Düz Bir Karın: Belinizi İnceltme Yolları

Yürümek en sade ve kolay egzersiz şekillerinden biridir. Neyse ki düz bir karın sahibi olmak ve beliniz inceltmek için de mükemmel bir yoldur. Daha fazlasını öğrenmek için bu makaleyi okuyun.
 

Düz bir karın sahibi olmak ve belinizi inceltmek istiyorsanız bunu yürüyerek yapabileceğinizi bilmelisiniz. Kilo vermenin sırrının günlük harcadığınız kaloriden fazlasını yakmak olduğunu unutmayın. Yürümeye ek olarak vücudunuzun tüm bölgelerinde kilo vermenizi sağlayacak sağlıklı bir diyeti de sürdürmelisiniz.

Aslında, yediğiniz gıdalar bedeninizin dış görünümünün bir yansımasıdır. Vücudunuza tüketmesi için sağlıklı gıdalar vermek egzersiz yapabilmek için sahip olması gereken enerjiyi ona sağlamaya yardımcı olacaktır. Bunun gibi, her gün yürüseniz bile sağlıksız bir beslenmenin etkilerini geri döndüremeyebileceğinizi bilin.

Beslenme şekliniz haricinde yürümek en kolay egzersiz şekillerinden biridir ve sağlıklı bir kiloyu korumaya da yardımcı olacaktır. Özel bir ekipman gerektirmeyen ve her seviyedeki fiziksel şarta uygun bir aktivitedir.

Ayrıca yürüyüş bir dizi fayda da sağlar, bunlar düz bir karına sahip olmanızı ve belinizi inceltmenizi de içerir. Kalori tüketiminize karşılık verecek faktörler yürümeye ayıracağınız süre ve yürüme hızınızdır. Araştırmalar yürümenin en popüler aerobik aktivite olduğunu ve tüm egzersiz tipleri arasında en düşük sakatlanma oranına sahip aktivite olduğunu göstermektedir.

düz karın için yürüyüş

Yürümek: düz karın elde ederek belinizi inceltmek için bir tüm vücut egzersizi

Yürümek, öncelikle alt bedeni etkileyen bir tüm vücut kardiyovasküler egzersizdir. Direkt olarak karın bölgesine çalışmasa da karın bölgenizin boyutlarına etki edebilir.

 

Açıklaması ise basittir: günlük egzersizleriniz tüm vücudunuzun enerjisine ihtiyaç duyar. Ne kadar uzun egzersiz yaparsanız o kadar fazla enerji harcarsınız. Sonuç olarak daha fazla kilo vererek zayıflar ve daha düz bir karına sahip olursunuz.

Fakat, düz bir karın elde edip belinizi inceltmek için egzersiz programınıza hatırı sayılır bir miktar zaman ayırmanız gerekir. Çok fazla vaktiniz olmasa bile yürürken daha fazla kalori yakmanızı sağlayacak çözümler vardır.

Kendinizi aşmak isterseniz tepe ve yokuş tırmanabilirsiniz. Bu yoğunluğu artırmanızı ve daha fazla kalori yakmanızı sağlayacak. Bu, daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak. Ayrıca süreli egzersizler de deneyebilirsiniz, bu egzersizler antrenman ve dinlenmeden oluşan döngüler içermektedir.

Kaloriyle dolu sağlıksız yemekler tüketmenin düz bir karın sahibi olmak ve belinizi inceltme yolundaki sürecinizi baltalayacağını unutmayın. Bu nedenle sebzeler, meyveler, yemişler, düşük yağlı ürünler ve tam buğdaylı tahıllar gibi organik ve taze ürünler yemenizi öneririz.

“Motivasyon sizi harekete geçiren, alışkanlık ise yolunuza devam ettirendir.”

– Jim Ryun

Yürümenin faydaları nedir?

Düz bir karına ve belinizi inceltmenize yardımcı olmanın yanısıra yürümenin birçok faydası vardır. Not alın!

1. Kan şekerini düşürür

Öncelikle yürümenin kan şekerini düşürdüğünü bilmelisiniz. Kandaki yüksek glukoz oranlarının diyabet için bir risk faktörü olduğunu unutmayın. Araştırmalar, yürüyen insanların tip 2 diyabet geliştirme riskini %12’ye kadar düşürdüğünü göstermiştir.

düz karın için sağlıklı yaşam

2. Hafızayı ve bilişsel fonksiyonları geliştirir

İkinci olarak Amerikan Jeriyatri Derneği Dergisi her gün yürüyen kadın ve erkeklerin, hiç egzersiz yapmayanlara oranla hafıza ve bilişsel fonksiyon açısından daha yüksek gelişimler gösterdiklerini onaylamıştır.

3. Daha uzun bir hayat

Üçüncü olarak Uluslararası Davranışsal Beslenme ve Fiziksel Aktivite Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırmada haftada ortalama üç saat yürümenin, hiç egzersiz yapmamaya oranla erken ölüm riskini %11 düşürdüğü ortaya koyulmuştur.

4. Streste azalma

Buna ek olarak yürümenin stresi azalttığı ve ruh halinizi iyileştirdiğini de bilmelisiniz. Diğer, özellikle doğada yapılan aerobik egzersizler gibi, yürümek de beyinde endorfinler gibi sinir taşıyıcıların üretimini tetiklemekte ve bu da ruh durumunuzu iyileştirmektedir.

Son olarak, düz bir karına sahip olmak ve belinizi inceltmenin günde en az beş ya da altı defa yürümek anlamına geldiğini unutmayın. Ayrıca, yürüme hızınız kilo vermek için oldukça önemlidir. Söz konusu karın yağlarını azaltmak olduğunda yürüme mesafeniz de eşit derecede önemlidir. Neyi bekliyorsunuz? Yürümeye bugün başlayın ve sağladığı tüm faydalardan yararlanın.