Spora Yeni Başlayanlar İçin Gıda Takviyeleri

Gıda takviyeleri herkes tarafından kullanılabilir. Sporcular, antrenmanların, yarışların ve diğer hedeflerinin yarattığı yıpranma ve aşınma nedeniyle özellikle kullanmak isterler. 
 

Bir yüksek performans atleti, başlangıç seviyesinde olsa bile yoğun efor sarf eder. Bu nedenle, başka insanlara göre daha fazla enerjiye ve daha fazla besine ihtiyaç duyar. Sporda daha iyi performans göstermek için, beslenme çok önemlidir ve iyi beslenmek antrenmandan sonra vücudunuzun kendini toparlamasına yardımcı olur. İşte bu noktada devreye gıda takviyeleri girer.

Bugünlerde bu özel gereklilikleri karşılamayı amaçlayan geniş gıda takviyesi seçenekleri bulmak mümkündür. Genellikle gıda takviyeleri,  uzmanlar tarafından sporculara tavsiye edilir.

Ancak bu tür takviyeleri almadan önce bu takviyelere ihtiyacınız olup olmadığını bilmek ve eğer ihtiyacınız varsa, sizin için doğru olan seçeneklerin hangileri olduğunu öğrenmek önemlidir. Aşağıdaki yazıda bu ilginç konuyla ilgili daha fazla detay bulabilirsiniz.

Gıda Takviyeleri Nelerdir?

Gıda takviyeleri spor beslenme uzmanlarının sık sık sporculara tavsiye ettikleri maddelerdir. Amaçları, sporcuların yaptıkları aktivitelerdeki performanslarını artırmak ve ayrıca fiziksel efor harcadıktan sonra toparlanmalarına en iyi şekilde yardımcı olmaktır.

Bu ürünler ağız yoluyla alınır ve sporcuların beslenme programlarını tamamlayan bazı elementler içerirler. Pek çok gıda takviyesi seçeneği vardır. Yosun gibi eksiksiz yiyeceklerden meyvelere veya az rastlanan elementlere, tüm bu takviyeler kapsül şeklinde bulunabilir.

Ancak, her gıda takviyesinin sporcunun performansını artırmayacağını, aynı şekilde her takviyenin her disiplin için uygun olmayacağını bilmek önemlidir. Bir uzman, ulaşmak istediğiniz amaca ve yaptığınız spor aktivitesinin türüne göre alacağınız her bir takviyeyi analiz etmelidir.

 

Bu ürünlerden birini seçmeden önce sporcu, antrenman seviyesini, yaşam tarzını ve ulaşmak istediği hedefi göz önünde bulundurmalıdır.

çeşitli gıda takviyeleri

Örneğin bazı sporcular kas kütlelerini artırmak isterken, diğerleri performanslarını iyileştirmek isterler. Ayrıca yorgunluğu ertelemek veya iyileşmeyi hızlandırmak isteyenler de vardır.

Bu amaçlardan her biri için farklı gıda takviyeleri tamamlayıcı olacaktır. Bu yüzden sporcu, ihtiyaçlarına uygun gıda takviyesini bulabilmek için bir uzmandan bu faktörleri analiz etmesini istemelidir.

Bunu da okuyun: Kas Kütlesini Koruyarak Yağ Yakmak

Kimler Gıda Takviyesine İhtiyaç Duyarlar?

Pek çok kişi gıda takviyesine ihtiyaç duymaz. İyi, dengeli ve eksiksiz bir şekilde besleniyorsanız, yediğiniz yiyecekler yeterlidir. Düzenli olarak fiziksel aktivitede bulunan insanların bile ille de bu maddeleri kullanmaları şart değildir. Beslenmenize dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

Ancak rekabet içinde olan sporculara – başlangıç seviyesinde olsalar da olmasalar da – gıda takviyeleri çok yardımcı olabilir. Takviyeler, spor alanında çok net hedefleri olan sporcuların da işine yarayabilir. Kullanılmaları şart değildir ancak performansınızı arttırmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak adına çok faydalı olacaklardır.

Yüksek performans atletleri, antrenman boyunca yoğun stresle karşı karşıya kalırlar. Bu yüzden kaslarının ihtiyaçları ve toparlanma arzuları bu tür aktiviteler yapmayan insanlara göre çok daha fazladır.

 

Aynı şekilde bu sporcular fiziksel ve duygusal yorgunlukları da çok yüksek olabilir. Bu nedenle, dikkatle uygulansa bile basit bir beslenme programı genellikle yeterli olmaz.

Gıda Takviyesi Türleri

Sporcuların kullanabileceği pek çok gıda takviyesi türü vardır. Onları amaçlarına göre 4 ana gruba ayırabiliriz. Kasların artmasını ve iyileşmesini destekleyen gıda takviyeleri en bilinen ve en çok istenen türlerdir.

Ayrıca kilo kontrolüne, vücudun susuz ve enerjisiz kalmamasına yardımcı olan gıda takviyesi türleri de vardır. Son olarak genel sağlık bakımı için tasarlanmış gıda takviyeleri de vardır.

Kas kütlesini artırmayı ve kasların iyileşmesini destekleyen gıda takviyeleri antrenman ve spor boyunca performansınızı iyileştirir. Ayrıca iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlarlar. Bu grupta, her sporcunun temel takviyesi olan proteini bulabiliriz.

muzlu protein karışımı hazırlayan kadın

Proteinler yoğun aktivitelerden sonra kasların iyileşmesine yardımcı olurlar. Bu nedenle ekstra doz, sporcular için çok faydalı olabilir. Tavsiye edilen doz yapılan sporun türüne ve başarmak istediğiniz hedefe göre değişir.

En iyi bilinen protein takviyeleri peynir altı suyu kullanılarak yapılanlardır. Genellikle toz şeklinde satılırlar. Ayrıca hayvansal veya bitkisel kaynaklı başka proteinler de mevcuttur.

Son olarak gıda takviyelerinin sporcular için harika sonuçlar verebileceği açıktır. Ancak sorumlu bir şekilde kullanılmaları şarttır. Gelişigüzel kullanılması, istenilen etkileri yaratmasının yanında sağlığınız için aşırı derecede zararlı olabilir.