Spor Performansını Artırmak İçin Şekerleme Yapmanın Önemi

21 Aralık, 2019
Gün ortasında şekerleme yapmak, pek çok ülkede yaygındır. Fakat bunun kültürel bir gelenek olmasının yanı sıra, şekerleme yapmak, spor performansını artırmak için de iyi bir alışkanlıktır. Gelin bunun faydalarını birlikte keşfedelim!
 

Eğer düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız, vücudunuzun dinlenmesine de ekstra özen göstermeniz gerekir. Egzersiz vücudunuzu sonradan rahatlamaya ihtiyaç duyacak bir stres altına soktuğundan dolayı dinlenmek çok önemlidir. Bu yüzden, bugünkü yazımızda, spor performansını artırmak için şekerleme yapmanın önemi ve faydalarından bahsedeceğiz.

Spor performansını artırmak için şekerleme yapmak işe yarar mı?

Güney Amerika ülkelerinde ve İspanya’daki siesta geleneğini neredeyse herkes bilir. Gün içinde dinlenme alışkanlığı başka ülkelerde de git gide daha yaygın hale gelmektedir.

Bu dinlenme anlarında insanlar günün geri kalanı için güç toplamak adına genellikle öğle yemeğinden sonra kısa şekerlemeler yaparlar. Şekerleme yapmak, günün son saatlerinde bilişsel işlevlerinizi de geliştirir.

İnsanların neden gün ortasında mola verdiğini anlamak için öncelikle Avrupa ve Güney Amerika ülkelerine bakmak gerekir. Bu ülkelerde günün en büyük öğünü genellikle öğle yemeğidir.

Öte yandan, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerde bu öğün genellikle kahvaltıdır. Ayrıca, İspanya’da öğle yemeği saati günün en sıcak saatiyle de aynı zamana denk gelmektedir. Bununla beraber gelen fizyolojik faktörler, insanların neden yemek yedikten sonra uykulu hissettiklerini açıklar.

Şekerlemenin fizyolojisi

Şekerleme yapmak, İspanya gibi ülkelerde kültürel bir gelenek olsa da bunun vücut için önemini açıklayan farklı fizyolojik nedenler de mevcuttur:

 
  • Ağır bir yemek yedikten sonra vücudunuz sinir sistemindeki kanı, düzgün çalışması ve besinleri özümsemesi için kanı sindirim sistemine dağıtır. Sinir sistemindeki kan akışının azalmasından dolayı da uykulu hissedersiniz.
spor performansını artırmak için şekerleme yapmak

  • Karbonhidrat bakımından zengin olan yiyecekler, kandaki glukoz seviyesini artırır. Yükselen glukoza tepki olarak pankreas, hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği) önlemek için insulin üretir ve insülin de glukozun hücrelerde muhafaza edilmesini sağlar.
  • Tüm bunlara ek olarak, çalışan insanlar genellikle öğlene doğru yorulmuş hissederler. Bu yüzden, kısa bir uyku, onlara günün geri kalanında gereken enerjiyi sağlar.

Spor performansını artırmak için şekerleme yapmanın önemi

Daha yoğun egzersizler

15 dakika ya da bir saat şekerleme yapmak, yaptığınız egzersizin türü ne olursa olsun spor performansınızı artırır. Şekerleme sayesinde vücudunuzun elde ettiği enerji, daha önce de bahsettiğimiz gibi günün geri kalanında daha zinde hissetmenizi sağlar.

Bunun sonucu olarak da daha yoğun ve zor egzersizler yapabilirsiniz. Hatta, spor yapmaya başlamadan önce bir bardak kahve içerek elde ettiğiniz faydayı daha da artırabilirsiniz.

İrileşme ve güç egzersizleri

 

Özellikle de güç egzersizleri yapıyorsanız, yoğun egzersizlerin vücudunuz için pek çok faydası vardır. Bu egzersizlerde yoğunluğu artırmak, daha fazla güç kazanmak ve güçlenmek demektir. 

Daha fazla hormon salgılama

Genel olarak herhangi bir spor türünde yoğunluğu artırmak, fiziksel performansta önemli bir rol oynayan büyüme hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlar. Ayrıca, bununla gelen bir başka sonuç da kortizol ve testosteron seviyelerinin artmasıdır.

şekerleme

Vücudunuzun uyudukça daha fazla büyüme hormonu salgıladığını unutmayın. Şekerleme yapmak, bu yüzden vücudunuzun gelişimi için çok önemlidir.

Spor performansını artırmak için şekerleme: daha fazla dinlenme daha az sakatlanma demektir

Özellikle bir önceki gece altı ila sekiz saat arasında uyumadıysanız, şekerleme yapmayı deneyerek vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi verebilirsiniz. Yeterli uyku, daha iyi bir kas yapısı ve eklem sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden, gerekli miktarda uyuyarak sakatlanma riskini de azaltmış olursunuz.

Fakat gereğinden fazla şekerleme yapmamaya da özen göstermeniz gerekir. Çok fazla uyumak, derin uykuya dalmanıza sebep olur. Bu da size kendinizi yenilenmiş hissettirmek yerine sizi sersemleştirir ve hatta spor performansınızı olumsuz etkileyebilir.

 
  • Mah CD, Mah KE, Kezirian EJ, Dement WC. The effects of sleep extension on the athletic performance of collegiate basketball players. Sleep [Internet]. 2011 Jul 1 [cited 2019 Jul 14];34(7):943–50. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21731144
  • Blanchfield AW, Lewis-Jones TM, Wignall JR, Roberts JB, Oliver SJ. The influence of an afternoon nap on the endurance performance of trained runners. Eur J Sport Sci [Internet]. 2018 Oct 21 [cited 2019 Jul 14];18(9):1177–84. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29851569
  • Suppiah HT, Low CY, Choong G, Chia M. Effects of a Short Daytime Nap on Shooting and Sprint Performance in High-Level Adolescent Athletes. Int J Sports Physiol Perform [Internet]. 2019 Jan 12 [cited 2019 Jul 14];14(1):76–82. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29893599