Zayıflatıcı Gıda Takviyeleri Üzerine Genel Bir Bakış

9 Ocak 2019
Egzersiz yapmak ve beslenme şeklinize dikkat etmek, kilo vermenin temel ilkeleridir ancak hedeflerinize ulaşmak için sıkı planlara bağlı kalmanın ötesinde size yardım eli uzatabilecek zayıflatıcı gıda takviyeleri mevcuttur.

L-karnitin ya da glukomannan gibi bazı zayıflatıcı gıda takviyeleri fitness dünyasına çok az biliniyor. Bu takviyelerin nasıl çalıştığını öğrenmek ve anlamak, hedeflerinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olabileceklerini kavramanızda ilk adım olacaktır. Üstelik hedeflerinize göre farklı şekillerde işinize yarayabilecek birçok zayıflatıcı gıda takviyesi seçeneği vardır. Mevcut olan seçeneklerin vücudunuzla beraber nasıl işleyeceğine bir göz atalım.

L-Karnitin En Popüler Ürünlerden Biri

Fitness dünyasında etkililiği nedeniyle en çok tanınan zayıflatıcı gıda takviyelerinden biridir. İlk olarak kas hücrelerinin yağ asitlerine yapışmasına yardımcı olur. Bu olay kaslarınızın performansınızı arttırarak egzersiz yapmanıza yardımcı olur.

zayıflatıcı gıda takviyeleri

Bahsettiğimiz ürünün işlevinin bir diğer faydası da vücudunuzun enerji için daha hızlı yağ yakmasına yardımcı olmasıdır. Vücudunuz, çok daha verimli bir şekilde enerji kaynaklarını tüketecektir.

L-karnitinin vücudunuza uyarlanmış bir diyetle birleştirmeniz gerektiğini söylememize bile gerek yok. Genel olarak günde 1,6 kg ile başlanmalıdır. Ancak uygulama, yaş ve kilo gibi faktörlere bağlı olduğu için başlamadan önce antrenörünüze danışmanız sizin için çok daha iyi olacaktır.

İyi Bilinen Bir Başka Seçenek Glukomannan

Adının biraz garip olmasına rağmen spor salonlarında sıkça görebileceğiniz bir başka besin takviyesi çeşididir. Suda çözünen ve kalori alımınızı azaltmanıza yardımcı olan bir diyet lifidir.

Gücü, ekstra kalori üretmeden açlığı tatmin etme yeteneğinde yatar. Birçok kişi bu takviyeyi, diyetlerini kontrol etmek ve aşırı kilo almayı önlemek için kullanır.

Glukomannan, ana özelliği büyük miktarlarda su emmek olan konjac adı verilen yumrulu bir bitkiden gelir. Kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra bu madde kolesterolü düşürür ve şeker seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Peynir Altı Suyu (Whey) Proteini Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Birçok insan proteinin kilo aldırdığı yanılgısına kapılır. Bu genellikle yanlış bir kanıdır çünkü bu tip yiyecekler kas kütlesini arttırır.

Bu durumda whey proteini, iştahınızı tatmin ederek kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olabilecek bir besin takviyesidir. Bu doğrultuda bu takviyenin kilo vermenize yardımcı olması için bir egzersiz rutini ve bir diyet programı uygulamalısınız.

İçeriğine gelince, bu takviye peynir altı suyuna özgü proteinler içerir. Vücudunuza, vücut yağının emilmesine yardımcı olan önemli miktarda amino asit sağlar.

Zayıflatıcı Gıda Takviyeleri: Termojenikler

Termojenikler metabolizmanızı hızlandırdıkları için kilo verme sürecindeki rolleriyle iyi bilinen takviyelerdendir. Bununla birlikte insan vücudundaki etkileri bilinenden çok daha karmaşıktır.

Termojeniklerin yaptığı şeylerden biri, vücut ısınızı yükseltmektir ki bu da kalori yakımını arttırır. Bu da yağ yakımının yanı sıra kaslarınızın güçlenmesiyle de sonuçlanır.

Bu tür bir takviye ile ilgili olan tek problem onu kullanırken dikkatli olmanız gerekmesidir. Kullanmaya başlamadan önce kesinlikle bir uzmana danışın ve aşırı tüketmekten kaçınmaya özen gösterin. İdeal olarak bu takviyeyi birkaç hafta kullanmalı daha sonra kullanmaya ara vermelisiniz.

Yeşil Çay Takviyeleri

Çoğu zaman kilo vermenin en iyi yolu bitkilere yönelmektir. Yeşil çayın incelmenize yardımcı olabilecek, kanıtlanmış olan birçok özelliği vardır.

Yeşil çay

Yüksek antioksidan seviyesi genellikle hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak bu bitki, vücut ısınızı arttırarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Tüm bunlarla birlikte en iyi yanı doğal bir ürün olmasıdır. İyi haber ise piyasada temel maddesi yeşil çay olan zayıflatıcı gıda takviyeleri bile mevcut. Beslenme uzmanları ve antrenörler, düşük karbonhidratlı diyetlere eşlik etmesi için bu tür bitkisel takviyeleri öneriyor.