Rutininize Eklemeniz Gereken En İyi 6 Bel Tonlama Egzersizi

27 Şubat, 2019
Esnek ve tanımlanmış bir bel elde etmek için, sadece disipline ve doğru egzersizleri seçmeye ihtiyacınız var. Bu yazımızda, rutininize dahil etmek için en iyi egzersiz seçenekleriyle size rehberlik edeceğiz.
 

Bel, tükettiğimiz yağın büyük bir bölümünün birikme eğilimi olan yerlerden biridir. Belinizi tonlamak için egzersizler seçerken bunu aklımızda bulundurmanız önemlidir. Aşağıdaki egzersizleri rutininize ekleyerek bunu başarabilirsiniz.

Rutininize Eklemeniz Gereken Bel Tonlama Egzersizleri

Dizleri Hafifçe Eğerek Bel Bükme

Bu egzersiz bacaklarınız hafifçe açık, elleriniz belinizde ve dizleriniz hafifçe bükülerek ayakta durmaktan ibarettir. Ardından, belinizi elinizden geldiğince sağa doğru çevirin ve daha sonra bu hareketi sola doğru tekrarlayın.

Bu egzersiz sırasında iyi bir form elde etmek için sırtınızı düz tutmalı ve bükülme hareketini sadece belden yukarınız ile gerçekleştirmelisiniz, bu kalçalarınızın hareketsiz kalması anlamına gelir. Her bir taraf için 20 tekrar yapmanızı tavsiye ediyoruz. İsterseniz  ellerinizi boynunuzun arkasına koyabilir veya göğsünüzde çarpı şeklinde tutabilirsiniz.

Kalça Çemberleri

Bu egzersizi yapmak için bacaklarınızı hafifçe açıp ellerinizi belinize koyarak ayakta durmanız gerekir. İsminden de anlaşılacağı gibi bu egzersiz hem bel hem de kalçaların dairesel dönüşünü yapmaktan ibarettir.

Önce sağa ve sonra sola: bu egzersiz çok basittir ve belinizi çalıştırmanın en iyi yollarından biridir.

Lateral Crunch

Lateral crunch belinizi tonlamak ve esnekliğinizi arttırmak için mükemmeldir. Bu egzersizi yapmak için sağ tarafınız üzerine uzanıp ellerinizi boynunuzun arkasına koymalısınız. Sonra vücudunuzu yukarı kaldırıp ardından aşağı indirmeli ve ardından bunu öbür tarafınız için de yapmalısınız.

 
lateral crunch yapan kadın

Kol Kaldırma Egzersizi

Bu bel çalıştırma egzersizi hem çok kolay hem de etkilidir. Sırtınızı dik ve kollarınızı açık tutarak ayakta durun. İlk önce, sağ kolunuzu kaldırın ve belinizin yan kısmında gerginlik hissedene kadar olabildiğince uzatın.

Bunu aralıklı bir şekilde iterek de yapabilirsiniz ama çok sert itmemeye veya kendinize zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Ardından kolları değiştirin ve aynı işlemi diğer kolunuzla da tekrarlayın. Her bir kol için 10 tekrardan oluşan bir set yeterli olacaktır.

Sopa Egzersizi

Bu şüphesiz ki belinizi tonlamak için en iyi egzersizlerden biridir. Bacaklar hafifçe açılmış ve dizleriniz hafif bükük şekilde durun. Başınızın arkasından geçip omuzlarınızın üzerinde duracak şekilde bir süpürge sapı veya herhangi bir tür çubuk yerleştiriniz.

Sonra sopayı kollarınızla tutun ve gövdenizin her iki taraf arasında dönüşümlü olarak yukarı ve aşağı gideceği bir şekilde hareketi devam ettirin. Her iki taraf için de 20 tekrar yapmanızı tavsiye ederiz.

Orta Karın ve Bel Crunchı

Bu egzersiz için sırtüstü uzanıp, bacaklarınızı bükmeniz ve ellerinizi boynunuzun arkasına yerleştirmeniz gerekir. Ardından kendinizi yukarı kaldırın ve gövdenizi sola ve sonra da sağa doğru itin. Her iki tarafta 30 tekrar yapıldığı takdirde, bu egzersiz oldukça etkili olacaktır.

 
Mekik çeken bir adam.

Bu tür bir egzersizde deneyim sahibiyseniz, karın kaslarınızın üzerine biraz ağırlık ekleyebilirsiniz. Bunu yaparak, gelişmiş bir kas çalışması yapacak ve rutin süreniz boyunca mantıklı bir yol izlemiş olacaksınız.

Diğer Harika Egzersizler

Belinizi çalıştırmanızı ve tonlamanızı sağlayan harika bir antrenman için, bu egzersizleri rutininize ekleyip, haftada en az beş gün yapın ve her zaman  fiziksel ve sağlık durumunuzu göz önünde bulundurun. Dahası, belinizi belirginleştirmek için aslında temel bir etken olan dengeli bir diyetin takip edilmesi de çok önemlidir.

Kızartılmış gıdaların, rafine edilmiş şekerin ve ekmeğin tüketimini, belinizdeki yağ birikimlerinden kaçınmak için azaltmanızı tavsiye ediyoruz. Su tüketmek hem günlük yaşamda hem de her türlü fiziksel aktiviteyi gerçekleştirmek için bir temeldir; günde en az iki litre su içmenizi ve bol miktarda sebze ve meyve tüketmenizi öneriyoruz.

Sonuç olarak, sağlıklı bir diyet ve su tüketimi her zaman egzersizinizin daha etkili olmasına yardımcı olacaktır. Sıkıcı olmayan egzersizlerle veya belinizi çalıştırmak için farklı egzersiz çeşitleriyle rutin hazırlamak, fiziksel aktivite tutkunları için mükemmel bir seçenektir.