Fiziksel Gelişim İçin Faydalı Olan Üç Takviye

Bu yazıda bahsedeceğimiz üç takviye, fiziksel gelişim için faydalı olan takviyelerdir. Bu sayede siz de kas gücü ve miktarınızı artırabilirsiniz.
 

Yoğun fiziksel egzersiz yapmak, günlük diyetinize destek olacak takviyeler almanızı gerektirebilir. Fiziksel gelişim söz konusu olduğunda her sporcunun özel ihtiyaçlarına göre farklı takviyeler önerilebilir. İyi bir fiziksel gelişim için temel olan üç takviyeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

Fiziksel gelişim için faydalı takviyeler

Profesyonel sporcular, vücutlarının daha kaslı olması için özel formüllere başvurmaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir diyet uyguladıktan sonra takviye almanın gerekmediği söylense de özellikle egzersiz yaparken bazı temel gıda takviyeleri almak faydalı olacaktır.

Kreatin

Kreatin, daha hızlı kas onarımı gerçekleşmesini sağlar. Bu bileşen, egzersiz sırasında setler arasında bile aktif çalışır. Kas kütlesini artırmak isteyen sporcular için kreatin önerilmektedir.

Güç egzersizi yapan sporcuların kreatin kullanma sebebi, bu bileşenin faydalarının bilimsel dayanağıdır. Kreatin, fiziksel gelişim için en etkili takviyelerden biri olarak kabul edilmektedir.

kreatin

Bu takviye genellikle günlük kapsüller halinde beş gramlık dozlar olarak alınır. Doğal olarak ise vücut, kreatini et ve balık aracılığıyla özümser. Vücudumuz kreatini, böbrek ve karaciğerlerdeki metionin, arginin ve glisin gibi amino asitler sayesinde elde eder. 

Kreatin, enerji üretiminde önemli rol oynayan bir element olduğu için, bu bileşenin fitness dünyasındaki en önemli takviye olduğunu söyleyebiliriz. Bilimsel olarak, azotlu organik asit olan kreatin, 1 kilogram kırmızı ette 1 gram bulunur.

 

Yani, sıkı bir egzersizden sonra bir sporcunun ihtiyacını karşılamak için kilolarca kırmızı et yemesi gerekir. Bu yüzden, yoğun egzersiz yapıyorsanız kreatin takviyesi almak sizin için iyi olacaktır. 

Kreatin takviyesine en çok ihtiyaç duyan sporcular, ağırlık egzersizi yapan anaerobik sporculardır. Ayrıca, bu takviyeui kullanmanın yan etkisi de yoktur.

Fiziksel Gelişim İçin D Vitamini

İyi bir fiziksel gelişim için faydalı olan temel takviyelerden birisi de D vitaminidir. Bu vitamin, fosfor ve kalsiyumun emiliminden sorumludur. Bu elemente sahip olan bir vücudun kemikleri daha güçlüdür ve kemik erimesi riski daha düşüktür.

Ayrıca, D vitamini kas gücünün artmasını ve temel seviyede işlevlerinin iyileşmesini sağlar. D vitamininin başka bir faydası da antioksidan özelliğinden dolayı serbest radikalleri etkisiz bırakmasıdır. Bu vitaminin beyin sağlığı ve nörolojik sistem üzerinde de olumlu etkileri vardır.

Vücudun bu vitamini alması için bitkisel ve hayvansal öncüller tüketmek gereklidir. Öte yandan, ultraviyole radyasyona maruz kalarak D vitamini doğal şekilde de aktif hale getirilebilir. Soğuk iklimlerde, kış aylarında ve az güneş ışığı olduğunda D vitamini takviyesi almak gerekli olabilir.

Omega-3

Pek çok farklı faydasının yanı sıra omega 3, profesyonel sporcularda kemik sağlığı için vazgeçilmez bir takviyedir. Bu asitler, damarları tıkayan trigliseritleri kontrol ettikleri için damar sağlığına olumlu etkide bulunurlar.

omega 3

Omega 3’ün bir diğer faydası da anti-enflamatuvar ve yenileyici özelliğe sahip olmasıdır. Omega 6’nın aksine omega 3, geleneksel diyetlerde genellikle bulunmaz. Bu maddeyi, balık yağı ya da besin takviyesi aracılığıyla alabilirsiniz.

Ne zaman takviyelere başvurmalı ve nasıl kullanmalısınız?

Her vücut, fiziksel egzersiz ile kas geliştirmek için zamana ihtiyaç duyar. Bazen, ideal kas yapısına ulaşmak bir ya da iki yıl bile sürebilir. Sabırsız olan sporcular, uzun vadede ödeyecekleri bedele ve yaşayacakları kötü etkilere rağmen stereoid kullanma yoluna başvurabilir.

Her ne kadar kas gelişimi için dengeli ve sağlıklı bir diyet çok önemli olsa da bazen bir beslenme uzmanına danışarak kas gelişimi için sağlığınızı riske atmadan alabileceğiniz takviyeler de bulunmaktadır.