Şekerli İçecekler ve Vücudunuz Üzerindeki Etkisi

Şekerli içecekler günümüz toplumunda yaygın bir şekilde tüketiliyor. Ancak şekerli içecekler, özellikle de aşırı tüketildiğinde pek çok sağlık problemine yol açabilir.
 

Şekerli içecekler, dünyanın her tarafında pek çok insan tarafından yaygın biçimde tüketiliyor. Popülerlikleri nedeniyle bu içecekler, her öğünün olmazsa olmazı hâline geldi.

Şekerli içecekler, özellikle çocuklar tarafından tüketilmekte. Bu nedenle, onların şekerli içeceklerin ne kadar zararlı olduğu hakkında bilgilendirmek çok önemlidir. Bu yazımızda, şekerli içecekler ve bunları tüketmenin vücudumuz üzerindeki etkilerini açıklayacağız.

Şekerli içecekleri tüketmek vücudunuzu birçok şekilde etkileyebilir. Ayrıca bu içeceklerin neden olduğu sorunların çoğu çok ciddidir. Dolayısıyla, tüketimlerini azaltmak önemlidir.

Kola ve içerdiği şeker miktarı

Şekerli içecekleri düzenli olarak tüketiyorsanız, diyetinizi değiştirmeniz ve su, doğal meyve suları ve bitki çayları içmeye başlamanız en iyisidir. Bu içecekler çok daha sağlıklıdır. Şekerli içecekleri beslenmenizden çıkardığınızda kısa sürede çok daha iyi hissedeceksiniz.

Obezite

şekerli içecekler obeziteye neden olabilir

Obezite, şekerli içecek tüketiminin en bilinen sonuçlarından biridir. Yüksek şeker içeriğinden dolayı, bu tip içecekler vücut yağında artışa ve dolayısıyla kilo alımına ve obeziteye neden olur. Son yıllarda, şekerli içecek markaları, şeker yerine tatlandırıcı içeren seçenekleri piyasaya sürdüler. Bu tür ürünler daha sağlıklı bir seçenektir, ancak uzun vadede sizin için daha iyi olan başka içecek türleri olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Şekerli içecekler sevdiğiniz bir şeyse bunları yalnızca zaman zaman ve küçük miktarlarda tüketmeniz önerilir. Her zaman şekersiz seçeneği seçin, böylece vücudunuz için daha az zararlı olan ürünü tercih etmiş olursunuz. Bir meşrubat kutusunda vücudunuzun iki günlük şeker ihtiyacını karşılayacak kadar çok şeker bulunduğunu unutmayın!

 

Şekerli İçecekler Hafızanızı Kötüleştirir

Şekerli içeceklerin hafıza üzerindeki etkisi

Şekerli içecekler genelde bromine bitkisel yağ olarak adlandırılan ve hafıza kaybı ile sinir problemlerine neden olan bir madde içerir. Bu sorunların şekerli içeceklerin aşırı miktarda tüketilmesi durumunda ortaya çıktığı doğru olmakla birlikte, ara sıra tüketim de zararlı ve risklidir.

Son yıllarda bromine bitkisel yağlar konusunda pek çok tartışma oldu. İnsanlar bu maddenin ürünlere katılmasını durdurmak için şekerli içecek markalarına baskı yaptılar. Son olarak, en önemli fabrikaların çoğu, geçen yıl BVO maddesini kullanmayacaklarını açıkladı.

Osteoporoz

Uzmanlar osteoporoz ya da kemik erimesiyle şekerli içecek tüketimi arasında bir ilişki bulmuştur. Çünkü bu tip içecekler kemiklerimizdeki kalsiyum seviyelerini değiştirir. Bu sıvıların yüksek miktarda tüketimi, fosforik asit içeriğinden ötürü kalsiyum emiliminin değişmesine neden olur.

Osteoporozun kemiklerin daha kırılgan ve gözenekli hale gelmesine neden olan bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Genellikle ileri yaşlarda görülür ve kemiklerin daha kolay kırılmasına neden olur.

Diş Çürüğü

Diş muayenesi olan kadın

Şekerli içecekleri düzenli olarak tükettiğinizde ağız ve diş sağlığınız ciddi şekilde bozulur. Daha önce de söylediğimiz gibi şeker bu içeceklerin ana maddesidir. Bu yüzden doğrudan diş çürümesine yol açar.

Bunun yanında şekerli içeceklerin içinde genellikle karbonat olduğundan, mine kısmını etkileyerek dişlerimizi lekeleyebilir ve enfeksiyonlara karşı korumasız bırakabilir.

 

Gördüğünüz gibi ağız sağlığınızı korumak istiyorsanız, bu tür içecekleri tüketmeyi bırakmanız tavsiye edilir. Ancak arada sırada bu tür bir içecek tüketirseniz, ardından dişlerinizi fırçalayarak ağzınızda kalan şekerden kurtulmanız gerektiğini unutmayın.

Böbrek Problemleri

Pek çok insanlar şekerin diyabet ve obeziteye yol açtığını bilir. Ama böbrek problemlerinin de şekerden kaynaklandığını bilmezler. Aynı şey pankreas için de geçerlidir. Şekerli içecekleri tüketmenin en ciddi sonuçlarındna biri budur çünkü böbrek ve pankreas sorunlarının tedavisi çok daha zordur.