Geceleri Koşmak İçin Nedenler

Geceleri koşmak için birçok neden vardır ve bu egzersizi daha rahat ve keyifli hale getirebilirler. Fiziksel aktivitenin avantajlarının yanısıra, gece koşusu dinlenmenize yardımcı olmak için de idealdir.
 

Havanın daha az sıcak olması, sokakta daha az insan olması ve daha az stres kaynağı içermesi, geceleri koşmak için nedenlerden ve bu aktivitenin avantajlarından sadece birkaçı. İhtiyacınız olan tek şey bir kaç güvenlik önlemi almak; bu sayede gece sağlıklı bir egzersizin tadını çıkarmaya hazır olacaksınız.

Egzersiz, sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hayati önem taşır. Ayrıca, faydalar yalnızca fiziksel değildir, egzersiz aynı zamanda duygusal faydalar da sağlayabilir. Egzersiz sırasında serebral oksijenasyon ve dolaşım artar, bu da vücutta iyi olma hissinin yükselmesini sağlar.

Güneş, sıcaklık veya zamanında spor salonuna gitme baskısı için endişelenmeden egzersiz yapabileceksiniz.

Geceleri koşmak kadar rahatlatıcı olan çok az aktivite vardır. Kendinizi sağlıklı ve iyi hissetmenizi sağlayacak endorfinlerin salındığı anların tadını çıkarabileceksiniz.

Geceleri Koşmak İçin Nedenler

Geceleri koşmak için pek çok neden vardır. Günlük koşuşturma, spor salonuna gitmeyi zorlaştırarak günün büyük bir bölümünü tüketebilir. Gününüzü çalışma ve gecelerinizi egzersiz ve rahatlama için ayırırsanız, bedeniniz olumlu tepki verecektir.

  • Gün boyunca aktif olursanız ve dengeli bir diyet uygularsanız, vücudunuz antrenmana daha fazla enerji ile başlamaya hazır olacaktır. Bunun nedeni, vücudun enerji için yeterli miktarda yağ ve karbonhidrat rezervine sahip olmasıdır. Geceleri koşmak ayrıca fazla yağları yakmanıza yardımcı olur.
  • Ayrıca daha iyi uyuyabileceksiniz. Vücudunuzun egzersizden sonra aktif kaldığını unutmayın; bu nedenle yatmadan önce bir süre dinlenin. Sabahları daha fazla enerji ile uyandığınızı göreceksiniz.
  • Geceleri yayalar tarafından engellenme riskiniz daha azdır. Sokakta daha az insan olması, daha özgürce dolaşmanızı sağlayacak. Can sıkıcı yol tıkanıklıklarıyla uğraşmak zorunda kalmayacak ve gevezelik eden insanların seslerine maruz kalmayacaksınız.
  • Geceleri sıcaklık da daha düşüktür ve daha az ultraviyole ışın vardır. Daha düşük sıcaklıklar, gece antrenman yapmanın bir başka avantajıdır.
  • Geceleri koşmak için en önemli sebeplerden biri, sağladığı rahatlamadır. Zamansızlığın baskısı altında kalmadan, gün içinde biriken stresi ortadan kaldırmaya zamanınızı adayabileceksiniz. Geceleri koşarken dakikliği bırakıp bir kenara atabilirsiniz.
 

Önce Güvenlik

Geceleri koşmak için birçok neden vardır, ancak koşularınızın tadını çıkarmak için birkaç güvenlik önlemi almanız gerekecektir.

gece yolda koşan kırmızı ayakkabılı adam

İlk olarak, diğerlerinin sizi görmesini sağlayacak olan göze çarpan yansıtıcı giysiler kullanın. Fosforlu yüksek görünürlük yelekleri veya bilezikleri bunun için idealdir. Bu, özellikle karanlık caddelerde veya yoğun trafik bulunan bölgelerde koşmayı planlıyorsanız önemlidir.

Ayrıca araç hareketinin tam tersi yönde koşmak akıllıca olacaktır. Bu şekilde, bir araba yolunuza çıkarsa tepki vermek için daha fazla seçeneğiniz olacaktır.

Rotanızı Planlayın

Gece koşarken uygulanacak bir diğer güvenlik önlemi, koşmak istediğiniz rotayı planlamaktır. Bir yolun nereye varacağından emin değilseniz, bu yolu kullanmamak en iyisidir. Geceleri risk almadan önce yeni yolları gündüzleri keşfetmek daha iyidir.

Bir Koşu Arkadaşı Edinin

Yalnız koşmamaya çalışın, bir partnerle koşmak birkaç nedenden ötürü daha iyidir. Herhangi bir aksilik yaşarsanız, size yardım edecek birisine sahip olacaksınız. Ayrıca, başka biriyle birlikte koşmak her zaman büyük bir motivasyon kaynağıdır. Biriyle koşmak için bir program yapmak aynı zamanda evinizin rahatını bırakabilmek için de harika bir motivasyondur.

akıllı saatini ayarlayan kadın

Yanınızda her zaman bir kimlik taşıyın ve cep telefonunuzu evde bırakmayın. Koşunuzdaki yolu aydınlatmak için bir el feneri kullanmanız da mantıklıdır. Bir el fenerinizin olması, araçların ve yayaların sizi görmesini sağlayacaktır.

 

Gördüğünüz gibi, gerekli tüm güvenlik önlemlerini aldığınızda, geceleri koşmanın birçok yararı vardır. Dahası, bu şekilde egzersiz yaptığınızda daha çok eğleneceksiniz.

Yağ yakımı, beyin oksijenasyonu ve artan dolaşım kolayca fark edebileceğiniz bazı avantajlardır. Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlar başlamaz, tüm olumlu yararları fark etmeye başlayacaksınız.