

Çok yaygın kullanılsalar da aslında mümkün olduğunca tüketmemeniz gereken salata malzemeleri vardır. Bunların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.
 

Salatalar, genellikle sağlıklıdır ve kolay hazırlandıkları için  uzun bir iş gününün ardından mükemmeldir. Sağlıklı bir diyetin vazgeçilmezidir. Salatanızın yalnızca kolay değil, gerçekten de sağlıklı olduğundan emin olmak için bazı alışılagelmiş salata malzemelerinden uzak durmalısınız.

Sağlıklı görünen salatalar, diyetinize gizlice gereksiz yağ ve kaloriler ekleyebilecek malzemeler içeriyor olabilirler. Kilo vermek istiyorsanız, yaygın kullanılan bu salata içeriklerinden uzak durmalısınız.

Salata yaparken, genellikle marul ve domates veya salatalık gibi temel içeriklerle başlanır. Ardından kuru yemiş, kuru meyve veya turşu gibi farklı tamamlayıcı lezzetler eklenir. Son olarak tam bir öğün haline gelmesi için tavuk parçaları, peynir veya sos eklenebilir.

Tüm bu malzemeler ile, hazırlamaya çalıştığınız hafif salata, bir kalori bombası haline gelebilir. Doyurucu bir sandviç veya bir pizza bile daha sağlıklı olabilir!

Bu hatayı yapmanızı önlemeye yardımcı olmak için kaçınmanız gereken bazı salata malzemelerini listeledik:

Ekmek

Krutonlu salata

Ekmek, giderek daha yaygın kullanılan bir salata malzemesidir. Aşağıda sıralamış olduğumuz sebeplerden dolayı salatanıza ekmek veya kruton koymaktan kaçınmalısınız:

  • Salata malzemesi olarak kruton oldukça popülerdir. Krutonlar, küçük, küp biçimli kızarmış ekmeklerdir. Genelde kalori yüklü ve yağla kaplılardır ve az miktarda karbonhidrat sağlarlar.
  • Bazen ekmekler kızartılmadan da salata içine koyulabilir. Bu durumda ekmek salatanın tüm sosunu çekerek daha yumuşak olur ve salatanın geri kalanını kurutur.
 

Yemeğinizle birlikte ekmek yemek istiyorsanız (ki bu elbette zaman zaman yapabileceğiniz bir şey), ızgara tavuk göğsü ya da fırınlanmış balık gibi doyurucu bir yemeğin yanında bir dilim ekmek tüketmeniz daha iyi bir seçenektir.

Salata Sosları

Soslu salata

Salata sosları çok lezzetli olmalarına rağmen, sağlıklı salataları sağlıksız hale getirebilen malzemelerdir.  Bu soslar, genellikle yağ oranı yüksek hazır soslardır, bu nedenle içlerinde ne olduğunu gerçekten bilmek zordur.

Mayonez veya süpermarketlerde satılan diğer soslar gibi önceden hazırlanmış salata soslarından uzak durmanızı öneriyoruz. Yapabileceğiniz en sağlıklı şey, salatanızı şu üç yoldan biri ile soslamaktır:

  • Sağlıklı baharatlar: salata malzemelerinin üzerine bir tutam tuz, bir miktar zeytinyağı ve az bir miktar sirke koyun. Basit ve lezzetli!
  • Diyet dostu sos: salata üzerine yarım limon sıkın ve karıştırın. Bu salatanıza sağlıklı ve düşük kalorili bir lezzet katacaktır.
  • Balzamik sirke: bir kaşık balzamik sirke salatanıza, salata sosuna çok benzer olan, kremamsı bir doku katar. Balzamik sirke hazır alınmış soslara göre daha sağlıklı bir sostur.

Kızarmış tavuk

Kızarmış tavuk parçaları

Kızarmış tavuk uzak durmanız gereken bir diğer salata malzemesidir. Kızarmış yiyecekler yüksek kalori ve karbonhidrat içerirler, ayrıca salataya çok bir besin değeri de katmazlar. Kızarmış tavuk eskiden nadiren kullanılıyor olsa da son yıllarda daha popüler bir salata malzemesi haline geldi.

 

Sezar salatası çoğunlukla bu malzemeyi içerir. Restoranlarda, salata veya makarnalara  genelde köfte ya da panelenmiş diğer et çeşitleri eklenir. Elbette kızartılmış ya da panelenmiş etlerin çok lezzetli olduğunu biliyoruz! Ancak etin panelemesi veya kızartılması, ete karbonhidrat ve yağ katacaktır ki bu da muhtemelen salatanızda isteyeceğiniz bir şey değildir.

Kızartılmış yiyecekler genellikle sağlıksızdır öte yandan ızgara tavuk göğsü proteinle dolu olduğundan dolayı salatanız için mükemmel bir sağlıklı ek malzemedir.

Makarna

makarnalı salata

Az miktarda makarna yemek sağlıklı olabilir ancak makarnayı salatanıza eklemekten kaçınmalısınız. Makarna yüksek oranda karbonhidrat ve kalori içermektedir ve ayrıca bir salata malzemesi olduğunda üzerine sos eklenmesi daha caziptir.

Makarna salatası yapmak istiyorsanız, yukarıda listelenen 3 yoldan biri ile sos hazırlamanızı tavsiye ederiz. Bir diğer akıllıca tercih ise, az miktar makarna haşlayın ve bunu marul, domates ve salatalıkla tamamlayın. Bu şekilde, daha sağlıklı ve dengeli bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sayede, klasik bir salatadan faydalanırken aynı zamanda arzu ettiğiniz karbonhidratlara da sahip olabilirsiniz.

Peynir

peynir

Bazı peynirler, diğerlerine göre dört kat daha fazla kalori içerirler, bu yüzden yüksek ve düşük kalorili peynirlerin nasıl ayrıt edileceğini bilmeniz çok önemlidir. Salatanıza düşük yağlı, hafif peynirler eklemenizi öneriyoruz. Sevdiğiniz düşük kalorili bir peynir bulmak, diyetinize sadık kalırken bir yandan da kendinizi şımartmak için harika bir yoldur.