Kırmızı Orman Meyveleri: Özellikleri ve Faydaları

29 Nisan, 2019
Taneli kırmızı meyvelerin pek çok çeşidi vardır: Ahudu, çilek ve yaban mersini bunlardan yalnızca üçüdür. Ayrıca onları yoğurda veya özenle hazırlanan diğer tariflere eklemek çok kolaydır. Hangi tarif olursa olsun harika bir tat katarlar ve önemli faydaları vardır. 
 

Kırmızı orman meyvelerini kim sevmez ki? Genellikle bir tatlıyı süslemek için kullandığımız bu meyveler, aslında süs olmanın çok ötesindedir. Bu meyveler, vücudumuzun sağlığı açısından çok faydalıdırlar. Özelliklerinin ve faydalarının neler olduğunu keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin. Çok şaşıracaksınız!

Kırmızı Orman Meyveleri Bize Ne Sunarlar?

Kırmızı orman meyveleri, pek çok türü içinde barındıran bir yiyecek grubudur. Her orman meyvesinin türünün özelliklerini teker teker yazmak imkansızdır.

Her bir türün vitamin seviyesini karşılaştırdığımızda birbirlerine çok yakın görünürler ancak yine de küçük farklılıklar mevcuttur. Aşağıda en çok tüketilen kırmızı orman meyvelerinin bazılarının çeşitli özelliklerini yakından inceleyeceğiz.

bir kase çilek

  • Çilek: Antioksidan açısından zengindir
  • Turnayemişi : Enfeksiyonları ve hastalıkları önler
  • Kırmızı kuş üzümü: İçerdiği C vitamini miktarı yüksektir.
  • Böğürtlen: Kan akışındaki trigliserit ve kolesterol seviyesini düşürür.

Bunu da okuyun: 

Egzersiz Yapmadan Önce Tüketmeniz Gereken 6 Yiyecek

Kırmızı Orman Meyveleri Yemenin Faydaları

Besinsel açıdan bakıldığında bu meyvelerin harika yiyecekler olduğu söylenebilir. Onları hem tatlıların hem de lezzetli yemeklerin içine ekleyebilirsiniz. Bu meyveleri günlük beslenme programınıza dahil ettiğinizde faydalarını hemen göreceksiniz.

 

Lif İçerikleri Yüksek, Kalorileri Düşük

En iyi özelliklerinden ve faydalarından biri kalori içeriklerinin düşük, lif içeriklerinin yüksek olmasıdır. İncelmek veya yalnızca daha sağlıklı beslenmek isteyenlerin beslenme programlarına mükemmel derecede uygunlardır.

Ayrıca lif, sindirime yardımcı olur. Bu da kırmızı orman meyvelerinin kabızlık düşmanı olduğu anlamına gelir. Yüksek lif içeriklerini hesaba katarak, kırmızı orman meyveleri küçük porsiyonlar halinde tüketilmelidir diyebiliriz. Büyük porsiyonlar mideniz için zararlı olabilir.

Kırışık Görünümünü Azaltır

Kırmızı orman meyveleri, C vitamini içerikleri sayesinde cildinize yardımcı olabilirler. Daha spesifik olmak gerekirse, kırışıklık görününümünü azaltırlar.

Ayrıca cildi sıkı ve genç tutarlar. Yüzlerinde ifade çizgileri belirmeye başlamış olan kişiler bu meyveleri beslenme programlarına dahil etmeliler.

cilt ayna yüz kadın

Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Kırmızı orman meyveleri genellikle tatlıdırlar. Ancak diğer yiyeceklerin aksine glikozu zamanla açığa çıkarırlar. Bu, glikozun, diğer bazı yiyeceklerde olduğu gibi ani bir şekilde yükselmeyeceği anlamına gelir. Ne olursa olsun, diyabetli hastalar bu meyveleri küçük porsiyonlar halinde tüketmelilerdir.

 

Hafıza Kaybını Önler

Bu lezzetli meyveler, nöro-koruyucu özellikleri sayesinde hafıza kaybını önleyebilirler.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

İdrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmaya yatkınsanız, her gün bir avuç dolusu kırmızı orman meyvesi yemenizi öneririz. Semptomlarınızın hemen iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

Kırmızı Orman Meyvelerini Beslenme Programınıza Nasıl Dahil Edebilirsiniz?

Bu meyveleri günlük beslenme programınıza dahil etmek kolaydır. Tatlı ve aromalı oldukları için bunu severek yapabilirsiniz. Aşağıdaki tarifler ağzınızı sulandıracak.

  • Kırmızı orman meyveli yoğurt. Bu sağlıklı atıştırmalık seçeneği için, bir avuç kırmızı orman meyvesini doğal, az yağlı yoğurda eklemeniz yeterli olacaktır. Yaz mevsiminde sağlıklı ve taze bir atıştırmalık elde etmek için donmuş meyve de kullanabilirsiniz.
  • Kırmızı orman meyveli pankek. Pankekten daha sağlıklı ve iştah açıcı kahvaltı seçeneği çok azdır. Onları daha da çekici hale getirmek isterseniz üzerlerine biraz kırmızı orman meyvesi ve çikolata parçacığı serpmenizi öneriyoruz. Güne enerji dolu başlamak için harikadır.
taneli kırmızı meyveler mısır gevrekli bar

 
  • Tahıl barı. Buna inanmakta zorlanacaksınız ama evde tahıl barı yapmak çok kolaydır. Ayrıca bu barlar, hazır barlara kıyasla daha sağlıklıdır. Bir bıçak yardımıyla ahududuları doğrayın ve onları tahıl barı karışımının içine atın. Denemeye hazır olduğunuzda, meyvelerin sulu ve yumuşak bir doku kattığını göreceksiniz. Böylece tahıllarla harika bir kontrast oluşturacaklar.
  • Kırmızı orman meyveli kek. Bu meyveleri beslenme programınıza eklemenizin bir başka yolu da, bir avuç alıp kek karışımının içine atmaktır. Buradan kırmızı orman meyveleri ekleyerek yapabileceğiniz sağlıklı bir kek tarifine ulaşabilirsiniz. İsterseniz enfes bir kek yapabilirsiniz.