Kafein Ağrıyı Azaltır ve İyileşmeyi Destekler

Kahve, dünyadaki milyonlarca insan tarafından tüketilen bir üründür ve etkileri ve karakteristik lezzeti ile takdir edilmektedir. Ancak, ana bileşeni olan kafein tam olarak nedir?
 

Kafein, kahvede bulunan alkaloitler grubunun, guarana meyvesinin ve az miktarda çayın bir bileşiği olup, haplar halinde ek olarak da satın alınabilir. Kafein, psikoaktif özelliklere sahip olduğundan ve merkezi sinir sistemini uyardığından ağrıyı azaltır. Bu yazıda size, kafeinin tüm şaşırtıcı özelliklerini sunacağız!

Özelliklerinden bahsetmeden öncee, günümüzde çok moda olan kafeinin kolalı içeceklerde ve ticari enerji içeceklerinde de bulunduğuna dikkat edilmelidir. Hem bunlarda hem de onu içeren diğer ürünlerde, asıl avantajının uyuşukluğun giderilmesi ile ilgili olduğunu biliyoruz.

Kafeinin genel yararları

Bu maddenin kontrollü bir şekilde tüketildiğinde büyük yararları vardır. Bazı insanlar diğerlerine kıyasla, söz konusu bileşiğe olan duyarlılık seviyesi nedeniyle, bu maddenin etkilerine karşı daha hassastır. Bazı özelliklerine göz atalım:

  • Uyarıcılık. Kafein, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu önlemeye yardımcı olur; Böylece gün boyunca tam kapasitede olmaya yardımcı olur.
  • Bazı uzmanlar, saç uzaması üzerinde özellikle zayıflamış saç kökleri olan insanlarda etkilerinden bahseder.
  • Dopamin veya serotonin gibi nörotransmiterleri uyardığından, depresif durumları hafifletir.
  • Belleği geliştirebilir ve geçici unutkanlığı önleyebilir.
  • Sindirim süreçlerinde büyük bir faktör olan karaciğerin detoksifikasyonunu iyileştirir.
  • Araştırmalara göre, 20-30 gram arası kahve, çeşitli sağlık sorunlarından ölüm riskini azaltabilir.
  • Vücuttaki yağların yakılmasını hızlandırır. Bu şekilde, obezite oranlarında iyileşmelere yol açar.
kafein konsantrasyon artırır

Sporcular için bu maddenin yararları

Kafein, sadece ortalama bir kullanıcıda genel yararları için kullanılmaz; aynı zamanda sporcunun diyetine destek olarak da oldukça değerlidir. Birçok antrenör, sporcuyu yoğun bir egzersiz seansı için aktif hale getirmek adına antrenmandan hemen önce alınmasını önerir.

Bununla birlikte, kemik-kas ağrısı veya bu yapıların geri kazanılmasıyla bağlantılı diğer işlemlerde faydalı olduğu keşfedilmiştir. Her iki konu da optimum performans için son derece önemlidir.

Esas olarak kahve formunda tüketilen kafein, vücuda potasyum veya magnezyum gibi yüksek miktarda mineral sunar. Ayrıca B2 ve B5 gibi vitaminler de sağlar. Kafein ve bu maddeler birbirleriyle etkileşime girerek organik işlemleri hızlandırır.

Kafein ağrıyı azaltır ve kas iyileşmesini hızlandırır

Kafeinin neden kas ağrısını azalttığına dair bir açıklama ararken, araştırmacılar kafeinin nöronlardaki adenosin reseptörlerini bloke ettiğini bulmuşlardır. Bu şekilde, insan beyninin bir kısmındaki ağrı algısına müdahale eder. Yani, antinosiseptif etkileri vardır.

Bu etkilerden tam olarak yararlanmak ve bir antrenmandan hemen sonra ağrıyı etkin bir şekilde azaltmak için, antrenmanınızı bitirdikten hemen sonra kafein tüketmelisiniz. Bu şekilde, kafein analjezik olarak çalışır ve kas geriliminden ortaya çıkan minimum rahatsızlık ile gününüze devam etmenizi sağlar.

Yine de, kafein alırken dikkatli olmalısınız. Antrenmanınız günün sonunda yapılırsa, çok fazla kahve içmemeli veya yüksek miktarda yiyecek tüketmemelisiniz. Bunu yaparsanız, kafein gece uykusuzluğa ve huzursuzluğa neden olabilir. Unutmayın, uzmanlar uyarıcıların (kahve veya çikolata gibi) alımını azaltmanızı, bol yemek tüketmekten kaçınmanızı veya gece saatlerinde orta-yüksek yoğunluklu antrenman yapmaktan kaçınmanızı tavsiye etmektedir.

 

Her yan etki olumlu değildir

Kafein, antrenman öncesi ve sonrasında vücudunuz için birçok fayda sağlamaktadır, ancak dikkatli olmalısınız. Kafein her zaman faydalı değildir ve olası yan etkilerinin farkında olmalısınız.

Kafeinin dikkatsizce tüketimi uykusuzluğa ve hatta kas kramplarına neden olabilir. Bu bileşik bir nöro uyarıcı olduğundan, aşırı uyarılmaya neden olabilir ve diğer ilaçlarla etkileşime girdiğinde tehlikeli olabilir. Sürekli ilaç almak zorunda olan bir hastaysanız, yüksek miktarda kahve tüketmeden önce daima doktorunuza danışın.

Kafein tüketiminin neden olduğu bir diğer sorun beynin nörotransmitter dengesidir. Her insanın kendi hassas dengesi vardır ve bu nedenle tüketebilecekleri kahve miktarı genetik özelliklerine bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, beyindeki kimyasal denge nedeniyle, bir kişi kafeine istenmeyen bir şekilde tepki gösterecektir.

köpüklü kahve

Bilimsel ilerlemeyi derinleştirmeliyiz

Nitekim, kafein tüketiminin kaslar üzerindeki etkisine dair çok fazla çalışma yoktur. Çoğu zaman, kahvenin ayrıca dolaylı olarak kaslarda analjezik olarak çalışan plasebo etkileri vardır. Plasebo ile kafeinin gerçek, kimyasal faydaları arasındaki çizgi bulanıktır.

Bununla birlikte, bilimsel laboratuvarda bu ikisi arasındaki çizgiyi bulma olasılığının yüksek olduğu her gün daha da belirginleşmektedir. Bir plasebo ya da gerçek bileşik olsun, gerçeği kafein tüketimi antrenmandan sonra kas ağrısını hafifletir.

Ağrıyı azaltmak için kafein tüketimi

 

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesine göre, günlük azami alım önerilen 300 miligramın üzerinde olmamalıdır. Bu miktarı aşmaya çalışmamalısınız; Aksi takdirde, tüketici daha önce belirtildiği gibi problemler veya kontrendikasyonlar riski taşır.

Son olarak, nöro-uyarıcılar konusu tartışıldığında, kullanıcı bu maddeler için kontrol kılavuzlarına uymalıdır. Onlara saygı duymazsanız, bağımlılık eğilimleri ortaya çıkabilir ve bununla ilgili iç ve dış sonuçlar yaşayabilirsiniz. Kafeinin ve faydalarının tadını çıkarmakta tereddüt etmeyin, ancak makul miktarlarda tüketmeyi unutmayın.

  • Daly JW. Análogos de la cafeína: impacto biomédico. Cell Mol Life Sci, 2007; 64: 2153-2169.
  • Fredholm B.B.; Battig K; Holmen J et al. – Acciones de la cafeína en el cerebro con especial referencia a los factores que contribuyen a su uso generalizado. Pharmacol Rev, 1999; 51: 83-133.
  • Goldstein J, Silberstein SD, Saper JR et al. – Acetaminofeno, aspirina y cafeína en combinación versus ibuprofeno para la migraña aguda: resultados de un estudio multicéntrico, doble ciego, aleatorizado, de grupos paralelos, de dosis única y controlado con placebo. Dolor de cabeza, 2006; 46: 444-453.