Gıda Takviyesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

08 Şubat, 2020
Piyasada çok çeşitli bileşenler ve beslenme fonksiyonları içeren çok sayıda farklı marka vardır. Dahası, hepimiz farklı fiziksel koşullara ve ulaşılması gereken hedeflere sahibiz. Bunlar, bir gıda takviyesi seçerken dikkate alınması gereken şeylerdir.
 

Atletik bir vücut elde etmek için fazladan protein, vitamin ve mineral gerekir. Bununla birlikte, tüm takviyelerin aynı olmadığını ve her kişinin farklı gereksinimleri olduğunu unutmayın. Özellikle sporcular söz konusu olduğunda doğru takviyeyi seçmek önemli bir konudur. Bu yazı, bir gıda takviyesi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken her şeyi size öğretecektir.

Gıda takviyesi markaları ve ürünlerinin içeriğini iyi inceleyin

Protein takviyesi pazarı çok geniştir. Birçok farklı fiyat aralığı ve bileşen vardır. Bir müşteri olarak, farklı ürünleri analiz etmek için zaman ayırmalısınız. Sonuçta içeceğiniz şey, vücudunuzda belirli etkiler yaratacak olan bir şeydir.

Bu, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Piyasadaki ürünlerin hepsi aynı kalitede değildir. Daha ucuz ürünler genellikle düşük etkinlikle eş anlamlıdır, bu yüzden bir kopya yerine tanınmış bir markadan satın almak için iyi bir yatırım yapmak daha iyidir.

gıda takviyesi alan adam

Ayrıca, kalite kontrolleri zayıf olan markalar olduğunu da unutmamalısınız. Farklı markalar arasındaki besin içeriği tablosunu kontrol etmek ve karşılaştırmak en iyisidir. Araştırma, daha iyi bir beden edinmenize yardımcı olacak temel bir unsurdur.

 

Karışımlara dikkat edin

Çok miktarda takviye, vitamin ve amino asit tüketen eğitmenleri ve vücut geliştiricileri görmeye alışkınız. Bununla birlikte, fitness beslenmesinin sırrı nicelikten ziyade nitelik ile ilgilidir. Beslenme programı üzerinde kontrol de önemlidir çünkü sonuçta ne yiyorsak oyuz.

Tüm takviyeler birbiriyle uyumlu değildir, örneğin, kreatinin kafein ile karıştırılması önerilmez. Bazı kombinasyonlar protein fazlalığına bile yol açabilir.

Protein alımınız günde üç gramı geçmemelidir. Üç gramdan fazla olması obeziteye ve çok çeşitli hastalıklara neden olabilir. Doğru takviyeyi seçmek için vücudunuzun özel ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir.

Ürünün yasal garantilerini inceleyin

Dikkat etmeniz gereken ilk nokta, ürünün “takviye” olarak etiketlenmesi gerektiğidir. Amerikan ürünleri söz konusu olduğunda, bu çeşit Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından belirlenen düzenlemelerin bir parçasıdır. Proteinler, mineraller ve vitaminler asla ilaç olarak etiketlenmemelidir.

İthal edilen tüm markalar, takviyenin içerdiği her bir bileşenin tanımını ve tam miktarlarını belirtmekle yükümlüdür. Aynı şekilde, Avrupa mevzuatı, gıda ürünlerinin tam bileşiminin yayınlanmasını gerektirir. Doğru takviyenin seçilmesi söz konusu olduğunda bu bilgileri okumak çok önemlidir.

farklı gıda takviyesi çeşitleri
 

Takviyenin kalitesini onaylayan kurumları incelemek de yararlıdır. Kuzey Amerika ürünleri söz konusu olduğunda, takviyelerin kalitesini garanti eden US Pharmacopeia ve Consumerlab gibi kurumlar vardır.

Gıda takviyesi seçmek: Neye ihtiyacınız olduğunu öğrenin

İhtiyaçlarınıza göre bir gıda takviyesi seçmelisiniz. Enerji, kas elastikiyeti, kilo alımı veya kilo kaybı mı hedefliyorsunuz? Yanlış bir seçim yapmak olumsuz sonuçlara yol açabilir. Antrenörünüzden veya beslenme uzmanınızdan tavsiye isteyebilirsiniz.

Ayrıca genel olduğu düşünülen takviyeler ve vitaminler de vardır. Bunlar arasında multivitaminler, protein karışımları ve hatta kreatin bulunur. Diğer ürünler özel ihtiyaçlara bağlı olacaktır.

Örneğin, termojenik takviyeler yağların azaltılmasına ve şekillenmeye katkıda bulunur. Kilo almak için toz formunda mevcut olan karbonhidratlar ve proteinlerin yanı sıra vücutta birçok kullanımı olan bir amino asit olan L-glutamin vardır. Bir takviye seçerken ağırlık, yapı ve antrenman rejimleri de dikkate alınmalıdır.

Sonuç olarak, doğru takviyeyi seçmek kolay değildir, biraz zaman ve çaba gerektirir. Vücudun yüzde 70’i ne yediğimizle tanımlanır ve buna gıda takviyesi de dahildir. Belirli bir üründen daha fazla kullanmak her zaman faydalı değildir.