Ekolojik Ürünler İçin Gereksinimler Nelerdir?

Özel sağlık ürünleri satan dükkanlarda ya da marketlerde, genelde ekolojik ürünlerin üzerinde özel bir etiket vardır. Bu ürünlerin özelliği tatlarından çok daha fazlasıdır, bu özellikler ekolojik ürünleri bir yaşam tarzı haline getirir.
 

Her geçen gün daha çok insan ekolojik ürünler tüketmeye başlıyor. İnsanlar sağlıklı beslenme alışkanlıklarını uyguladıkça, bu ürünler market raflarında daha da bir popülerlik kazanmaktadır.

Peki, ekolojik ürünün ne olduğunu biliyor muyuzEkolojik ürünlerin ne gibi gereksinimleri vardır? Birlikte ekolojik ürünleri inceleyip, yetiştirilme kriterlerine bakalım.

Ekolojik Gıda Nedir?

Ekolojik gıdalar, herhangi bir böcek ilacı ya da diğer kimyasal ürünler kullanılmadan yetiştirilen ürünlerdir. Ürünlerin ekiminden hasadına kadar, tüm süreç tamamen geleneksel tarıma dayanır.

bir kasa sebze

Ekolojik gıdalar, normal gıdalardan daha pahalıdır ve pek de iştah açıcı bir görünüme sahip değillerdir. Buna rağmen, her geçen gün daha fazla sayıda insan bu tür ürünlere yönelmektedir. Bu ürünlerin tadına ilk kez bakanlar, genelde müdavimleri haline gelirler.

Normal besinlere oranla, daha yoğun bir tatları vardır ve daha çok besin ögeleri içerirler.

Ekolojik Ürünleri Nasıl Belirleriz?

Ekolojik bir yaşam tarzını sürdürmek istiyorsanız, bu ürünleri nasıl tanıyabileceğinizi öğrenmeniz lazım. Ürünün üzerinde ekolojik olduğuna dair bir işaret olması ya da satıcının size bu ürünün ekolojik olduğunu söylemesi yeterli değildir. Ekolojik ürün gereksinimlerini karşılayan ürünlerde, aşağıdaki kıstaslardan biri ya da birden fazlası bulunmalıdır:

  • AB Organik Logosu: Bu logo Avrupa’da kullanılır. Avrupa’daki  tüm ekolojik ürünleri bir çatı altında toplamaya yarar. Eğer bu logoyu herhangi bir ürün üzerinde görürseniz, üretiminde herhangi bir böcek ilacı ya da kimyasal bir ürün kullanılmadığından emin olabilirsiniz.
  • Ekoetiket: Bu Avrupa damgası, gıda olmayan ürünlerde bulunur. Mobilyalarda, ev araç ve gereçlerinde, elektronik ürünlerde ve diğer birçok eşyada görebilirsiniz. Tüketiciye, bu ürünün imalatında, üreticinin geri dönüşüm malzemeleri kullandığını ve üretim sürecinde çevreye herhangi bir zararı olmadığını ifade eder.
  • İspanya ekolojik tarımı. İspanyol ekolojik tarımının kendi damgası vardır. Bu damga, gıda üretim sürecinin, Avrupa yasaları içerisinde gerçekleştiğini ifade eder.
 

Neden Ekolojik Ürünler Tüketmeliyiz?

Ekolojik gıdaların aroması daha keskin olsa da, fiyatlarının da daha ‘keskin’ olduğu doğrudur. Peki buna değer mi? İşin aslı, ekolojik gıdalar lezzetlerinden çok daha fazlasıdır. Bu ürünlerin arkasında, bir yaşam tarzı, çevre duyarlılığı ve sağlıklı yaşama fikri vardır.

buzdolabından yumurta alan kadın

Bu ürünleri tüketenler sadece lezzetlerinden ötürü değil, aynı zamanda bu yaşam tarzına inandıkları için bu yolu seçerler. Ekolojik ürünleri tüketmemiz için işte bazı nedenler:

Daha Etik Gıda ve Ürünler

Et ve yumurta söz konusu olduğu zaman, ekolojik ürünler hayvanların can sağlığını da düşünür. Ekolojik çiftlikler, canlının yaşam kalitesine dikkat ederek, sürdürülebilir bir şekilde et tüketiminin mümkün olduğunu iddia eder. Ekolojik et için yetiştirilen hayvanlar, kısmen özgür bir biçimde yaşarlar ve geleneksel çiftliklerdeki canlılara kıyasla, daha geniş yaşam alanları vardır.

Daha Az Hava Kirliliği

Böcek ilacı ve diğer kimyasal ürünler kullanılmadığı için, bu tür gıda üretimi daha az hava kirliliğine yol açar. Ekolojik gıdalar, yerel düzeyde satıldığı için, taşıma sebebi ile ortaya çıkan hava kirliliği de azalır.

Daha Sağlıklı Ürünler

Her ne kadar önce tadına baksak da, ekolojik ürünlerde bundan daha fazlası bulunur. Bu ürünler, büyüme zamanlarına dikkat edilerek, organik kompost gibi doğal gübre kullanılarak yetiştirilir.

 

Kırsal Ekonomiyi Güçlendirirler

Tükettiğimiz ürünlerin büyük bir kısmı, binlerce kilometre uzaklıktan ve hatta başka kıtalardan gelmektedir. Bu da, bir taşıma sürecini kapsar ve kırsal alanlardaki ekonomiyi etkiler. Ekolojik ürünler tüketerek, bu ürünleri yetiştiren ve satmak için özel pazarlara götüren küçük çiftçilere destek oluruz