Sağlıklı Gibi Görünen Beş Sağlıksız Yiyecek

Yiyecekler hakkındaki efsaneleri açığa çıkarmak, sağlığınız için zararlı olan boş kalori veya içerikleri tüketmenizi engellemeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı gibi görünen ancak gerçekte sağlıksız olan belirli yiyeceklerin farkında olmak sizin için faydalı olacaktır. Bu yiyecekleri beslenme düzeninden mümkün olduğu kadar uzak tutmanız gereklidir.
 

Dengeli beslenme, hiç şüphesiz, sağlıklı olmanın en önemli açılarından biridir. Ne yazık ki, birçok insanın beslenme düzeni sağlıksız yiyecekler hakkındaki söylentilerden etkilenmekte. Bu söylentiler sizin sağlıklı beslenmeyi sürdürmenizi zorlaştırabilir.

Bilgi eksikliği, sağlıklı gibi görünen sağlıksız yiyecekleri tüketmenize neden olabilir. Bu yiyecekler vücudunuza zarar verebilir. Bu yazımızda, bu yiyeceklerden bazılarını inceleyeceğiz.

Sağlıklı gibi Görünen Sağlıksız Yiyecekler

”Hızlı kilo vermek” veya ”yaşlanma süreciyle savaşmak” gibi arayışlar bizi sağlıklı gibi görünen yiyecekleri tüketmeye itebilir. Bu tarz yiyeceklerin büyük bir çoğunluğunun içinde azımsanamayacak miktarda sağlıksız madde bulunmaktadır. Bu maddeler zararsız görünmeseler de, sizin için aslında pek bir faydaları da yoktur.

marketten hazır meyve suyu alan kadın
Marketlerden alınan hazır meyve suları en yanıltıcı ürünlerdendir.

”Light” etiketi taşıyan bazı ürünlerin arkasında yüksek oranda sodyum ve şeker içeriği saklıdır. Ek olarak, yiyecek endüstrisi çoğu zaman içeceklerin tadını daha iyi yapmak için kimyasal katkıları kötüye kullanmaktadır. Dahası, belirli sebze ürünleri çok fazla yağ içerebilmektedir.

Tam Buğday ve Türevleri

Tam buğday ekmek ürünleri ve kurabiyeleri beyaz unla yapılmış olanları ile aynı oranda glisemik indekse sahiptir. Diğer bir deyişle, bu ürünler tam buğday olanlarıyla aynı oranda şeker içermektedir. Bu nedenle, bu ürünleri dikkatli tüketmelisiniz.

 

Diğer bir açıdan baktığımızda, tam buğdayı rafine etme işlemi, ürünü negatif yönde etkilemektedir. Bunun nedeni ise, tahılın içinde bulunan doğal özellik ve bileşenleri büyük bir oranda ayrıştırmasıdır. Sözde tam buğday ürünlerinin özellikleri genellikle tüketicilerin kafasını karıştırmaktadır.

Markette satılan ürünlerin büyük bir çoğunluğu (tam buğday türevleri gibi) dikkate alınacak miktarda tam buğday bile içermemektedir. Bunlar baskın olarak tam buğdaydan farklı un ve tahıl çeşitleridir ve birçok kurabiye, ekmek ve diğer tam buğday ürünlerinde bulunmaktadır. Ve üreticilerin bu yiyeceklerin tadını güzelleştirmek için kullandığı yüksek orandaki sodyum ve yağ katkılarını saymıyoruz bile.

Unutmamalıyız ki gerçekten tam buğdaydan yapılmış yiyeceklerdeki lif bağırsaklarımızdaki yiyeceklerin geçişini kolaylaştırmaktadır. Bu özelliğini, kabızlık ve diğer sindirim sorunlarının önlenmesinde çok faydalıdır. Yüksek oranda lif içeren yiyecekler insanların kendilerini daha uzun süre tok hissetmesini sağlamaktadır.

Yine de, birçok doktor aşırı miktarda tam buğday unu ve türevlerini tüketmenin bağırsak sisteminde enflamasyona neden olduğunu belirtmektedir. Bundan dolayı doktorlar, divertikülit (bağırsak sistemindeki divertikülün iltihaplanması) hastalığının semptomlarını taşıyan birçok hastayı bu yiyecekleri tüketmemeleri yönünde uyarmaktadır.

Düşük Yağlı Yiyecekler

Son dönemlerde, uzmanlar yüksek oranda doymuş yağ içeren yiyeceklerin sağlıklı beslenmeye engel olduğunu düşünüyorlar. Diğer bir açıdan baktığımızda, dengeli bir diyette her çeşit yağdan ortalama bir tüketim miktarı bulunması gerekmektedir.

 

Gıda üreticileri bir ürünün yağ oranını azalttıklarında tadının da azaldığını fark ettiler. Bundan dolayı, bu ürünlerin lezzetlerini arttırmak için, tariflerindeki şeker ve sodyum miktarlarını arttırdılar.

Bu şeker ve katkı miktarlarındaki artış sağlığınız için oldukça zararlı olabilir. Bu durum kalp hastalıkları, diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır.

Ek olarak, işlenmiş yiyeceklerin birçok kimyasal katkı maddesi içermeye eğimli olduğunu hatırlamanız sizin için çok önemlidir. Aynı zamanda, bu yiyecekler genellikle vitaminler ve mineraller gibi çok önemli besin değerleri bakımından fakirdir ve bu da onları aslında sağlıksız yiyecekler yapar.

Hazır Meyve Suları

Saf hallerinde, meyveler fruktoz şekeri içerir. Fruktoz, vücudunuzun kolaylıkla emilimini sağlayabileceği rafine edilmemiş bir tür şekerdir. Hazır meyve suları aynı zamanda rafine şeker de içerir. Bu yüzden, markette satılan portakal suları, doğal ve katkısız portakal suyundan çok daha az asidik ve daha tatlıdır.

Hazır meyve sularının birçoğu gerçek meyveden bile yapılmamaktadır! İşte tam da bu yüzden bu tür meyve suları size lif, vitamin veya mineral sağlamaz. Gerçekte, bu ürünler yapay renkledirici ve meyvenin tadını taklit eden diğer kimyasal maddelerle doludur.

Hazır Salata Sosları

Salatalar sağlıklı bir beslenme düzeni için harika birer eşlikçidir ve düşük kalori bir diyetin parçası olarak tüketilebilir. Bu böyle olsa da, eğer hazır salata soslarını salatalarınıza eklerseniz, salatanızdan birçok faydayı elimine etmiş olacaksınız.

 

Birçok hazır salata sosunda yüksek oranda sodyum, şeker, genetiği değiştirilmiş yağlar ve kimyasal katkı maddeleri vardır. En iyisi, bu ürünler yerine salatanızı doğal ürünlerle lezzetlendirmektir. Bu ürünlerin bazı örnekleri limon, sirke, zeytinyağı veya baharatlardır.

Hazır sos kullanılmış salata

Karbonhidrat Orası Azaltılmış Hazır Yiyecekler

Kötü bir itibarı olsa da, karbonhidrat dengeli bir diyette bulunması gerek bir enerji kaynağıdır. İşlenmiş un ve türevleri yerine doğal ürünleri tüketmek her zaman daha iyi bir fikirdir.

Uzmanlar aynı zamanda düşük karbonhidratlı hazır yiyecekleri sağlıksız yiyecek kategorisine dahil etmektedir, çünkü bu yiyecekler sağlıklı gibi görünse bile aslında sağlıksızdır. Birçok azaltılmış karbonhidrat içeren barlar ve atıştırmalıklar aslında boş kaloriyle dolu yiyeceklerdir. Eğer bu ürünlerin yapısını inceleyecek olursak, bir sürü rafine malzeme bulabileceğimizden emin olabiliriz. Aynı zamanda bu yiyeceklerin vitamin, mineral ve protein miktarının az hatta yok denebilecek miktarda olduğunu keşfedebiliriz.