Vücut Yağının Üç Türü

23 Şubat 2019
Vücudumuzun farklı bölgelerinde birikebilecek çeşitli yağ türleri vardır. Aslında vücudunuzda az ya da çok yağ depolayan alanlar cinsiyetinize ve tabii ki günlük alışkanlıklarınıza bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Vücudunuzdaki diğer yerler aynı kalırken, belki de bazı bölgeleriniz yağ kaybı yaşamıştır. Bunun nedeni genellikle vücuttaki, yağ türlerinin  farklı olmasıdır. Bu durumdan dolayı karın bölgenizdeki yağları eritmenizi sağlayan egzersizler, kalça yağlarından kurtulmanıza yarayan egzersizlerden farklılık gösterir. Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okumaya devam edin.

Vücut Yağlarınız Düşmanınız Değil

Şişmanladığımızda ya da mayo giydikten sonra karşımızdaki manzaradan memnun kalmadığımız zamanlarda, suçluyu yağlar olarak görürüz. Ancak, aslında yağlara ihtiyacımız olduğunu aklımızda tutmamız gerekir!

Göbeğini sıkan kadın

Sağlıklı bir vücut yağ oranına sahip olduğunuzda (erkeklerde yüzde 3, kadınlarda yüzde 8-12), yağlar vücudunuzdaki hayati organları koruyarak yaşamınızı sürdürmenize yardım eder. Egzersiz yaparken veya herhangi bir fiziksel çaba harcarken vücudunuz geri kalan yağları enerjiye dönüştürür.

Bu nedenle, tartıya çıktığınızda gördüğünüz sayının ötesinde, vücudunuzda ne kadar yağ depoladığınızı bilmek önemlidir. Çünkü haftalar süren düzenli egzersiz programlarının ardından bile, aynı kiloda kaldığımızı hatta kilo aldığınızı görebilirsiniz, bunun nedeni yağların kas kütlesiyle “yer değiştirmesi” olabilir.

Herkesin yağları aynı bölgelerde birikmez; erkekler göbek bölgelerinden yağlanırken, kadınlar fazla yağları kalçalarında depolar. Tabii ki, bir kadının büyük bir göbeğe ve erkeklerin de kalın bacaklara sahip olması mümkündür.

Bana Yağlarının Nerede Olduğunu Söyle Sana Nasıl Eriteceğini Söyleyeyim!

belini ölçen kadın

Az miktarda yağın vücuda zararlı olmadığı varsayımından yola çıkarak, yağların birikme eğiliminde olduğu farklı bölgeleri bilmek önemlidir. Yağlanma genellikle sağlık ve öz güven sorunlarına neden olur.

Temel olarak, yağların vücutta bulunduğu bölgeye, işlevine ve yağlanmanın başladığı yaşa göre üç farklı vücut yağ tipi vardır.

1. İçorgansal Yağlar

Organ yağı olarak da bilinir, karın boşluğu bölgesinde bulunur. Eritilmesi en zor olmasının yanı sıra, aynı zamanda en tehlikeli olandır. Bu yağlar obezite, diyabet ve kalp krizi ile ilişkilidir.

Bu tür yağlar kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür ve bu yağları eritmek için yüksek yoğunluklu antrenmanlar yapmanız gerekir. Örneğin: HIIT, Crossfit veya boks. Bu tür egzersizlerde, metabolizma hızınızı arttırır ve yağ yakarsınız. Hem de sadece karın bölgesinde değil, diğer alanlarda da yağ yakarsınız.

2. Derialtı Yağlar

Bu yağlar kol ve bacaklarda birikir ve cildin altında bulunur. Bu yağlar vücut içinde veya organların arasında olmamasına rağmen vücutta daha geniş bir alanı kaplar. Bu tür yağlar kadınlarda ve özellikle de kalça bölgelerinde daha yaygın olarak bulunur.

Bu tür yağları eritmek için (ki bu hiç de kolay değildir), güç egzersizleri yapmalısınız. Ancak bölgesel egzersiz yapmamaya dikkat edin; bu yağların vücudunuzun sadece bir bölümünde eritilmesi mümkün olmayacağından yapacağınız egzersiz tüm kaslarınızı çalıştırmalıdır. Tüm vücut egzersizi yaparak deri altı yağlarınızı yavaş ve dengeli bir şekilde eritebilirsiniz.

3. Kas İçi Yağlar

Diğer yağlarla kıyaslandığında kas içi yağlarının iskelet kas liflerinin içinde yer alması nedeniyle daha az miktarda depolandığı görülür. Hem erkek hem de kadınlarda bulunur ve yaşlanma ile birlikte artar. Sağlığınız için bir sorun haline gelmedikçe bu yağları eritmek gerçekten de gerekli değildir. Sağlıklı alışkanlıklar ve sağlıklı bir diyet bu yağları kontrol altında tutacaktır.

Vücudunuzdaki yağların yaşlandıkça değişeceğini bilmek de önemlidir. Bir çocuk olarak size enerji verecek ve metabolizmanızı hızlandıracak yağları biriktirirsiniz, erken yetişkinlik döneminde ise yemek yemeden geçirebileceğiniz günleriniz için bir önlem olarak yağ depolarsınız. Yaşınız ilerledikçe bu iki durumun da bir araya geldiği nedenlerden dolayı yağ biriktirirsiniz.

Son olarak, alışkanlıklarınıza ve diyetinize bağlı olarak yağların farklı alanlarda depolanabileceğini unutmayın. Örneğin, fazla şeker yerseniz daha büyük bir göbeğiniz olur, çok oturursanız daha büyük kalçalara sahip olursunuz ve eğer sarkık kollar ve gıdınız olduğunu fark ederseniz bu durum aşırı yemek yemeden kaynaklanıyordur.