En Uygun Protein Karışımı Nasıl Seçilir?

Protein içecekleri vücuda ihtiyaç duyduğu proteini sağlayan ek besinlerdir. Günün belli bir zamanında içilebilirler. Örneğin her sabah uyandığınızda tüketebilirsiniz. Antrenman sonrasında da içebilirsiniz. 
 

Kısa bir zaman önce protein karışımları ve faydalarından bahsetmiştik. Bugün formda kalma yolculuğunuzda en iyi karışımları seçmenize yardımcı olacak bazı tavsiyeler vermek istiyoruz.

Neden Protein Karışımı İçmelisiniz?

Protein karışımları ile ilgili efsanelerden biri, bu içeceklerin yalnızca kas yapmak isteyen insanlar için olduğudur. Bu doğru değil! İsteyen herkes proteinli içecek tüketebilir. Hatta geleneksel süt ürünleri kaynaklı protein satın almak istemeyenler için vegan seçenekler bile vardır. Yazıda bu seçeneklerden detaylı olarak bahsedeceğiz.

Bazı firmaların iddialarının aksine protein içecekleri kilo verdiren mucize çözümler de değillerdir. Bir öğünün yerine protein karışımı tüketirseniz, 100 – 120 kalori daha az alıyor olacağınız doğrudur. Ancak bu ne sağlıklıdır ne de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu bir şeydir.

spor salonu, kadın ve erkek

İyi bir uyku uyuduktan sonra vücudunuz tüm enerji kaynaklarını tüketir. Bu nedenle protein almak çok önemlidir. Egzersiz yaptıktan sonra kaslarda oluşan mikro yırtıklar yenilenmelidir, protein bu aşamada da yardımcı olur.

Ayrıca protein karışımları, yağ ve karbonhidrat miktarı düşük olan içeceklerdir. Bu da onları sağlıklı bir yaşam tarzı için ideal bir tamamlayıcı yapar. Hatta metobalizmayı hızlandırdığı için kilo vermenize bile yardımcı olabilirler.

Bir öğünün yerine protein karışımı tercih etmemeniz gerektiği doğru olsa da, sabah canınız kahvaltı etmek istemezse, onun yerine yulaflı ve muzlu bir karışım içmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almış olursunuz.

 

Bunu da okuyun: 

Yulaflı Proteinli Pankek Tarifleri

Sizin İçin En İyi Protein Karışımı Hangisidir?

Proteinli içeceklerin faydalarını artık biliyorsunuz. Büyük ihtimalle onları denemeyi de düşünüyorsunuzdur. Ancak bir sorun var! Marketlerde pek çok markanın ürettiği sayısız türde protein karışımı bulabilirsiniz. Durum bu olunca bir tercih yapmak zorlaşıyor.

Protein İçeceği Türleri; Hangisini Seçmelisiniz?

Öncelikle iki tür protein karışımı olduğunu bilmelisiniz: whey (peynir altı suyu) ve kazein. Sizin için hangisinin iyi olduğunu, hangisinin vücudunuza ve yaşam tarzınıza en iyi şekilde uyum sağlayacağını anlayabilmek için sizin için, bu karışımların neler yapabileceklerini bilmelisiniz.

Biri diğerinden daha iyidir denemez. İkisi de eşit derecede faydalıdır ve ikisinin de farklı amaçları vardır.

Whey

Whey protein içecekleri peynirin yan ürünü olarak üretilen sıvı bir malzeme kullanılarak yapılır. İnek sütündeki proteinin yüzde 20’sini barındırır ve çok faydalıdır. Bu sayede, antrenmandan sonra içtiğinizde kaslarınız neredeyse hemen iyileşir. Ayrıca kilo vermenize de yardımcı olacaktır.

Kazein

Bu protein de aynu şekilde inek sütünden gelir ve yüzde 80’i proteindir. Ancak iki farklı bileşenden bahsettiğimiz için, bu miktar, kazeinin wheyden daha iyi olduğunu anlamına gelmez.

Kazein daha yavaş sindirilir ve wheye göre içerisinde daha az aminoasit vardır. Bu da devamlı protein sentezlediği anlamına gelir. Böylece kasların iyileşmesi daha uzun sürer ve kazein kilo vermeye yardımcı olmaz. Bununla birlikte amino asit seviyesini artırarak oksidize olur ve vücutta daha uzun süre kalır.

whey ve kazein protein karışımları

Bu protein karışımlarının ikisi de birbirinden farklıdır. Hedefinize göre ikisinden birini seçmek size kalmıştır. Whey proteini düzenli olarak antrenman yapan insanlar için en iyi seçenektir. Bunun sebebi vücudun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlaması ve kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Kazein ise geceleri antrenman yapanlar için harikadır. Ayrıca yedikleri yiyeceklerden tavsiye edilen protein miktarını almayanlar için de iyidir.

Markalar

Marketlerde satılan ve farklı markaların ürünü olan pek çok proteinli içecek vardır. Bir tercih yapmak zor olabilir. Bir markayı diğerinden daha iyi yapan, bu içeceklerin içerdiği karbonhidrat ve yağdır. Her 100 gramında 5 gramdan az yağ ve karbonhidrat içeren bir protein karışımı markası bulmaya çalışın.

Proteinin saflığı çok önemlidir. Porsiyon başına 20 gram protein içeren markalar olduğu gibi 26 ve 28 gram içeren markalar da mevcuttur.

Hangisinin sizin için daha uygun olduğunu biliyor musunuz?