Sabahları Antrenman Yapmayı Sürdürmenin 5 Yolu

Gerçek şu ki, istekli olunsa da, sabahları antrenman yapma fikri çoğu kez sadece düşüncede kalıyor, ancak bu birçok avantaj yaratabilecek bir alışkanlıktır.
 

Güne antrenman yaparak başlamak sağlığımız için çok faydalıdır. Ancak bu her zaman kolay değildir; bu alışkanlığı edinmekte zorlanan kişiler olabilir. Sabah antrenmanı çabalarınızın başarılı olması için size bazı ipuçları vereceğiz.

Bazı insanların dinlenmeyi başkalarına göre daha çok sevmesi şaşırtıcı bir şey değildir. Onlar için yastığı yorganı bırakıp sabah erken kalkıp antrenman yapma fikri bir ütopyadır.

Sabahları antrenman yapma hedefini belirlediyseniz ancak nasıl yerine getireceğinizi bilmiyorsanız muhtemelen size faydalı olacak bazı çözümler sunacağız. Bunlarını denemekten çekinmeyin!

Sabah Antrenman Yapmaya Başlamak

Bu beş ipucu ile sabahları antrenman yapmak hayatınızı değiştirebilecek bir alışkanlık haline gelebilir. Bunları nasıl uygulayacağınızı ve bunların her birinin size ne gibi avantajlar sunduğunu gözden geçirelim.

kahve içen kadın

1 – Avantajları Düşünün

Güne antrenman yaparak başlamanın pek çok faydası vardır. Her şeyden önce, inanılmaz bit tatmin ve başarı hissedeceksiniz! Güne daha başlarken antrenmanınızı yapmış olacaksınız. Ayrıca bu, akşam antrenman yapmak için işten çıktıktan sonra acele etmeniz gerekmeyecek demek!

Öte yandan, vücudunuz söz konusu olduğunda, avantajlar daha da fazladır. Sabah antrenmanı metabolizmayı hızlandırır, böylece vücudunuz günün geri kalanında daha iyi çalışır ve daha fazla yağ yakar.

Aynı zamanda, sabah salgılanmaya başlayan endorfinin etkisi tüm gün devam eder, ruh halinizi iyileştirir ve kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Tabii ki potansiyel bir dezavantaj da var: günün ortasında kendinizi biraz yorgun hissedebilirsiniz. Ancak bu, dengeli bir beslenmeyle çözülemeyecek bir sorun değildir.

 

2 – Beslenmenize Dikkat Edin

Bir güne antrenmanla başlamanızı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi, o günün öğünlerini önceden planlamaktır. Antrenman rutininize başlamadan önce hafif bir kahvaltı yapmalısınız. Aç karınla antrenman yaparsanız hem istediğiniz verimi alamayabilirsiniz hem de bu sizin için zararlı bile olabilir. Kahvaltı için bir avuç kuru yemiş yiyebilir ve bir bardak bitki çayı içebilirsiniz.

Antrenmandan sonra, süt, meyve ve biraz kızarmış ekmek ile tam bir kahvaltı yapabilirsiniz. Sabah antrenman yapacaksanız, bir önceki akşam sindirimi hızlı gerçekleşen ancak size bol enerji sağlayan karbonhidratlar tüketmelisiniz. Mesela bir tabak makarna ve yağsız ızgara et yiyebilirsiniz.

Ayrıca, eğer antrenmandan sonra işe gidecekseniz, öğlen yemeğinizi önceden hazırlayıp yanınızda götürebilirsiniz. Bu sayede yemek planınıza sadık kalabilir ve sabah egzersiz yaparak harcadığınız eforun boşa gitmemesini sağlarsınız. Öğünlerinizi bu şekilde önceden planladığınızda, endişeleriniz azalır ve gün boyu kendinizi daha dinlenmiş hissedersiniz.

3 – Size Eşlik Edecek Birini Bulun

Sahilde birlikte koşan kadın ve adam

Birlikte antrenman yapmak iki sebepten dolayı harika bir fikir olabilir. Birincisi; antrenmanı daha eğlenceli hale getirebilir. İkincisi, zorlandığınızda birbirinizi motive edebilir ve gerektiğinde yardımcı olabilirsiniz.

Yanınızda biri olduğunda, o kişi size hedeflerinizi hatırlatabilir ve onlara ulaşmak için sizi teşvik edebilir.

 

4 – Dinlenmeyi Unutmayın

Mantıksal olarak, bir gece önce düzgün bir şekilde dinlenmezseniz, ertesi sabah erken kalkıp antrenman yapmayı bekleyemezsiniz. Vücudunuz ertesi gün hareket etmek için gerekli enerjiye sahip olacak şekilde dinlenmelidir. Söz konusu sabah antrenman yapmak olduğunda, bu daha da önemlidir.

Bu nedenle, egzersizden yapmadan önceki gece 7 ile 9 saat arasında uyumalısınız. Bu durumda önerilen şey, antrenmandan önceki gün diğer günlere göre yaklaşık 45 dakika daha erken yatmaktır.

Aslında dinlenmek de egzersiz rutininin önemli bir parçasıdır. Sabahları fiziksel aktivite yapanlar gece boyunca daha iyi dinlenebilirler. Öte yandan akşam ya da gece egzersiz yaptığınızda, bedeninizin sakinleşip uyku için rahatlaması normalden bir kaç saat daha uzun sürebilir. Bu da yaşam kalitenizi etkileyebilecek zorlu bir döngüye dönüşebilir.

5 – Rutinleri Çeşitlendirmek

barfiks çeken kadın

Her hafta aynı şeyi yaparsanız, er ya da geç motivasyon eksikliğinden veya sıkılmaya başladığınızdan dolayı egzersiz yapmayı bırakabilirsiniz. Bunu önlemek için spor salonundaki geup derslerini deneyebilirsiniz, bu derslerde uygulama rutini neredeyse günlük olarak değişir.

Kendi başınıza antrenman yapıyorsanız, bir gün kardiyo yapmayı ertesi gün kuvvet antrenmanı yapmayı deneyerek egzersiz rutininizi bu şekilde çeşitlendirin. Planlama yine baş müttefikiniz. Önceden kendinize farklı rutinler planlamalısınız. Tabii ki, sakatlanmaları önlemek için egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri yaparak kaslarınızı uyandırmalısınız.

 

Son olarak, sizlerle modunuzu yükseltecek bir sır paylaşacağız. Müzik dinleyin! Egzersiz sırasında sevdiğiniz şarkıları dinleyerek kendinizi daha olumlu ve mutlu hissedebilirsiniz.

Unutmayın, eğer bu hedef belirlerseniz, irade ve azim ile o hedefe ulaşabilirsiniz.