Tofu ve Yararları

Tofunun tadı çok nötr olarak tanımlanabilir. Tofu, aromaları absorbe ettiğinden, diğer yiyeceklerle birleştirmek için ideal bir malzemedir. Uzmanlar bu yüzden tofuyu çiğ veya tek başına yememenizi önerirler.
 

Tofu, soya fasulyesi (orta boy ve sarı renkli), su ve kıvam arttırıcı kullanılarak yapılır. Kullanılan en yaygın kıvam arttırıcılar, kalsiyum sülfat, magnezyum klorür veya kalsiyum klorürdür. Bunlar, farklı tofu türlerine, farklı dokular ve sıkılık seviyeleri verirler.

Soyadan elde edilen bir ürün olduğundan, yararları baklagillerin yararlarına benzer. Belki de en ünlü ve takdir edilen faydası, yüksek protein içeriğidir. Bu proteinler, yüksek kaliteye sahiptir ve sindirimi kolaydır. Hatta, hayvansal proteinlerden daha kolay sindirilirler.

Bunu da okuyun: Proteinler ve Karbonhidratlar Bir Arada Tüketilebilir mi?

Bu, tofuyu özellikle gastrit gibi mide problemlerinden şikayetçi insanlar için uygun hale getirir.

Ek olarak, tofuyu en sevdiğiniz yemeklere dahil ettiğinizde, daha fazla miktarda doymamış yağ tüketirsiniz. Bunlar, kardiyovasküler hastalık riskini ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Bunun dışında, doymamış yağlar vücudunuzun yağda çözünen vitaminleri (A, E, D ve K gibi) emmesine yardımcı olur.

bir çatal tofu

Ayrıca bakınız: Kuru Yemişler ve Tohumlar İle Yapılan Tarifler

Aynı zamanda tofu, önemli miktarda mineral sağlar. Ayrıca, tofu kemik sağlığını korumak için gerekli olan, yüksek miktarda kalsiyum içerir.

Tofu yüksek miktarda demir de içerir. Tofu tarafından sağlanan demiri vücudunuzun emmesi kolaydır ve demir eksikliğinden kaynaklanan anemiden korunmanıza yardımcı olabilir.

 

Tofu, çoğunlukla sudan oluştuğu için lif ve çok az kalorinin yanı sıra tüm bu vitamin ve mineralleri sağlar. Bu, onu sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak tüketebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri yapar.

Sağlığa Faydaları

1. Mükemmel Bir Enerji Kaynağı

Tofu, vücudunuzun çalışması için gerekli olan sekiz amino asitin tümünü içeren bir bitkisel üründür. Bununla fit bir vücuda ve gelişmiş bir görünüme katkıda bulunurken, size sağlık ve zindelik sağlayabilir.

2. Kalsiyum Bakımından Zengin

Tofu şaşırtıcı derecede yüksek miktarda kalsiyum içerir, hatta inek sütünden bile daha fazla kalsiyum içerir. Bunun nedeni, genellikle kalsiyum tuzları ve sodyum klorürle yapılmış olmasıdır.

Bu özelliği sayesinde tofu, kemik erimesi ve diş çürükleri gibi kemik problemlerinin önlenmesi ve azaltılması için mükemmeldir. Eğer bir kemik kırığınız varsa, sık tüketmek daha çabuk iyileşmenize yardımcı olabilir.

3. Kolesterolü ve Trigliseritleri Azaltır

Tofu, kardiyovasküler koşulların olumsuz etkilenmesini önlemede veya bu etkileri azaltmada etkilidir. Yüksek E vitamini, lesitin ve yağ asidi içeriği sayesinde, bu “vegan peyniri” yüksek kolesterol, trigliserit ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.

Arteriyoskleroz veya göğüs anjini olan insanlar için ve genel olarak zayıf kan dolaşımı olanlar için de faydalı olabilir.

sebzeli tofu yemeği

4. Kilo Aldırmaz

Bu bitkisel ürün yaklaşık 1 kg başına sadece yüzde 4 yağ ve 70 kalori içerir. Bu besin değerlerinden de görebileceğiniz gibi, tofu herhangi bir kilo verme veya kilo koruma diyetini tamamlar. Hatırlanması gereken tek nokta, tofuyu kızartmaktan kaçınmanız gerektiğidir, çünkü kızartma işlemi tofunun içerdiği kalori miktarını artıracaktır.

Izgara tofu, herhangi bir salataya, sebzeye veya tam tahıl tabağına ekleyebileceğiniz bir sebze proteini sunar. Bu size sadece dengeli değil, aynı zamanda sağlıklı bir yemek sağlayacaktır.

5. Vücudun Savunmasını Güçlendirir

Tofunun içerdiği fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller, vücudunuzun savunmasını artıran ve bağışıklık sisteminizi güçlendiren antikorların üretimi için iyidir.

6. Östrojeni Dengeler

Tofu, menopoz döneminde kadınlar için faydalı bir besindir çünkü protein ve kalsiyum sağlar. Bunun dışında, izoflavonları sayesinde hormon seviyelerini düzenler. Hayatlarının bu aşamasındaki kadınlar için semptomların yoğunluğunu azaltabilir.

7. İyi Bir Antioksidandır

Tofu, antioksidan olarak oldukça güçlü olmasını sağlayan besinlere sahiptir. Bu özellik, size daha iyi bir yaşam kalitesi sunar ve yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerin neden olduğu hasarın yavaşlamasına yardımcı olur.

8. Tofu Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Düşük glisemik indeksi olan bir gıda olduğundan, tofu tip 2 diyabet geliştirme riski taşıyan insanlar için iyi bir seçenektir.

 

Aktif bileşikleri kandaki glikoz seviyelerini düzenler. Aynı zamanda, içerdiği izoflavonlar vücudunuzun insülin kullanımını optimize etmeye yardımcı olur.

Bu fitoöstrojenler vücudunuzun insüline karşı direncini azaltır, genel kolesterolü kontrol eder ve şekerleri enerji kaynaklarına dönüştüren metabolik etkinliği düzenler.

Sonuç olarak, tofu sağlığınıza oldukça fazla yarar sağlayabilecek bir besindir. Ayrıca, diğer malzemelerle uyumlu bir yapıya sahip olduğundan herhangi bir yemeğe mükemmel bir katkı sağlar.