Sabah Koşusu: Sağlığınız İçin Neden Daha Faydalıdır?

26 Şubat, 2019
Bu yazımızda, sabah koşusunun sağlığa olan bazı faydalarını keşfedeceksiniz. Fazla enerjinizin tamamından faydalanın ve güne iyi bir egzersiz ile başlayın.
 

Çoğu insan gün içindeki yükümlülüklerini yerine getirmeden önce, sabah koşusuna çıkmayı tercih eder. Bazı insanlar ise gün içindeki işlerini bitirdikten veya güneş battıktan sonra koşuya çıkmayı tercih ederler. Eğer hala koşu için en iyi zamanın hangisi olduğu konusunda kararsızsanız, bu yazımız size yardım edecektir. Aşağıda sabah koşusu yapmanın sağlığa olan yararlarını açıklayacağız.

Sabah Koşusu Sağlığınız İçin Daha Faydalı mıdır?

Açık bir şekilde belirtmeliyiz ki, bu egzersizi yapmanız sizin için her zaman fayda sağlar, özellikle de böyle hareketsiz bir toplumun içindeyseniz. Her ne olursa olsun, fitness uzmanları sabah koşusu yapmanın sağlığınız için daha çok fayda sağladığını belirtirler.

Sabah koşusu yapmanın bütün avantajlarını aşağıda sıraladık:

1. Güne Başlamak İçin Daha İyi Bir Yol

Eğer sabahın erken saatlerinde otomatik pilota bağlayan ve öğlen saatlerine kadar uyanamayan kişilerden biriyseniz, egzersiz size yardım edebilir. Sabah koşusu yapmak, sizin daha fazla odaklanabilmenize, daha zinde bir zihne sahip olmanıza ve karar vermede daha iyi bir kapasiteye sahip olmanıza destek olur. Artık ofiste zombi gibi hissetmeyeceksiniz!

Sabahın erken saatlerinde koşuya çıkmış kadın.
 

2. Sabah Saatlerinin Avantajlarından Yararlanabilirsiniz.

Hobilerinizin ve aktivitelerinizin (arkadaşlarla yemek yeme veya sinemaya gitmek gibi) çoğu akşam ve iş günü bittikten sonra yapılır. Bu yüzden egzersizinizi sabah yaparsanız, akşam üstü veya akşam, bu aktivitelerden keyif almak için daha fazla boş zamanınız olur.

Ayrıca, koşmak için normalden yarım saat erken uyanırsanız daha fazla zamana sahip olursunuz. Bu, o günden başka bir şekilde de yararlanabileceğiniz anlamına gelir.

3. Size Çok Daha Fazla Enerji Verir

Enerji gerçekten takdir edilesi bir avantajdır. Eğer sabah egzersiz yaparsanız, diğer günlük aktivitelerinizi ve yükümlülüklerinizi yerine getirmek için daha fazla enerjiniye sahip olacaksınız. Verimliliğiniz artacak, iş yerinize daha iyi bir ruh halinde gidecek ve uyuklama, uyuşukluk gibi problemler artık yaşamayacaksınız.

4. Sıcaklığın Yüksek Olduğu Saatlerde Koşmaktan Kaçının

Özellikle yaz aylarında ve öğle saatlerinde koşmak iyi bir fikir değildir. Yılın sıcak aylarında koşmak için en iyi zaman ise, sabahın erken saatleridir. Sabah 7 ve 8 saatleri arasındaki sıcaklık oranı, bir açık hava egzersizi için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Akşam koşusu da günün sıcaklığından uzak kalmanıza destek olur. Bununla birlikte, çoğu insan akşam koşusundan sonra uykuya dalmakta zorlandıklarını fark etmişlerdir. Bunun sebebi ise, vücutlarının normalden daha uyanık olmasını sağlayan hormonlar salgılamasıdır.

5. Ruh Halinizi İyileştirir

 

Meşhur endorfin sayesinde; kötü ruh halini, sinirli ve huzursuz olmayı unutabilirsiniz. Bu yüzden, sabah koşusu yaptığınızda endorfinin ruh halinize olan etkisi gün boyunca sürecektir.

Kulaktan kulağa bir gülümseme ile hayatı yaşamak eğlencelidir! Bu hormonların salgılanması, adet öncesi sendromu olan kadınlar için mükemmeldir, çünkü ağrıyı azaltmanın yanı sıra, ruh hali değişimlerini de iyileştirir ve önlerler.

6. Daha İyi Rekabet Edebilirsiniz

Bir yarış için hazırlanmak istemeniz durumunda, yarışların büyük bir çoğunluğunun sabahın erken saatlerinde başladığının farkında olmasınız. Bu sayede, bedeniniz buna önceden alışkın olacak ve sabah egzersizine adapte olmayı kolay bir hale getirecektir.

Koşarken mola vermiş kadın

7. Daha İyi Bir Performans Tecrübe Edersiniz

Görevler ve stres ile yoğun olan bir günün ardından işten çıktığınızda, bedenin egzersize cevap vermemesi gayet anlaşılır bir durumdur. Bu, egzersizinizi tamamlamanızı çok zor bir hale getirebilir. Yoğun bir günün ardından her şeyin performans açısından düşüşe geçtiği bir gerçektir.

Diğer bir yandan, zaten dinlenmiş olduğunuz sabah saatlerinde antrenman yapıyorsanız, sadece rutininizi tamamlamak ile kalmayacak, aynı zamanda kendinizi fiziksel olarak en iyi durumda hissedeceksiniz. Alarm sesinden önce uyanmaya başladığınız zamanlar gelecek ve bu sayede daha uzun süre koşu egzersizi yapabileceksiniz.

 

8. Abur Cuburdan Uzak Durmanıza Yardımcı Olur

Sağlığınız açısından asla unutmamanız gereken bir fayda. Koşuya sabah çıktığınızda, canınız sağlıklı yiyecekler çekmeye başlayacak ve böylece elde ettiklerinizin hepsini mahvetmeyeceksiniz. Daha fazla sebze ve meyve yeme eğilimde olacak ve sağlığınıza zararlı olan her şeyden uzak durmaya çalışacaksınız.

Sabahın erken saatlerinde koşmanın birçok avantajı vardır. Bunu kolaylaştırabilmek için yaz aylarında koşmaya başlamanızı öneririz. Bu sayede kış geldiğinde, hazırlıklı olacaksınız ve egzersiz yapmak size zor gelmeyecek.