Kilo Vermeye Yardımcı Besin Takviyeleri

8 Şubat 2019
Kilo vermenize yardımcı olacak besin takviyelerini öğrenmek istiyorsanız, bu yazı tam size göre! Eğlenceli bir egzersiz rutiniyle beraber sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin esas olduğunu unutmayın.

Besin takviyeleri, diyetinizi tamamlar ve size çok sayıda fayda sağlayabilir. Bu yazımızda sağlıklı, besleyici ve kilo vermenize yardımcı olan besin takviyelerini ele aldık. Bunları, sıkı ve etkili bir egzersiz planının yanında diyetinize eklemek isteyebilirsiniz.

Besin Takviyeleri Nasıl Çalışır?

Kilo vermenize yardımcı olan takviyeler genellikle kalori yakar, yağ emilimini önler, metabolizmanızı çalıştırır, vücudunuzdaki fazla suyu boşaltır ve iştahı azaltır. Bu besin takviyeleri, hedeflediğiniz kiloya ulaşmak ve vücudunuzun fiziksel durumunu iyileştirmek için idealdir.

Besin Takviyeleri, Diyet ve Egzersiz

Besin takviyesi almaya başlamak için gerekli ilk şart sağlıklı beslenmektir. Protein, meyve, sebze, fındık gibi yemişler ve avokado ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyetiniz olmalıdır. Karbonhidratlar bakımından da düşük olmalıdır. Ve elbette, mükemmel sonuçlar elde etmek için etkili bir egzersiz rutini izlemelisiniz.

Besin takviyesi alan kadın.

Lif ve Tohumlar Önemlidir

Bir besin takviyesinin etkili olabilmesi için bol çok miktarda lif ve tohum içermesi gerekir. Bunlar iyi birer makrobesin kaynaklarıdır. Lifler, bağırsak hareketini iyileştirir, su tutulmasını azaltır ve obeziteyi önler. Dolayısıyla, bol miktarda lif içeren besinleri tüketirseniz, bu takviyenin etkilerini artırırsınız.

Kilo vermemize yardımcı olan besin takviyeleri genellikle aspir yağı içerir. Bu, önemli bir omega 6 yağ asidi kaynağıdır ve en faydalı takviyelerden biridir. Omega 3 ve omega 6 asitleri, yağ hücrelerine ve kaslara etki ederek, şekillenmelerine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve kolesterol seviyelerini düşürür.

Ayrıca omega 6 türünden bir başka esansiyel yağ asidi olan linoleik asit takviyeleri de alabilirsiniz. Keten tohumunda, vücudumuzun üretemeyeceği bu asit bol miktarda bulunur. Linoeik asit, vücut yağını azaltır, yağsız kas kütlesini artırır ve fiziksel aktivite sırasında performansı artırır.

L-Karnitin ve Protein

L-Karnitin yağları metabolize eder ve daha fazla yağ yakmaya yardımcı olur ve yakılan yağları enerji kaynağı olarak kullanır, bu da atletik performansı artırır. Protein ise kas yapar ve yağ yakar; peynir altı suyu (whey) proteini performansı artırır.

besin takviyeleri ve ağırlıklar

Termojenikler

Bu besin takviyeleri birleştiğinde metabolizmanızı hızlandıracak ve iştahınızı azaltacaktır. Amaç, karın kasları ve diğer zor alanlarda da yağ yakmayı desteklemektir.

  • Termojenler, vücudu ısı üretmeye teşvik eden bir destektir. Metabolizmanızı hızlandırır, bu da vücudunuzun yağdan aldığı enerjiyi gerektirir. ECA kısaltmasıyla da bilinen bu maddeler efedrin, kafein ve aspirindir.
  • Kafein de termojeniktir. Yeşil çay ile birlikte, her iki takviyenin yağ yakma etkisini artırır.
  • Yeşil çay antioksidanlardır. Kafein ve kateşin polifenolleri bakımından zengin içeriği, enerji tüketimini ve enerji üretmek için yağların kullanımını optimize eder. Ödemi de engeller.

Gerçekten İşe Yarayan Yağ Yakıcılar

  • Yağ yakan besin takviyeleri hidroksisitrik asit veya HCA içerenlerdir. Bu madde, Garcinia Cambogia denilen tropikal bir bitkiden elde edilir. Efedra ve efedrin sadece Moğolistan ve Orta Asya’da bulunan bir çalıdan elde edilebilir.
  • Kilo vermenize yardımcı olacak bir başka yağ yakma takviyesi de kitosandır ve karides kabuklarında bulunur. İnsan vücudunda, glikolizden (glikozun metabolik dönüşümü) kaynaklanan bir molekül olan pirüvat bulunmaktadır.
Kilo verdiğini gösteren kadın

Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Bitkisel Takviyeler

Bazı takviyeler, bağırsak hareketini ve kolon ile karaciğerden “atık” atılmasını teşvik eden bitkilerin bir kombinasyonunu içerir. Örneğin, enginar ekstraktındaki antioksidanlar, sindirim problemlerini iyileştirir, kolesterol seviyelerini kontrol eder ve vücudun farklı bölgelerindeki şişlikleri azaltır.

Akılda Tutulması Gereken İpuçları

  • Bu takviyeleri alarak kilo vermek için bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmalısınız: amacınız kilo vermekse, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli ve bu takviyeleri almalısınız. Bu nedenle, kalori alımını azaltmaya çalışın.
  • Tuz tüketimini azaltmak, günde en az iki litre su içmek ve her gün sekiz saat uyumak çok önemlidir. Ayrıca etkili ve sağlıklı bir antrenman programı kapsamında, tercihen günlük olarak daha fazla fiziksel aktivite yapmanız gerekir.
  • Sağlıklı kalırken kilo vermek için tüm bu adımlar gereklidir. Kilo vermenize yardımcı olan takviyeleri eklemek, vücudunuza bakışınızı değiştirecektir. Bir yandan da vücudunuzun işlevlerini optimize edecektir.