Hafif Yemekler: Lezzetli ve Sağlıklı Tarifler

Gelin, evde hazırlayabileceğiniz hafif yemekler için başvurabileceğiniz tariflere bir göz atalım. Lezzetli, basit ve her duruma uygundurlar. 
 

Sağlıklı yaşam tarzı, düzenli olarak egzersiz yapmaktan daha fazlasıdır. Beslenme hem içten hem dıştan kendimizi iyi hissetmemiz için gereklidir. Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilmek için içerisinde lezzetli, sağlıklı ve hafif yemekler bulunan bir tarif listesi hazırladık.

Hemen kaleminizi kağıdınızı alın çünkü farkına bile varmadan bu hafif yemekleri sık sık tüketmeye başlayacaksınız!

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Hafif Yemekler

Düşük kalorili bir beslenme programı kilo vermenize yardımcı olmasının yanında size daha fazla enerji verecektir. Ayrıca sindirime yardımcı olacak ve içinde zararlı katkı maddeleri olmayan değerli besinler sağlayacaktır.

Unutmayın sağlıklı tariflerde her zaman protein, karbonhidrat, vitamin ve yağ gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besin grupları yer almalıdır. Aşağıda vereceğimiz tarifler ihtiyacınız olan tüm besinleri size düzgün bir şekilde sağlayacak.

Karides Salatası

Hafif yemekler arasında yer alan karides salatası tarifini yapabilmek için şu malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • Karides
 • Parmak boy patatesler
 • Safran
 • Marul
 • Zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı
 • Öğütülmemiş hardal
 • Sirke ve karabiber
karides soğan salata

Parmak boy patatesleri ikiye bölerek işe başlayın. Sonra üstlerine tuz, karabiber ve biraz safran serpin. Üzerinde biraz zeytinyağı gezdirin ve 180 derecede yaklaşık 10 dakika pişirin. 

 

Bir yandan ister zeytinyağı ister Hindistan cevizi yağı kullanarak karidesleri bir tavada pişene kadar kızartın. Marulu bir kaseye alın. Biraz roka da ekleyebilirsiniz. Öğütülmemiş hardalı, seçtiğiniz yağı (zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı), tuzu, karabiberi ve biraz zeytinyağını karıştırarak bir salata sosu hazırlayın.

Bu karışımı marula ekleyin. Sonra patatesleri bir tabağın içine dizin. Üzerine marulları koyun. Marulların etrafına da karidesleri yerleştirin. Bu tarif yalnızca 200 kaloridir ve ihtiyacınız olan tüm besinleri sağlar.

Tekstüre Edilmiş Soyalı Sebzeler

Vejetaryenler ve veganlar tekstüre edilmiş soyayı daha önce duymuş olabilirler. Bu ürün bazı ülkelerde “carnita” olarak bilinir. Protein de içerdiği için etin yerini alabilen ideal bir malzemedir. Hafif yemekler arasında bulunan bu lezzetli tarife bir göz atın:

 • Tekstüre edilmiş soya
 • Mantar
 • Çeşitli sebzeler
 • Soya sosu
 • Toz zencefil

Tekstüre edilmiş soya yaklaşık 20 dakika boyunca soğuk suda bekletilmelidir. Buna öncelik verirseniz o süre zarfında diğer malzemeleri hazırlayabilirsiniz. En sevdiğiniz sebzeleri seçin: Mor veya beyaz soğan, kabak, patlıcan, biberler ve sarımsak, hepsi harika seçeneklerdir.

Sonra sebzeleri küçük parçalar halinde doğrayın ve biraz Hindistan cevizi yağı ile bir tavaya alın. Tavanın kapağını kapatırsanız yavaş yavaş pişmelerini sağlarsınız. Böylece daha yumuşak olurlar. Hazır olduklarında zencefili, karabiberi, tekstüre edilmiş soyayı ve soya sosunu da tavaya ekleyin.

 

Normalde soya sosunda tuz bulunur ancak gerekli olduğunu düşünürseniz biraz daha tuz ekleyebilirsiniz. Sebzelerin ve soya sosunun yoğun tadını yumuşatmak isterseniz biraz sebze kreması ekleyebilirsiniz. Bu tarif yaklaşık 150 kaloridir ve içinde bolca besin barındırır.

Vogda Kızartılmış Levrek Dolması

 • Bir levrek
 • Çeşitli sebzeler
 • Domates sosu
 • Tuz, karabiber, zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı
sebzeli levrek dolması

Bu yemeği hazırlamak kolaydır. Yaklaşık 300 kaloridir ve içinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinler vardır. Balık pazarındaki görevliden balığı temizlemesini ve fileto şeklinde doğramasını isteyin. Filetoları yarıya bölün ve üzerlerine tuz ve karabiber serpin.

Bir yandan istediğiniz sebzeleri tavada kızartın ve neredeyse hazır olduklarında üzerlerine domates sosunu ekleyin. En iyi seçim doğal olarak ezilmiş domatesleri kullanmaktır. Böylece tarife gereksiz yere şekerli bir malzeme eklememiş olursunuz.

Sonra balık filetolarından dolmalar yapın ve onları bir kürdan yardımıyla kapatın. Dolmaların içine kızarmış sebzeleri koyun. Her şeyi 7-10 dakika boyunca fırında pişirin. Son olarak biraz zeytinyağı ekleyin. Her şey hazır!

Bu hafif yemek tarifleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Gördüğünüz gibi basit malzemelerle ve hayal gücünüzün yardımıyla antrenman rutininize sağlıklı bir beslenme programının eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Bugün hangi tarifi deneyeceksiniz?