Sıcak Havada Koşmak: Yaz Koşularınız İçin 8 İpucu ve Püf Nokta

· 9 Nisan 2019
Yaz aylarında spor yaparken sıcaktan korunmak için bazı önlemler almalıyız ve öğle saatlerinde açık havada koşmaktan kaçınmalıyız.

Sıcak ve güneşli günlerin gelmesi ile birlikte, açık havada fiziksel aktivite yapmaya başlarız. Bu hiç şüphesiz çok iyi bir hamledir. Ancak istenilen sonuçlara fazla acı çekmeden ulaşabilmek için bazı konular dikkate alınmalıdır. Bu yazımızda sizlerle yaz aylarında ve sıcak havalarda koşarken dikkate almanız gereken 8 ipucu ve püf noktası paylaşacağız.

Yaz Aylarında  Koşmak İçin Tavsiyeler

Koşu yapmayı seviyorsanız ya da bu büyüleyici sporu yapmaya yeni başladıysanız bazı tavsiyeleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Önlem almanız, koşarken iyi bir performans sergilemenizi sağlar ve antrenmanınızın kötü sonuçlanmasını engeller.

Ayrıca, uygun zamanda ve koşmaya uygun kıyafetlerle koşarsanız, bir hafta sonra koşuyu bırakma ihtimaliniz azalır. Bu yaz koşuya çıktığınızda aşağıdaki tavsiyelere dikkat edin:

1. Öğle Saatlerinde Koşmayın

Açık havada egzersiz yapmak için en kötü zaman öğle saatleridir. Bu nedenle koşuya çıkmak için sabahın erken saatlerini ya da akşam 18.00’den sonrasını tercih edebilirsiniz. Öğle yemeğinden sonra koşuya gitmekten kaçının ve kendinize gölgeli bir rota seçin.

2. Kendinizi Güneşten Koruyun

Havanın bulutlu olup olmadığı farketmeksizin, onu göremesek de güneş her zaman gökyüzündedir. Yukarıdaki tavsiyemize uyarak öğlen saatlerinde koşmaktan kaçınsanız bile kendinizi güneş ışınlarından korumalısınız!( Tabii gece 10’da koşu yapmıyorsanız)

Evden çıkmadan önce özellikle yüzünüze ve boynunuza yüksek koruyucu faktörlü güneş kremi sürün. Ayrıca güneş gözlüklerinizi ve şapkanızı da yanınıza almayı unutmayın. Bu sayede UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunursunuz.

3. Bol Su İçin

Bu tavsiyeyi muhtemelen yüzlerce kez duymuşsunuzdur, ama tekrar hatırlatmanın da bir zararı dokunmaz. Bu konuda ünlü olan “günde 2 litre su için” tavsiyesi yılın zamanına ve yaptığınız egzersiz miktarına bağlı olarak sizin için yeterli olmayabilir.

su içen kadın

Koşuya çıkarken yanınıza bir su şişesi almayı unutmayın. Şişeyi elinizde tutarak koşmak rahatsız edici olabilir. Ancak buna ihtiyacınız olacak. Her saat başı su içmeniz önerilen günlük su tüketim miktarını karşılayacaktır.

4. Doğal Yerler Seçin

Hava sıcak olduğunda, çok fazla beton veya çimento içeren alanların ısıyı diğer yerlerden daha fazla çekebileceği söylenir. Bu nedenle, koşu yapmak için bitki ve ağaçların bulunduğu bir alan seçin.

Bunu sadece güzel bir manzara olarak düşünmemek gerekir. Çünkü çim üzerinde ya da toprak yolda koşmak eklemleriniz üzerinde, kaldırım taşı ile döşenmiş bir rotaya göre daha az olumsuz etkiye sahiptir.

Bir nehrin, denizin veya gölün yakınında yaşıyorsanız (yapay olsalar bile), orada egzersiz yapmanızı öneririz! Temiz havanın avantajlarından yararlanın. Egzersiz yaparken ihtiyacınız olan tek şey bu!

5. Koşmaya Uygun Kıyafetler Giyin

Günümüzde piyasada spor kıyafetleri yapan binlerce marka var. Tavsiyelerimizden biri de, sadece spor yaparken değil, aynı zamanda yılın her zamanı için uygun kıyafetleri seçmenizdir.

Yaz aylarında koyu renk kıyafetler giymekten kaçının. Çünkü koyu kıyafetler, güneş ışınlarını yansıtmayarak kendinizi daha sıcak hissetmenize neden olurlar. Ayrıca likralı ve bedene yapışan dar kıyafetleri de tercih etmemelisiniz. Nefes alabilen, terletmeyen kumaşları seçmeniz sizin için daha iyidir.

esneme hareketi yapan kadın

6. Hava Sıcaklığına Dikkat Edin

Isı endeksi, nem ve sıcaklığın birleşimidir ve yaz aylarında açık havada koşarken dikkat etmeniz gereken en önemli şeydir. Hava, ağır ve nemli olduğunda vücut kendini terleme ile soğutmak için daha çok çalışmak zorundadır. Bu durumda her zamanki gibi nefes alsanız bile, akciğerlerinize daha az oksijen gider.

7. Yoğunluğu Azaltın

Yaz boyunca, rekorlarınızı yenileyerek tüm egzersiz hedeflerinizi aşmayı denememelisiniz. Çünkü hava sıcaklığı buna müsait değildir. Bu daha soğuk aylarda gerçekleştirilmelidir. Sıcak aylarda egzersiz yapmayı seviyor olsanız da, vücudunuzun yüksek sıcaklıklar nedeniyle daha fazla çaba harcayacağını unutmayın.

Yaz aylarında koşarken yoğunluğu azaltmanız ve ritminizi ona göre ayarlamanız şarttır. Bu, vücudunuzu daha az zorlamak ve kırılma noktasına itmemek anlamına gelir. Eğer bunu yaparsanız sorun yaşamazsınız. Hiçbir şey yapmamaktansa az da olsa yapmak her zaman tercih edilir!

8. Keyfini Çıkarın!

Son olarak, yaz aylarında koşmanız için size verebileceğimiz ipucu iyi bir zaman geçirmenizdir. Temiz havadan yararlanın ve doğanın tadını çıkarın. Egzersizinizi yaz tatilinize de dahil etmenin yollarını bulun.

Yaz aylarında koşarken bu ipuçlarından faydalanmak,  size fiziksel ve duygusal faydalar sağlayacaktır.