Spor Salonuna Gitmek için En İyi Zaman Hangisidir?

Egzersiz günün herhangi bir saatinde faydalı olsa da, belirli zamanlarda yapmanın daha büyük ve daha hızlı sonuçlar sağladığı doğrudur.
 

Bu soruya birçok cevap var ve bu soru, hangisinin doğru olduğu konusunda karışıklığa yol açıyor. Spor salonuna gitmek için günün en iyi zamanını belirlemek için bugün bu konuyu derinlemesine inceleyeceğiz. Siz spor yapmaya ne zaman gidiyorsunuz? Belki de doğru olanıdır.

Günün saati ne kadar iyi performans gösterdiğimizi etkiler ancak bir çok şey koşullarımıza, iş, okul veya diğer etkinlikler için yapılan programlarımıza bağlıdır. Her anın kendi avantajları vardır. Hadi onlara bir göz atalım.

Spor Salonuna Gitmek için En İyi Zaman

Tabii ki sizin seçtiğiniz, ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, günün bir saatinde veya başka bir zamanda yapmanın avantajları vardır.

Sabah

Sabahın erken saatlerinde, bazal metabolizma egzersizle aktive edilir, bu da kalori harcamasını arttırır ve kalori ve yağ yakımını hızlandırır. Buna ek olarak, birkaç saat dinlenmeden sonra tüm vücudumuzu harekete geçireceğiz, bu da dış ve iç mekanımızda canlandırıcı bir etkiye sahip olacak.

Metabolizma sabahın ilk saatinden itibaren aktif olacaktır, bu nedenle gün boyunca aldığınız kaloriler daha kolay yakılacaktır. Öte yandan, günün bu saatinde kahve, kafeinin performans ve yağ yakma üzerinde olumlu bir etkisi olduğu için egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir.

spor salonu

Öğlen

Birçok kişi iş günü molası sırasında bu saati seçer. Bu iyi bir zaman çünkü biyolojik saatin ortasında olursunuz. Yine de, yapılacak en iyi şeyin spora gitmeden önce bir atıştırmalık ve sonrasında yemek yemek olduğunu unutmayın. Aç açına olmasa da, tokken egzersiz yapmak tavsiye edilmez.

 

Ayrıca, sabah yorgunluğundan sonra spor sizi canlandıracak ve güne devam etmek için ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir. Spordan hemen sonra yiyeceğiniz için vücudunuz çok aktif olacak ve aldığınız kalorileri daha hızlı yakacaktır.

Öğleden sonra spor

Bu süre zarfında spor yaparken daha az fayda görürsünüz. Her ne kadar daha uyanık olsak da, günlük işten sonra da daha yorgun olduğumuz tartışmaları olabilir.

Buna rağmen, egzersiz yapmaya başlar başlamaz bu yorgunluk kaybolur ve vücudunuz endorfin salgılar. Zamanı geldiğinde biraz tembelleşseniz de spor salonuna gitmek için geriye kalan tek zaman dilimiyse, biraz neşelenin ve spor salonuna gittikten sonra ne kadar iyi hissedeceğinizi düşünün.

Gece

24 saatlik spor salonlarının varlığıyla veya geceleri kapananlar ile birçok kişi egzersiz yapmak için günün son anlarını seçiyor. O an yapılan spor, diğerleri kadar faydalı ve etkilidir, ancak bazı dezavantajları vardır.

spor yapan kadın

Bunlardan biri, bütün gün çok yorgun olabilmemiz ve bilinçsizce egzersizi her zamanki yoğunluğumuzla yapmamamız. Öte yandan, gecenin bu saatinde vücudu aktive ederek, daha sonra uykuya dalmakta zorlanırız. Sıcak bir duş ve belki de rahatlatıcı bir karışım bunun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Birkaç araştırmacıya göre, öğleden sonra egzersiz için en iyi zaman olacaktır, çünkü kaslarımız günün bu saatinde daha aktif olduğundan yaralanmalar adına çok fazla sebep yoktur. Bununla birlikte, sabahın en iyi zaman olduğunu söyleyen başkaları da var çünkü vücudu harekete geçiriyor ve günün geri kalanında bize yardımcı oluyor.

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her zaman etkili olduğu için günün hangi saatinde spor yaptığımızın önemi yok. Önemli olan, programa bakılmaksızın kararlı olmaktır. Koşullarınızı ve sizin için en uygun saatleri en iyi bilen sizsiniz.